moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańska fundacja pomoże weteranom

Centrum rehabilitacji, stypendia dla dzieci poległych żołnierzy, a w maju pierwsze spotkanie dla matek tych, którzy zginęli na misjach. To cele fundacji amerykańskiej, która chce pomóc polskim weteranom i ich rodzinom. – Nie chcemy dublować działań państwa, chcemy je wspierać – mówi płk George Cunningham, założyciel fundacji. 

Emerytowany pułkownik wojsk lotniczych George Cunningham jest Amerykaninem. Razem z Polakami służył w Iraku (2003), Afganistanie (2005), a do 2008 roku także w strukturach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), gdzie pracował jako główny doradca wojskowy. – Z wieloma Polakami się zaprzyjaźniłem. Dzięki opowieściom poznałem wasz kraj, historię. Chciałem, by polscy misjonarze z Iraku i Afganistanu oraz ich rodziny byli otaczani podobną troską co żołnierze amerykańcy. Dlatego postanowiłem założyć fundację – mówi portalowi polska-zbrojna.pl płk Cunningham.

Polish Warrior Foundation (PWF) powstała 2012 roku w Waszyngtonie przy współpracy Polki, Agnieszki Kucharskiej, dziś dyrektor w PWF. W ciągu roku działalności zdążyła nawiązać współpracę z ambasadami: Stanów Zjednoczonych w Warszawie i polską w Waszyngtonie. Ostatnio przedstawiciele Fundacji zorganizowali akcję „Kartka na święta”, podczas której uczniowie polskich szkół przygotowywali pocztówki z życzeniami dla żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Z kolei współpraca Fundacji z Dowództwem Wojsk Lądowych i firmą Wedel zaowocowała wysłaniem do rodzin poległych i rannych na misjach paczek świątecznych ze słodyczami. W maju przyszłego roku Fundacja chce po raz pierwszy w Polsce zorganizować spotkanie na cześć polskich matek poległych wojowników.

REKLAMA

– To tylko kilka przykładów. Mamy dość sprecyzowane cele, a jednym z nich jest pomoc finansowa w kształceniu tych dzieci, które na misji straciły rodzica. Chcemy także się skupić na organizowaniu różnych form wsparcia dla rodzin polskich weteranów – tłumaczy Agnieszka Kucharska, dyrektor Fundacji.

Te ostatnie w praktyce będą mogły oznaczać jednorazowe, pieniężne wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Na przykład wtedy, gdy żołnierz zostanie na misji ciężko ranny i trafi do szpitala. – Pieniądze te najbliżsi będą mogli wykorzystać np. na zakup biletu lub zapewnienie opieki nad dziećmi – dodaje Agnieszka Kucharska.

PWF chce także zapewnić weteranom oraz ich rodzinom doradztwo psychologiczne i pomoc medyczną zarówno w przypadkach PTSD (zespół stresu pourazowego), TBI (urazy mózgu), jak i w leczeniu rehabilitacyjnym. – Chcemy poszerzyć naszą współpracę z amerykańskimi centrami medycznymi, np. leczenia stresu pourazowego, słuchu i wzroku czy centrum amputacji, tak by polscy weterani też mogli z tych usług korzystać. Planujemy również zbiórkę funduszy na zbudowanie nowoczesnego centrum rehabilitacji dla polskich żołnierzy – zapowiada płk Cunningham.

By oferta pomocy była jak najszersza, PWF podpisała kilka dni temu porozumienie z polską Fundacją „Szarik”, która dla żołnierzy polskich prowadzi od niedawna zajęcia z dogoterapii. – Będziemy realizować pilotażowy projekt przygotowania psów asystujących dla cierpiących na PTSD. Wybierzemy kilka szczeniąt od hodowców polskich, które zostaną objęte programem i będą pracować ze specjalistami zajmującymi się dogoterapią. Ten nowatorski program świetnie sprawdza się w USA – tłumaczy pułkownik.

Fundacja chce się skupić także na celach społecznych. – Bardzo doceniam żołnierzy, którzy biorą udział w misjach. Zależy nam jednak, aby świadomość Polaków na temat roli żołnierza była jeszcze większa. Za to, co robią, należy im się wdzięczność i pomoc. W Ameryce nie znam nikogo, kto nie byłby dumny ze swojej służby dla kraju – podkreśla założyciel PWF.

Przedstawiciele Fundacji zaznaczają, że swoją działalnością nie chcą dublować pracy państwa na rzecz weteranów. – Wiemy, że polski rząd zrobił ogromne postępy, jeśli chodzi o pomoc misjonarzom. My chcemy te działania wspierać, uzupełniać, realizując własne pomysły i inicjatywy. W samych tylko Stanach Zjednoczonych działa ponad 300 podobnych organizacji. Ich współdziałanie z państwem doskonale się sprawdza – dodaje pułkownik.

PG

autor zdjęć: arch. PWF

dodaj komentarz

komentarze


Trenuj jak Navy SEALs
 
Rubiny w walce z epidemią
Pracowity tydzień flotylli
Woda z Odry zdatna do picia
Patrioty z polskimi przyczepami
Perkozy zastąpią Mi-2
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Piekło „bazówki”
Na zakupy do sklepu AMW
Tryumf pod Czarnobylem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Odpowiedz na alarm
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Na misjach święta inne niż zwykle
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Wojsko wesprze LPR
Online z mistrzami sportu
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Poszukiwania Magneto
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Obradowała Rada Gabinetowa
Opowiedz swoją historię
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Armia medyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MBDA w walce o „Narew”
Amerykanie odmładzają F-16
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Partyzanci rozgromili ubeków
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Trening przed misją
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pilot F-16 oślepiony laserem
Transport pod specjalnym nadzorem
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Dołącz do zawodowców
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Sukcesy sportowców w mundurach
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO