moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dwie dychy” dla Bruna

Bruno to dwuletni syn jednego z komandosów Formozy. Chłopczyk od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami. Potrzebuje ciągłej rehabilitacji, aby w przyszłości móc normalnie żyć. Sympatycy wojsk specjalnych oraz komandosi postanowili zorganizować bieg charytatywny. Dochód z imprezy ma być w całości przekazany na pomoc Brunowi.

– Poruszyła nas jego historia. Ojciec Bruna daje świadectwo odwagi i poświęcenia dla kraju, służąc w jednej z najlepszych jednostek w kraju, a być może i na świecie. Rodzicom nie uda się pokryć samodzielnie ogromnych wydatków związanych z leczeniem syna – mówi Ram z SGO, jeden z organizatorów biegu. Koszt półgodzinnej sesji rehabilitacyjnej to 50 zł. Specjalistyczne zajęcia na basenie to wydatek 60 zł za 45 minut. A za udział w turnusie rehabilitacyjnym trzeba zapłacić 5 000 zł. A bez tych wydatków Bruno nie ma szans na normalne życie.

Dlatego członkowie SGO, grupy pasjonatów jednostek specjalnych, postanowili zorganizować bieg, z którego dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Bruna. Impreza odbędzie się 12 kwietnia na plaży w Gdańsku. Może w niej wziąć udział każdy, kto chce pomóc synowi żołnierza Formozy. Do wyboru będą dwa dystanse: 10- i 20-kilometrowy. Jak zapewniają organizatorzy trasy, różnią się wyłącznie długością. 10-kilometrowa prowadzi od hotelu Marina Wellness Center w Gdańsku, przez Molo Sopot i okolice Molo Brzeźno. Meta znajduje się przy hotelu Marina Wellness Center. Bardziej doświadczeni mogą startować w biegu na 20 kilometrów: od Marina Wellness Center przezMolo Orłowo, okolice Molo Brzeźno do Marina Wellness Center. W tej kategorii pobiegną również morscy specjalsi z Formozy.

REKLAMA

– Poruszanie się po piasku nie należy do najlżejszych – ostrzega Goofy Paramedic, żołnierz Formozy, który jest współorganizatorem imprezy. Prócz tego zawodnicy będą musieli pokonać dwa rwące potoki wpływające do Zatoki Gdańskiej.

W biegu wezmą udział również tajemniczy zawodnicy w krawatach, którzy, jak prawdziwi dżentelmeni, pomogą przeprawić się przez wodę, tym którzy będą tego potrzebowali. – Bieg dla Bruna to nie są typowe zawody, postanowiliśmy więc zrobić wszystko, by jego uczestnicy po prostu dobrze się bawili – mówi Ram.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w biegu? – Trzeba przyjść 12 kwietnia o godzinie 9.30 na plażę, która znajduje się na wysokości hotelu Marina WellnessCenter. Spotykamy się przy wejściu numer 78 – wyjaśnia Goofy. – Pakiet startowy kosztuje 20 złotych. Tak naprawdę jest to darowizna, którą w całości przekażemy rodzicom Bruna. Pieniądze będzie zbierał specjalnie powołany komitet społeczny.

Oczywiście wpłata może być wyższa. Każdy kto wpłaci więcej niż 50 złotych, otrzyma specjalnie przygotowaną koszulkę.

Na bieg nie można rejestrować się drogą elektroniczną. – Zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, ponieważ zgłoszeń było tak dużo, że zapychały nam skrzynkę pocztową – wyjaśnia dowódca SGO. – Do tej pory dostaliśmy drogą elektroniczną prawie 500 zgłoszeń.

Mimo że bieg nie będzie miał nic wspólnego z zawodami, to członkowie SGO wprowadzili do niego mały element współzawodnictwa. – Lubimy rywalizację, więc rzucamy wyzwanie uczestnikom biegu: dogońcie nas! – Pierwsza osoba, która przegoni naszego zawodnika ubranego w pełne wyposażenie operacyjne, podobne do wyposażenia komandosów Formozy, na trasie Marina – Molo Sopot, otrzyma „plecak doświadczeń” ufundowany przez jednego ze sponsorów – wyjaśnia Ram.

Organizatorzy biegu nie będą prowadzić klasyfikacji. – Na mecie będzie znajdował się zegar, a obok stand i karta, na której każdy zawodnik będzie mógł wpisać swój wynik oraz jakieś miłe słowo dla Bruna i jego rodziców. Wszystkie karty z wynikami i wpisami przekażemy rodzicom Bruna – dodaje Goofy. – Mamy też pamiątkę dla zawodników. Na numerze startowym każdego z nich będzie miejsce na wpis czasu, w jakim udało mu się przebiec trasę.

Patronat nad biegiem objął dowódca Formozy.

SGO to grupa pasjonatów jednostek specjalnych. Aktywnie współpracują z byłymi operatorami policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Ich celem jest naśladowanie postawy elity sił zbrojnych. Spędzają setki godzin na szkoleniach i treningach, a spotkać ich można na trasach najtrudniejszych biegów organizowanych w kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Arch. SGO

dodaj komentarz

komentarze


MBDA w walce o „Narew”
 
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Odpowiedz na alarm
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Piekło „bazówki”
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Obradowała Rada Gabinetowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Tryumf pod Czarnobylem
Patrioty z polskimi przyczepami
Na zakupy do sklepu AMW
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poszukiwania Magneto
Gotowi na „Defendera”
Woda z Odry zdatna do picia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Opowiedz swoją historię
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rubiny w walce z epidemią
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
Dołącz do zawodowców
Kontrakty na Raki i nowe mundury
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Perkozy zastąpią Mi-2
Online z mistrzami sportu
Sukcesy sportowców w mundurach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Partyzanci rozgromili ubeków
Trening przed misją
Transport pod specjalnym nadzorem
Wojsko wesprze LPR
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Armia medyków
Trenuj jak Navy SEALs
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO