moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodników, którzy wrócili dziś do kraju. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.

Ponad 200 sportowców wróciło z Chin, gdzie przez ostatnie 10 dni rywalizowali o medale podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Misja zakończyła się sukcesem – zawodnicy przywieźli z Wuhan aż 60 medali. Polską reprezentację powitano dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

– Polska jest z Was dumna – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Dziękuję wam za to – podkreślił szef MON.

REKLAMA

Zawodnikom w mundurach gratulował także Witold Bańka, minister sportu. – Te 60 medali to powód do dumy i satysfakcji – mówił. Podkreślił także wkład, jaki ma Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwoju sportu. – Dziękuję za to, że Wojsko Polskie jest filarem indywidulanego wsparcia sportowców, że w Wojsku Polskim nasi reprezentanci znaleźli swoje miejsce i mogą nie tylko osiągać sportowe sukcesy, ale także służyć ojczyźnie – zaznaczył.

Sportowców witał również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Już sam fakt, że zawodnicy zakwalifikowali się do tych igrzysk jest wielkim sukcesem. Tym bardziej cieszy świetny wynik i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.

W imieniu zawodników głos zabrał kapral Paweł Wojciechowski. Żołnierz w Wuhan zdobył złoty medal w skoku o tyczce. – Melduję wykonanie zadania. My sportowcy-żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie, jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko – zaznaczył.

VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan rozpoczęły się 18 października. Do rywalizacji o medale przystąpiło 66 reprezentacji. Cel, który postawili sobie przed wylotem Polacy, to zdobycie piątego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Udało się, misja została zakończona sukcesem – mówi Jacek Szustakowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej”, który obserwował zmagania sportowców w Chinach. – Mieliśmy duże szanse na jeszcze wyższą lokatę, Francuzi wyprzedzili nas zaledwie o krok – komentował.

W sumie podczas igrzysk Polacy zdobyli 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Trenerzy i kibice od początku stawiali na dobry wynik lekkoatletów i pływaków, nie zwiedli się. W tym gronie znaleźli się nawet multimedaliści. Szer. Wojciech Kotowski, który zdobył złoto w pływaniu indywidualnie, a także drużynowo w konkurencji ratownictwo wodne, a szer. Michał Rozmys okazał się najlepszy w biegach na 800 i 1500 metrów. W tej ostatniej konkurencji pokonał nawet medalistę mistrzostw świata kpr. Marcina Lewandowskiego. – Uważam, że należy także docenić srebro szer. Sylwii Zyzańskiej w łucznictwie. W końcu ta dyscyplina to domena Azjatów, podobnie jak badminton. W tej kategorii walczyliśmy z nimi jako jedyni i niewiele nam zabrakło do medalu – dodaje korespondent „PZ”.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy żołnierze rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeongu. Podczas siedmiu edycji igrzysk Polacy zdobyli łącznie 194 medale.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy wiceminister w MON
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Nowa strategia z podpisem prezydenta
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Gotowi na „Defendera”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na zakupy do sklepu AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Patrioty z polskimi przyczepami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
Podchorążowie za sterami Bielików
Święto żołnierzy służących na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na misjach święta inne niż zwykle
Białe noce podhalańczyków
„Ratownik” od nowa
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Army of Medics
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO walczy z koronawirusem
„Harpun” do walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Widzieć i nie być widzianym
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rubiny w walce z epidemią
Agent w generalskich szlifach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
F-16 kończą misję w Estonii
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
Koniec kijowskiego snu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwiczenia z torpedą
Co z tegorocznym MSPO?
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Prawdziwi wojownicy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO