moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hip-hopowy koncert charytatywny

Grzegorz Sieradzki, weteran misji w Libanie i Afganistanie, cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Na chorobę nie ma lekarstwa – jedynym ratunkiem dla mężczyzny jest eksperymentalna terapia. To właśnie na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas koncertu hip-hopowego, który odbędzie się 5 marca w Skierniewicach.

Inicjatorem i zarazem organizatorem koncertu „Hip-hop weteranowi” jest plutonowy Dariusz „Potar” Potargowicz, raper, autor utworu „21 grudnia”. – Nie znam Grześka osobiście, ale kiedy przeczytałem jego historię, postanowiłem mu pomóc – mówi. – Wywodzę się ze środowiska hip-hopowego, więc naturalne było dla mnie zaproszenie do współpracy znajomych muzyków – wyjaśnia.

Do inicjatywy przyłączyli się raperzy z całego kraju. Dla Grzegorza Sieradzkiego zagrają Ariel, Choody ZMB, Kawa, Kris Dnchp, Tolas i sam Młody Potar. – Bardzo się cieszę, że będziemy występować w takim składzie – mówi Potargowicz. Zaznacza też, że żaden z wykonawców nie zastanawiał się ani chwili nad uczestnictwem w przedsięwzięciu.

REKLAMA

A dlaczego plutonowy zdecydował się pomóc Sieradzkiemu? – Nikt z nas nie może zostać sam – mówi. – A my, żołnierze, ze względu na nasze doświadczenia z misji tym bardziej powinniśmy trzymać się razem – zaznacza.

Podczas imprezy zostanie też wyemitowany film o Grzegorzu, przygotowany na potrzeby wydarzenia przez Centrum Weterana. – W tym spocie Grzegorz opowiada o sobie, swojej służbie i chorobie – mówi ppłk Leszczek Stępień, dyrektor instytucji. – Grzegorz chciał również podziękować tym, którzy już mu wsparcia udzielili, więc mu to umożliwiliśmy – dodaje.

Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 18 marca w Łowickim Ośrodku Kultury, będzie można kupić symboliczne książki cegiełki o wartości 20 zł. Na zdjęciu okładka książki.

Kapitan Andrzej Pindor, który koordynuje akcję pomocy dla Grzegorza Sieradzkiego „Walka weterana”, uważa, że organizacja takiego koncertu to bardzo dobry pomysł. – Dzięki tej inicjatywie zwrócimy uwagę społeczeństwa na dwie kwestie: wspierania weteranów misji i pomocy chorym – mówi.

Koncert „Hip-hop weteranowi” odbędzie się 5 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach przy ul. Reymonta 33. Impreza rozpocznie się o 18.00. Bilety, w cenie 15 złotych, będzie można kupić na miejscu w dniu wydarzenia. Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na pomoc Sieradzkiemu.

zoomZbiórka na rzecz Sieradzkiego odbędzie się także podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 18 marca w Łowickim Ośrodku Kultury. Wówczas będzie można kupić symboliczne książki cegiełki o wartości 20 złotych każda. – Liczę, że uda nam się zebrać przynajmniej dwa tysiące – mówi Pindor.

Grzegorzowi można udzielić pomocy także biorąc udział w licytacjach na portalu allegro.pl. Wystawione są tam wojskowe pamiątki i przedmioty przekazane przez znane osoby. – Tylko dzięki aukcjom udało się zebrać siedem tysięcy złotych – mówi Pindor. Spośród wszystkich przedmiotów najdroższe okazały się koszulki piłkarzy.

Środki przeznaczone na pomoc Grzegorzowi są gromadzone na koncie akcji „Walka weterana”. Jej przebieg można śledzić na portalu pomagam.pl. Przez tę stronę można również dokonać wpłaty na rzecz Sieradzkiego. Do tej pory udało się zebrać 37 249 złotych. – Do 60 tysięcy jeszcze trochę brakuje, ale wierzę, że damy radę – mówi Pindor.

Grzegorz Sieradzki przez 25 lat był zawodowym żołnierzem. Uczestniczył w sześciu misjach zagranicznych: 26 miesięcy spędził w Libanie pod flagą ONZ i 13 miesięcy w Afganistanie. Po powrocie z Afganistanu przeszedł na emeryturę. W 2014 roku zdiagnozowano u niego SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Leku na chorobę jeszcze nie wynaleziono. Ratunkiem dla żołnierza może być eksperymentalna terapia polegająca na wszczepieniu komórek galarety Whartona. Koszt jednego zabiegu to 20 tysięcy złotych. Aby terapia była skuteczna, potrzebne są przynajmniej trzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Perkozy zastąpią Mi-2
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poszukiwania Magneto
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko wesprze LPR
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko przeciw wirusowi
MBDA w walce o „Narew”
Patrioty z polskimi przyczepami
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Armia medyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sztandar na gruzach, wśród chmur
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gotowi na „Defendera”
Opowiedz swoją historię
Trenuj jak Navy SEALs
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Transport pod specjalnym nadzorem
Pracowity tydzień flotylli
NATO walczy z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Dołącz do zawodowców
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Partyzanci rozgromili ubeków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Tryumf pod Czarnobylem
Woda z Odry zdatna do picia
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Online z mistrzami sportu
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Rubiny w walce z epidemią
Na zakupy do sklepu AMW
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Trening przed misją
F-16 kończą misję w Estonii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Amerykanie odmładzają F-16
Odpowiedz na alarm
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Sukcesy sportowców w mundurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Piekło „bazówki”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO