moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po drodze nam z Brytyjczykami

Nowoczesne okręty, pojazdy opancerzone i czołgi, systemy artyleryjskie, rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze, statki powietrzne i ich najbardziej zaawansowane komponenty, na czele z napędami – brytyjski przemysł obronny zalicza się do ścisłej, światowej czołówki, oferując zaawansowane rozwiązania właściwie dla wszystkich rodzajów wojsk. Od kilku lat brytyjski przemysł coraz mocniej interesuje się naszym rynkiem zbytu. W tym roku Wielka Brytania będzie np. promować swoje produkty, jako kraj wiodący podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To zainteresowanie – bez względu na to, czy się przerodzi w konkretne kontrakty, czy też nie – jest w mojej ocenie doskonałą okazją dla naszej zbrojeniówki, aby nawiązać bliską współpracę z podmiotami dysponującymi poszukiwanymi przez nas technologiami oraz know-how dotyczącym rozwiązań z najwyższej półki.

Brytyjski przemysł obronny to obecnie ścisła światowa czołówka. Według analityków pracujących na rzecz SIPRI – Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute), angielski BAE System jest obecnie czwartą co do wielkości – po Lockheed Martinie, Boeingu oraz Raytheonie – firmą zbrojeniową na świecie. Gdy weźmie się pod uwagę fakt, że pierwsza trójka to koncerny amerykańskie, oznacza to, że BAE System jest największym przedsiębiorstwem zbrojeniowym w Europie.

Pozycja brytyjskich firm jest konsekwencją bardzo szerokiej palety uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który produkują albo samodzielnie, albo którego są współproducentami. Gdyby chcieć odpowiedzieć na pytanie: a co dokładnie wytwarza angielska zbrojeniówka, najlepiej powiedzieć – zasadniczo wszystko. Okręty nawodne i podwodne, pojazdy opancerzone i czołgi, systemy artyleryjskie oraz samoloty i śmigłowce, jako dostawca kluczowych systemów awionicznych i napędów. To także pociski przeciwlotnicze, przeciwpancerne, balistyczne, drony różnego typu i przeznaczenia, systemy satelitarne, systemy walki radio-elektronicznej i cyberrozwiązania.

Taka oferta znajduje nabywców. Nie tylko brytyjskich, ale także eksportowych, którzy są w ostatnich latach głównym źródłem zysków dla angielskich firm. Na tej liście jest również nasz kraj. W końcu armatohaubica Krab ma wieżę, która jest licencyjnym rozwiązaniem opracowanym przez wspomniany już BAE System.

REKLAMA

Ale Brytyjczycy nie zamierzają się zadowolić niewielkimi (relatywnie) opłatami licencyjnymi za Kraby. Na ich celowniku są właściwie wszystkie duże, polskie programy modernizacyjne. Pancerny – chcieliby sprzedać nam CV90 jako następcę BWP-1, albo jego podwozie jako bazę nowego czołgu podstawowego (tym był przecież Anders). Obrony przeciwlotniczej – oferują nam swoje pociski CAMM jako efektor w programie „Narew”. Program dotyczący samolotu przyszłości – tu proponują nam udział w swoim programie „Tempest”, czyli maszyny szóstej generacji. W przypadku broni przeciwpancernej oferują nam kilka typów pocisków przeciwpancernych, krótkiego i średniego zasięgu, w tym rakiety Brimstone.

Aby jak najlepiej wypromować swoją zbrojeniówkę, rząd w Londynie zdecydował, iż w tym roku Wielka Brytania będzie np. pokazywać swoje produkty jako kraj wiodący podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To już drugi raz, gdy UK wystąpi w tej roli. Poprzednio – w 2010 roku – Brytyjczycy zadbali, aby nie zabrakło ani ofert przemysłu, ani wsparcia polityczno-wojskowego. Ich delegacji przewodniczył Gerald Howarth, minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego, a w jej skład wchodzili ponadto Richard Paniguian – szef brytyjskiej organizacji wspierania eksportu UKTI DSO, Geoff Gladding – dyrektor regionalny UKTI DSO na Europę oraz emerytowany wicemarszałek lotnictwa Nigel Maddox. Jak będzie z takim wsparciem w tym roku, przekonamy się jesienią.

To, co bardzo ważne w zainteresowaniu wyspiarzy naszą armią i jej programem modernizacyjnym, to fakt, że nie powinniśmy go traktować jedynie w kategoriach o, kolejni, którzy chcą coś nam sprzedać”. Zainteresowanie brytyjskich firm jest bowiem w mojej ocenie doskonałą okazją dla naszej zbrojeniówki, aby nawiązać bliską współpracę z podmiotami dysponującymi poszukiwanymi przez nas technologiami oraz know-how, jak wytwarzać rozwiązania z najwyższej półki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: BAE System

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zostań studentem ASzWoj
Październik pod znakiem Tallboya
Promocja oficerska w AWL
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Dekady za wcześnie
Amerykanie odmładzają F-16
Trenują, aby szkolić innych
Szybciej do wojska
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: RobUV
A więc wojna...
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ryzykowne remedium
Ku czci roku 1918 i 1920
Ukraiński kurs na Zachód
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Laserowa artyleria US Army
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Defilada na święto dywizji
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Następca Honkera na MSPO
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bohaterska obrona wzgórza 385
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Groty dla podchorążych WAT-u
Ochotnik do Auschwitz
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
„Kaper” przeciw terrorystom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Aviation Detachment” w Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 Dywizja najlepsza!
Wojsko przeciw wirusowi
Kraken dla Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO