moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT czerpią z tradycji AK

Dowództwo WOT i Światowy Związek Żołnierzy AK podpisali umowę o współpracy. – Umowa formalizuje nasze dotychczasowe i przyszłe działania. Chcemy szerzyć pamięć o Armii Krajowej i propagować przyjęte przez nią wartości, by w ten sposób budować patriotyzm terytorialsów – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u.

– Od początku formowania wojsk obrony terytorialnej pewne było, że nasze tradycje lokowane będą w Armii Krajowej. AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT – podkreśla gen. Kukuła. – WOT jako nowa formacja dopiero buduje swoją tożsamość, dlatego potrzebuje wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci którzy tworzyli AK są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – dodał.

Proces przejmowania tradycji AK przez wojska obrony terytorialnej trwa od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Bardzo ważnym momentem był jednak czerwiec 2017 r., kiedy minister obrony, Antoni Macierewicz na wniosek samych żołnierzy i kombatantów zdecydował, że Dowództwo WOT-u przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości dowódca WOT-u odebrał przygotowany przez akowców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej. Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK jednogłośnie zaakceptowało wcześniej wniosek żołnierzy formacji o umieszczenie na tarczy orła WOT – znaku Polski Walczącej.

REKLAMA

To jednak nie wszystko. Odwołując się do Armii Krajowej, Dowództwo WOT-u podkreśla także, że terytorialsi, jak niegdyś akowcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami. Jak zaznacza gen. Kukuła, jest to gotowość do obrony własnej ojczyzny. Z tego też powodu żołnierze podczas składania przysięgi wojskowej ślubują na historyczne sztandary AK.

– Tradycje Armii Krajowej nie były dotąd dostatecznie dobrze zagospodarowane w wojskowej świadomości. Oczywiście ich spadkobiercami są wojska specjalne, np. jednostka GROM, która dziedziczy tradycje cichociemnych spadochroniarzy AK czy Jednostka Wojskowa Komandosów, która kultywuje pamięć o batalionach AK: Parasol, Miotła i Zośka – mówi gen. Kukuła. – Ale trzeba pamiętać, że Armia Krajowa była potężną formacją. Wybitnie terytorialną, więc nic dziwnego, że sięgamy właśnie do tych źródeł – dodaje.

Drobne gesty, wielkie znaczenie

Dotychczasowa współpraca terytorialsów i żołnierzy Armii Krajowej odbywała się na kilku płaszczyznach. WOT zapraszają kombatantów na różnego rodzaju uroczystości w Dowództwie i podległych jednostkach. – To są ważne dla obu stron spotkania, pełne emocji – podkreśla Magdalena Dobrzyńska z Dowództwa WOT-u. – Żołnierze Armii Krajowej wspierają wychowanie patriotyczne naszych żołnierzy. Są obecni podczas ważnych dla nas wydarzeń, np. w czasie uroczystości, gdy oficerowie odbierają mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Awanse przekazywane przez żołnierzy Armii Krajowej są symboliczne i mają wielkie znaczenie – podkreśla Dobrzyńska.

Kombatanci spotykają się z terytorialsami w jednostkach wojskowych i na poligonach. Np. w ubiegłym roku do żołnierzy 3 Brygady OT przyjechał ppłk prof. dr hab. n. med. Jerzy Majkowski ps. „Czarny” z batalionu AK „Gustaw”. Oficer AK opowiadał żołnierzom o swojej służbie i doświadczeniach z powstania warszawskiego. Prof. Majkowski wspierał także WOT podczas pikniku „Razem Bezpieczni”, który odbył się w ubiegłym roku na błoniach stadionu narodowego. Kombatant osobiście zachęcał kandydatów do terytorialnej służby wojskowej i opowiadał im o Armii Krajowej.

– Tradycje są dla nas bardzo ważne. Dlatego oficerowie i pracownicy Dowództwa WOT-u jeździli na wojskowe Powązki, gdzie obserwowaliśmy prace ekshumacyjno-archeologiczne prof. Szwagrzyka i współpracujących z nim wolontariuszy – mówi Magdalena Dobrzyńska. – Nasi żołnierze kilkukrotnie odwiedzali też Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na Rakowieckiej w Warszawie – wylicza.

Żołnierze WOT-u organizują też różnego rodzaju spotkania okolicznościowe, np. z okazji urodzin akowców. Ostatnio w DWOT świętowano np. 90. urodziny prof. Majkowskiego. Dowództwo WOT-u odpowiedziało także na potrzeby kombatantów AK, którzy byli w trudnej sytuacji materialnej. W ramach akcji pomocowej zebrano środki finansowe i przekazano Fundacji im. „Zapory” Dekutowskiego, która zajmuje się kombatantami.

Dbać o pamięć

Dowódca wojsk obrony terytorialnej wydał w ubiegłym roku rozkaz, by każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej zaopiekował się jedną mogiłą żołnierza AK lub innych powojennych organizacji niepodległościowych. – Terytorialsi mają nie tylko odszukać takie groby w okolicy swojego miejsca zamieszkania, nauczyć się historii takiego bohatera, ale i dbać o mogiły przy okazji różnego rodzaju świąt – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT.

Jakie plany na przyszłość mają terytorialsi i akowcy? Bardzo dużo dziać się będzie w świecie wirtualnym. Dowództwo WOT-u pracuje nad platformą e-learningową, na której zamieszczane będą informacje na temat dziedziczonych przez OT historii, tradycji i zasłużonych dla Polski osób. W przyszłości uruchomiony zostanie także program oparty na kodach QR (alfanumeryczny, kwadratowy kod graficzny), za pomocą których w różnych miejscach w Polsce będzie można uczyć się o historii i dokonaniach AK. Skanując kody umieszczone w ważnych dla naszej historii miejscach za pomocą telefonu lub tabletu będzie można przeczytać informację o konkretnym wydarzeniu lub bohaterze.

Prof. dr hab. Leszek Żukowski, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej podpisali porozumienie o współpracy.

Tę współpracę obie strony sformalizowały. Podpisano umowę. – Chcemy szerzyć pamięć o Armii Krajowej i propagować przyjęte przez nią wartości, by w ten sposób budować współczesny patriotyzm terytorialsów. Umowa jest narzędziem, dzięki któremu pewne inicjatywy będziemy prowadzili pod jednym sztandarem – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Światowy Związek Żołnierzy AK, reprezentowany przez prezesa zarządu głównego, prof. Żukowskiego, zobowiązał się do merytorycznego wsparcia szkolenia żołnierzy WOT-u w zakresie kształcenia obywatelskiego, historycznego i patriotycznego. Odbywać się to będzie np. podczas spotkań kombatantów AK z żołnierzami, np. w czasie zgrupowań poligonowych lub odwiedzin w jednostkach wojskowych. Akowcy doradzać będą także przy wyborze patronów historycznych dla jednostek WOT-u, a w miarę możliwości będą uczestniczyć w przysięgach wojskowych oraz uroczystościach patriotycznych organizowanych przez wojska OT.

Z kolei Dowództwo WOT-u będzie wspierać logistycznie różnego rodzaju inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK. Ponadto terytorialsi będą uczestniczyć w organizowanych przez związek AK uroczystościach i przedsięwzięciach. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej zobowiązali się także do uczestnictwa w pogrzebach akowców zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, WOT

dodaj komentarz

komentarze


Pracowity tydzień flotylli
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicza Sona
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Gotowi na „Defendera”
Patrioty z polskimi przyczepami
Online z mistrzami sportu
Prawdziwi wojownicy
„Ratownik” od nowa
Polskie porty bardziej otwarte
NATO walczy z koronawirusem
Święto żołnierzy służących na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy wiceminister w MON
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na zakupy do sklepu AMW
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Ćwiczenia z torpedą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Podchorążowie za sterami Bielików
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ostatnie prace przed „Defenderem”
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
MON nie wycofuje się z MSPO
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Agent w generalskich szlifach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Rubiny w walce z epidemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Białe noce podhalańczyków
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Widzieć i nie być widzianym
Sukcesy sportowców w mundurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Koniec kijowskiego snu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Harpun” do walki
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO