moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów

Ponad stu ochotników rozpoczęło w ten weekend w Szczecinie tzw. szesnastkę, czyli szkolenie podstawowe przed wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej. – Minimum teorii, maksimum praktyki – tak opisuje je płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za dwa tygodnie, po zaliczeniu szkolenia, jego nowi żołnierze złożą przysięgę wojskową.

W sobotę w szczecińskich koszarach zjawiło się ponad stu chętnych do wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Zostali zarejestrowani w wojskowej ewidencji, przeszli badanie lekarskie, sprawdzian z wychowania fizycznego i odebrali mundury. W niedzielę otrzymali broń – produkowane w radomskiej fabryce broni karabiny Grot. Jeszcze tego samego dnia wyjechali na poligon w Wędrzynie, by rozpocząć szkolenie, które potrwa dwa tygodnie. W sumie całe szkolenie podstawowe trwa 16 dni. – Minimum teorii, maksimum praktyki – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Taktyka, strzelanie, pomoc przedmedyczna, od rana do wieczora, a czasem także w nocy. Po jego zakończeniu będą gotowi, by złożyć wojskową przysięgę – zapewnia dowódca.

Wśród przybyłych do zachodniopomorskiej brygady jest m.in. trzech braci: Hubert, Sebastian i Marcin Bednarczykowie z Koszalina. Wszyscy kilka lat temu wrócili z pracy w Wielkiej Brytanii, zatrudnili się w firmie ochroniarskiej i czekali na powstanie brygady terytorialsów w Zachodniopomorskiem. – Wreszcie jesienią dostałem informację z Wojskowej Komendy Uzupełnień, że zaczyna się nabór do WOT w naszym regionie – mówi Hubert. – Natychmiast odpowiedziałem, że jestem zainteresowany służbą.

REKLAMA

– Skoro najstarszy brat zakłada mundur, to i ja – dodaje Sebastian. – Bardzo chcę się sprawdzić i dać z siebie coś więcej dla ojczyzny. Ze względu na wyjazd za granicę ominęło mnie wojsko. Teraz mam okazję, żeby to nadrobić.

– Mama jest z nas dumna: trzech synów i wszyscy trzej w wojsku – mówi Marcin, najmłodszy z braci. – W amerykańskich filmach jest pokazane, że na domach, z których kilku braci służy w armii, umieszczone są gwiazdy. U nas takiej tradycji nie ma, ale i tak wszyscy sąsiedzi o tym wiedzą. Chcemy bronić ojczyzny i jesteśmy gotowi pomagać innym w sytuacjach kryzysowych, na przykład w czasie klęsk żywiołowych – zapewnia.

W następną sobotę do koszar zachodniopomorskiej brygady zgłosić się ma kilkudziesięciu kolejnych ochotników. Tym razem na trwające osiem dni szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze, funkcjonariusze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli ci, którzy złożyli już kiedyś przysięgę wojskową. Będzie to już druga „ósemka” w 14 ZBOT – pierwsza odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Swoje szkolenie na poligonie w Wędrzynie zakończą razem z terytorialsami ze szkolenia podstawowego. A wtedy, po czterech miesiącach od powołania, 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie miała w swoich szeregach już ok. 200 żołnierzy ochotników.

– Jesteśmy bardzo aktywni w mediach, spotykamy się z młodzieżą w szkołach, jesteśmy w firmach i zakładach pracy. Informujemy, zachęcamy i widać, że idea wojsk obrony terytorialnej przemawia do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Widać to po tym, jak różne osoby wstępują w nasze szeregi. Mamy pracowników fizycznych i przedsiębiorców, uczniów i nauczycieli, mechaników, prawników i pracowników administracji samorządowej – mówi płk Grzegorz Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada OT została powołana 27 września ubiegłego roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur WOT. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają: kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach pododdziały w Trzebiatowie i Wałczu. 

Marcin Górka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
 
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rubiny w walce z epidemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podchorążowie za sterami Bielików
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Widzieć i nie być widzianym
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO walczy z koronawirusem
Pracowity tydzień flotylli
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Święto żołnierzy służących na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicza Sona
Co z tegorocznym MSPO?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy wiceminister w MON
„Spartan” znów na Mazurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
„Harpun” do walki
MON nie wycofuje się z MSPO
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Białe noce podhalańczyków
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Prawdziwi wojownicy
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Army of Medics
Na zakupy do sklepu AMW
Akcja krwiodawstwa proobronnych
„Ratownik” od nowa
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 kończą misję w Estonii
Patrioty z polskimi przyczepami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Gotowi na „Defendera”
Na misjach święta inne niż zwykle
Koniec kijowskiego snu
Ostatnie prace przed „Defenderem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO