moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia pomoże spełnić marzenie sześciolatki

Oliwia Gandecka z Zielonej Góry od roku walczy z chorobą nowotworową. Dziewczynka marzy, by na szóste urodziny spełniło się jej nietypowe życzenie – dostać jak najwięcej pocztówek. Akcja „Kartka dla Oliwii” zorganizowana na jednym z portali społecznościowych objęła już całą Polskę. Włączyli się w nią również żołnierze.


Białe fartuchy, szpitalne sale, badania. Tak przez ostatni rok wyglądała codzienność sześciolatki z Zielonej Góry. We wrześniu 2012 roku u dziewczynki zdiagnozowano białaczkę. Przeszła chemioterapię oraz sterydoterapię. Dziś najgorsze ma już za sobą, ale czeka ją jeszcze chemioterapia podtrzymująca. Mimo choroby dziewczynka wciąż jest uśmiechnięta i ciekawa świata. Za niespełna dwa tygodnie – dokładnie 27 października – skończy 6 lat. W tym dniu chciałaby dostać jak najwięcej kartek urodzinowych.

– Jako wolontariuszka w Centrum Zdrowia Dziecka śledziłam losy Oliwki. Zadzwoniłam do jej rodziców i zapytałam, czy można jakoś pomóc. W taki sposób wymyśliłam akcję karteczkową – opowiada Marta Jagiełło, studentka prawa, która od kilku lat wspiera akcje charytatywne dla dzieci.

– Dla wielu z nas to mała rzecz, a dla Oliwki wielki prezent i poczucie, że nie jest osamotniona – dodaje Marta. Na swoim profilu na portalu społecznościowym udostępniła zdjęcie dziewczynki i napisała „Proszę Was o wysyłanie pocztówek urodzinowych. Kolorowych, bajecznych, wesołych”.

Studentka spodziewała się tysiąca czy dwóch tysięcy urodzinowych kartek. Akcja jednak przerosła jej oczekiwania. W krótkim czasie z lokalnej stała się ogólnopolska. Włączyły się w nią szkoły, przedszkola i osoby prywatne. Informacje o Oliwii dotarły także za granicę. Do dziewczynki piszą ludzie z Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Kanady. – Rodzicie Oliwki codziennie odbierają z poczty po sześć–osiem pudeł z kartkami dla córki. Trudno je zliczyć, ale szacunkowo może ich już być około 80 tysięcy – mówi Marta.


Film:notjustshop

Pierwsze kartki ślą też żołnierze. – Prośba o udział w akcji trafiła do nas na zasadzie „łańcuszka dobrych serc”. Ktoś podał nam link do akcji, my z kolei przesłaliśmy go dalej, m.in. do jednostek podległych Dowództwu Wojsk Lądowych. Wiemy, że dzięki nawet tak drobnym gestom można sprawić dziecku wiele radości – mówi Jacek Matuszak z Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych.

Kartki dla Oliwi są różne: kupione w sklepie, ale też zrobione własnoręcznie. Najczęściej pojawiają się na nich życzenia powrotu do zdrowia.

A jakie kartki wyślą wojskowi? – Bardzo różne. Znając pomysłowość żołnierzy, myślę, że duża ich część będzie stworzona własnoręcznie – zapowiada Matuszak.

Specjalną kartkę przygotowało Dowództwo Wojsk Lądowych oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej. – Do Zielonej Góry mamy niedaleko. Pojadę więc do dziewczynki i wręczę jej kartkę urodzinową od naszych żołnierzy oraz rysunki zrobione przez dzieci z klubu Brygady – mówi kpt. Justyna Balik, oficer prasowy 10 Brygady.


W poznańskiej szkole podoficerskiej żołnierze planują zorganizowanie składki na ogromną kartkę dla sześciolatki. – Na pewno pojawi się na niej logo naszej szkoły i podpisy żołnierzy. Wiem, że wielu z nas wyśle też kartkę indywidualnie – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy placówki.

Pocztówek wciąż przybywa. Internetowy licznik osób popierających akcję wskazuje już ponad 40 tysięcy internautów. Wszystkie kartki rodzice wręczą Oliwii w dniu jej szóstych urodzin.

To nie pierwszy raz, gdy żołnierze włączają się w akcje pomocy chorym dzieciom. W lipcu 1 Warszawska Brygada Pancerna pomogła spełnić marzenie chorego na nieuleczalną chorobę wątroby Sebastiana. Dwunastoletni chłopiec odwiedził jednostkę w Wesołej, w której na jeden dzień mógł stać się prawdziwym czołgistą.

Poza współpracą z fundacjami pomagającymi małym pacjentom wojsko oddaje krew potrzebującym, żołnierze zostają dawcami szpiku kostnego, pomagają w zbiórkach pieniędzy na rehabilitację czy specjalistyczne leczenie.

Cykliczną imprezą stały się już organizowane w Centrum Zdrowia Dziecka koncerty połączone z przedstawieniami autorskimi, które dla małych pacjentów przygotowują studenci poznańskiej szkoły podoficerskiej. Żołnierze z Poznania odwiedzają także niepełnosprawnych, którzy w Głuchołazach odbywają rehabilitację.

Kartki można wysyłać na adres: Oliwia Gandecka, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11/26, 65-001 Zielona Góra

REKLAMA

PG

autor zdjęć: profil FB: Pomoc dla Oliwki

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Woda z Odry zdatna do picia
Dołącz do zawodowców
Gotowi na „Defendera”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pracowity tydzień flotylli
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sztandar na gruzach, wśród chmur
MBDA w walce o „Narew”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Piekło „bazówki”
Trening przed misją
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Opowiedz swoją historię
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Patrioty z polskimi przyczepami
Poszukiwania Magneto
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Transport pod specjalnym nadzorem
Pilot F-16 oślepiony laserem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Trenuj jak Navy SEALs
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Wojsko wesprze LPR
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Rubiny w walce z epidemią
Tryumf pod Czarnobylem
Armia medyków
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Odpowiedz na alarm
Partyzanci rozgromili ubeków
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy sportowców w mundurach
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Perkozy zastąpią Mi-2
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na zakupy do sklepu AMW
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy wiceminister w MON
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO