moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja Resolute Support inna od wszystkich

Swego czasu pisałem, że PKW Afganistan RSM to „najstarszy” kontyngent wystawiony przez Polaków, jednak okazało się, że żaden nasz oficer nie zawyżał średniej wieku doradców misji. Z tego względu zatłoczone uliczki kwatery głównej w Kabulu w piątkowe przedpołudnia przypominają trochę deptak w Ciechocinku, na którym paradują pensjonariusze w podobnym wieku. Oczywiście są różnice. Konkretnie trzy. W odróżnieniu od Ciechocinka cywilnych spacerowiczów po HQ ubierają w zasadzie projektanci jednej, znanej na misjach firmy, z trzema cyframi w nazwie. W Ciechocinku nikt też nie chodzi z 9-milimetrową Berettą w kaburze przy prawym udzie, no i śmigłowce latają tam o wiele rzadziej, a jeżeli już latają, to zdecydowanie wyżej – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestnik I zmiany PKW Afganistan RSM.

Siły Zbrojne RP są obecne w Afganistanie od 2002 roku. Przez ten czas stan liczbebny kontyngentu ulegał ciągłym zmianom. Liczył od około 120 żołnierzy i pracowników wojska w 2002 roku aż do 2600 w latach 2011–2012. Obecnie Polski Kontynent Wojskowy Afganistan RSM (Resolute Support Mission) to ok. 120 żołnierzy i pracowników wojska.

Przekształcenie się misji ISAF w RSM trwało ponad pół roku. Co prawda, misja Resolute Support wystartowała od 1 stycznia 2015 roku, lecz polscy żołnierze, mający wziąć w niej udział byli tam dyskretnie obecni już od listopada 2014 roku. Wtedy kończyła swoją służbę XV zmiana PKW ISAF wystawiona przez 10 Brygadę Logistyczną. Ich ostatnim zadaniem było przygotowanie warunków do działania i egzystowania nowego, owianego jeszcze wtedy tajemnicą PKW Afganistan RSM.

PKW Afganistan RSM – inny od wszystkich

A kontyngent ten różni się od poprzednich. W typowym PKW główne zadania wykonują pododdziały bojowe. Sztab PKW planuje i organizuje nakazane operacje. Inny charakter RSM, która jest misją szkoleniowo-doradczą, wpłynął na organizację kontyngentu. Składa się on z części narodowej (dowództwo, elementy łączności i National Support Element (NSE), czyli Narodowy Element Wsparcia), plutonu ochrony oraz wkładu narodowego do dowództw i sztabów (doradcy, oficerowie sztabu oraz podoficerowie pełniący służbę w różnych komórkach sztabowych).

Tego typu wkład narodowy w HQ ISAF, IJC (ISAF Joint Command) oraz RC-E (Regional Command – East, czyli Dowództwo Regionalne – Wschód) występował już poprzednio w PKW ISAF, ale ze względu na bojowy charakter tamtej misji nigdy nie znajdował się w centrum uwagi. Wtedy oczkiem w głowie były zgrupowania bojowe. Obecnie to oficerowie wkładu narodowego wykonują zasadnicze zadania PKW Afganistan RSM w ramach misji.

Misja Resolute Support ma kwaterę główną w Kabulu (HQ RS) oraz pięć tzw. TAAC (Train, Advise and Assist Command) przeformowanych z RC przy sztabach korpusów oraz przy 111 dywizji armii afgańskiej w Kabulu. Część narodowa PKW jest ulokowana w bazie US Army w Bagram Airfield. Oficerowie wkładu narodowego służą w dwóch miejscach: w HQ RS w Kabulu oraz wraz z plutonem ochrony w TAAC – East w Gamberi przy 201 korpusie ANA (Afghan National Army).

O ile zadania części narodowej kontyngentu nie różnią się od zadań realizowanych w innych PKW (organizacja i prowadzenie treningów ogniowych, wsparcia logistycznego, promocji Polski i Sił Zbrojnych), o tyle specyfiki służby wkładu narodowego, czyli doradców i oficerów sztabu, nie można porównać do działań zgrupowań bojowych poprzednio występujących w kontyngencie. Każdy oficer wykonuje obowiązki w innej komórce sztabowej. Wszyscy doradcy pracują na rzecz podniesienia zdolności afgańskiej armii i policji. Rozmowy doradców HQ RS ze stroną afgańską na szczeblu ministerstwa obrony (Ministry of Defence – MoD) i ministerstwa spraw wewnętrznych (Ministry of Interim – MoI) oraz innych instytucji centralnych (Sztab Generalny, Komenda Policji) prowadzone są codziennie, z wyjątkiem piątków.

Piątek w kulturze islamu to dzień świąteczny. Misja również uwzględniła to w swoim battle rhythmie. Praca w piątki rozpoczyna się w południe. W podobny sposób realizują zadania doradcy na szczeblu TAAC, pracując z oficerami dowództw i sztabów korpusów. Część oficerów sztabu również jest zobowiązana wykonywać zadania TAA (Train, Advise and Assist) wobec oficerów ANA i ANP z instytucji centralnych oraz szczebla korpusu. Sojusznicy docenili służbę doradców, oficerów sztabu i żołnierzy plutonu ochrony, nadając kilkudziesięciu z nich amerykańskie odznaczenia.

Wprowadzają do XXI wieku

Jak wspomniałem, misja RS realizuje zadania wyłącznie na szczeblu centralnym i korpusu. Jest ostatnim etapem przygotowania Islamskiej Republiki Afganistanu do samodzielnego działania. Oficerowie wkładu narodowego biorą udział w pracach kilkunastu komórek misji mających za zadanie przygotowanie władz afgańskich do pracy w warunkach XXI wieku.

Przykładowo, jednym z cząstkowych zadań jest implementacja systemu informatycznego (Core Inventory Management System – CoreIMS) w logistyce armii i policji afgańskiej. Jest to system umożliwiający realizację wsparcia logistycznego bez konieczności prowadzenia dokumentacji papierowej (property books – księgi obrotu materiałowego) oraz generujący informacje dotyczące aktualnego stanu zapasów, niezbędne do planowania logistycznego. Praca nad wprowadzeniem tego systemu trwa już od 2006 roku i polega na przygotowaniu zarówno operatorów systemu wprowadzających dane, jak i planistów logistyki korzystających z informacji generowanych przez system. Dochodzi do tego konieczność przygotowania infrastruktury informatycznej (dystrybucja serwerów i komputerów oraz zapewnienie dostępu do internetu) niezbędnej do funkcjonowania systemu.

Głównym problemem jest poziom rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa afgańskiego, skąd rekrutowani są operatorzy systemu, czyli ludzie umiejący posługiwać się komputerem i znający język angielski oraz logistykę. Pod tym względem społeczeństwo afgańskie przypomina nasze z drugiej połowy lat 90. XX wieku. Jest to spore wyzwanie dla strony afgańskiej i wielka szansa dla młodych Afgańczyków zakwalifikowanych do pracy w tym systemie. Ogółem misja RS implementuje osiem różnych systemów informatycznych niezbędnych do funkcjonowania nowoczesnego państwa XXI wieku.

Prawie jak … w Ciechocinku

Doradcy pełnią zasadniczą rolę w realizacji celu misji. To oni są pasem transmisyjnym wiedzy i doświadczenia przekazywanego dowódcom, szefom i kierownikom urzędów oraz instytucji centralnych, a także poziomu korpusu. W misji RS obowiązki doradców wypełniają oficerowie, pracownicy wojska (DoD Civilians – pracownicy Departamentu Obrony USA) oraz pracownicy kontraktowi obojga płci. Łączy ich wspólny mianownik, jakim jest posiadanie doświadczenia w służbie i pracy na podobnym szczeblu, na jakim pracują oficerowie i urzędnicy afgańscy. Olbrzymia większość doradców cywilnych to również emerytowani oficerowie oraz emerytowani urzędnicy państwowi (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym.

Swego czasu wspominałem o PKW Afganistan RSM jako o „najstarszym” PKW, jednak okazało się, że żaden polski oficer nie zawyżał średniej wieku doradców misji.

Z tego względu zatłoczone uliczki w HQ RS w piątkowe przedpołudnia przypominają trochę deptak w Ciechocinku, gdzie paradują pensjonariusze w podobnym wieku. Oczywiście są różnice. Konkretnie trzy. W odróżnieniu od Ciechocinka cywilnych spacerowiczów po HQ ubierają w zasadzie projektanci jednej, znanej na misjach firmy z trzema cyframi w nazwie. W Ciechocinku nikt nie chodzi z 9-milimetrową Berettą w kaburze przy prawym udzie, no i śmigłowce latają tam o wiele rzadziej, a jeżeli już latają, to zdecydowanie wyżej.

REKLAMA

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Ćwiczenia z torpedą
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Na misjach święta inne niż zwykle
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Patrioty z polskimi przyczepami
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Widzieć i nie być widzianym
„Ratownik” od nowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Rubiny w walce z epidemią
Koniec kijowskiego snu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Harpun” do walki
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Białe noce podhalańczyków
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Army of Medics
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Gotowi na „Defendera”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prawdziwi wojownicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Podchorążowie za sterami Bielików
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy wiceminister w MON
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Polskie porty bardziej otwarte
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pracowity tydzień flotylli
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na zakupy do sklepu AMW
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO