moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mały Mustang” coraz bliżej

Polska armia finalizuje zakup samochodów mających zastąpić wysłużone Honkery. – Niedługo wojsko otrzyma co najmniej 485 nowych samochodów terenowych. Inspektorat Wsparcia otrzymał trzy oferty na „małego Mustanga”. Wszystkie spełniają kryteria cenowe. Wkrótce wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy – poinformował minister obrony, Mariusz Błaszczak.

Będą miały silnik o mocy co najmniej 150 KM, ważyły nie więcej niż 3500 kilogramów oraz zostaną przystosowane do przewozu pięciu osób – czterech pasażerów plus kierowca. Takie parametry mają spełniać nowe pojazdy terenowe, które polska armia chce kupić w ramach programu „mały Mustang”. Wczoraj szef MON poinformował w mediach społecznościowych, że przetarg w tej sprawie jest już na ostatniej prostej. – Niedługo wojsko otrzyma co najmniej 485 nowych samochodów terenowych, które zastąpią wysłużone Honkery. Inspektorat Wsparcia otrzymał trzy oferty w postępowaniu na „małego Mustanga”. Wszystkie spełniają kryteria cenowe – napisał minister obrony Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wkrótce zostanie wybrana najkorzystniejsza oferta i dojdzie do podpisania umowy.

To bardzo ważna wiadomość dla polskiej armii, gdyż wojsko od kilku lat stara się wymienić Honkery na nową konstrukcję. Przetarg na kupno nowych pojazdów trzykrotnie rozpisywał Inspektorat Uzbrojenia MON – wojskowi chcieli zamówić około 600 pojazdów (w wersji opancerzonej i nieopancerzonej), ale za każdym razem procedura kończyła się fiaskiem (lipiec 2015, lipiec 2017 i sierpień 2018 roku). W końcu zadanie to powierzono ekspertom z Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy zmodyfikowali wymagania techniczne wobec aut (zrezygnowano z wersji opancerzonej). Niestety, specjalistom od logistyki również wtedy nie udało się kupić pojazdów za pierwszym podejściem.

REKLAMA

Problemem, podobnie jak w przypadku przetargów organizowanych przez IU MON, były środki finansowe przeznaczone na zakup pojazdów. W przetargu ogłoszonym w czerwcu 2019 roku, a unieważnionym w sierpniu 2019, wojsko miało zarezerwowane na ten cel 80 mln złotych. Złożone oferty dotyczyły zaś na kwot od 148 mln złotych do 159 mln złotych.
W kolejnym postępowaniu, ogłoszonym w sierpniu 2019 roku a unieważnionym w grudniu 2019 roku, wojsko miało zarezerwowane 121 mln złotych. Niestety, złożone oferty znów przekraczały budżet i wynosiły od 154,3 do 171,8 mln złotych.

Do trzech razy sztuka

Wszystko wskazuje na to jednak, że trzecie podejście IWspSZ do zakupu tzw. „małych Mustangów” zakończy się podpisaniem umowy. Odpowiedzialna za postępowanie jest 2 Regionalna Baza Logistyczna. Do 5 marca, czyli ostatniego dnia składania ofert, złożono trzy niepodlegające odrzuceniu. Zgłosiły się: konsorcjum Glomex MS Polska Sp. z o.o. i Glomex MS s.r.o. (na 98,5 mln zł.); spółka Demarko (105,8 mln zł) oraz firma STEELER Marcin Piasecki (99,7 mln zł). Nie oznacza to jednak, że kontrakt zostanie podpisany automatycznie z podmiotem, który zaproponował najmniej. Złożone oferty zostaną ocenione według następujących kryteriów: cena (waga 60 proc.), moc silnika (waga 20 proc.), dodatkowa moc silnika (waga 7 proc.), czas wykonania dodatkowej gwarancji (waga 7 proc.) i czas wykonania naprawy gwarancyjnej na terenie RP (waga 6 proc.).

Jakie samochody mogą zostać wybrane? Tego niestety jeszcze nie ujawniono. Eksperci oceniają jednak, że postawione przez wojsko wymagania spełniają obecnie m.in.: SsangYong Musso, Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota Hilux, Ford Ranger i Jeep Wrangler.

Kiedy nowe wozy trafią do wojska? Zgodnie z warunkami przetargu, pierwsza partia – 210 sztuk (plus 50 w opcji), ma zostać przekazana polskiej armii do końca 2020 roku. Kolejna transza – 210 sztuk (plus 50 w opcji) – do końca 2021 roku, a ostatnia – 215 sztuk (plus 50 w opcji) do końca października 2022 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Edi
1585340460
Nie zastąpi, okazało się że nie spełnia wymagań
B8-86-E5-5E
~adis
1583565120
Cytując: INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT "Na podstawie art. 86 ust. 5, ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych Zamawiający 2. Regionalna Baza Logistyczna, informuje, że w dniu 05.03.2020 r. o godzinie 09:00 odbyło się publiczne otwarcie złożonych ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę samochodów ciężarowo – osobowych ogólnego przeznaczenia w latach 2020 - 2022. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ustawy, Zamawiający informuje, iż na sfinansowanie zamówienia gwarantowanego przeznaczył kwotę brutto w wysokości: 92 319 265,00 zł." Pierwszy oferent brutto: 121 252 545,15 zł Drugi: 122 742 007,50 zł Trzeci: 130 169 793,00 zł Ceny netto jak w artykule. Gdzie szukać szczegółów?
E4-0B-FF-2B
~ja
1583512140
"(zrezygnowano z wersji opancerzonej)." Czyli sprzęt na defilady. Jakie to budujące!
80-AB-16-01

Sukcesy sportowców w mundurach
 
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trzy cele na ścieżce
Strategiczny most powietrzny
Nowa misja polskich żołnierzy
AMW wspiera przedsiębiorców
Defense Without Politics
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Zawsze stawał po stronie żołnierza
U pana Buka za piecem
Nowy wiceminister w MON
Programiści w walce z koronawirusem
Następca RPG-7
H.E.L.P. na pandemię
Legioniści wciąż się szkolą
Prezydent: armia i pamięć
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sześć dekad pod wirnikiem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gorąca północ
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Na misjach święta inne niż zwykle
As w potrzasku
Rakiety w celu
Sztuka szukania niedoskonałości
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Rajd porucznika „Podkowy”
Nieoczekiwany test z gotowości
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Był lotnikiem lotników
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dżentelmen na poligonie
Komandosi uczą medycyny taktycznej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Misje w cieniu pandemii
Wirtualny dzień otwarty
Żadnej kapitulacji
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
PKW Orlik na półmetku
Poprad w kolejnej jednostce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Miał w sobie jakiś magnes
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Walka z niewidzialnym wrogiem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol wolności
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Karweta znaczy marynarz
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Certyfikacja na „Tarczowni”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO