moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poprady i Pilica z interrogatorami

Interrogatory to urządzenia, które zapewniają identyfikację statków powietrznych. Wojsko Polskie właśnie kupiło tego typu sprzęt w najnowszej wersji systemu „swój-obcy” – Mark XIIA. U polskiej spółki PIT-Radwar zamówiono 124 interrogatory IKZ-50P: 64 sztuki są gwarantowane, 60 urządzeń zakontraktowano opcjonalnie. Łączna wartość kontraktu to 214 mln zł.

Bez wyspecjalizowanych urządzeń identyfikacyjnych samolot jest bardziej narażony na zestrzelenie. Interrogator to jeden z najważniejszych elementów systemu identyfikacji statków powietrznych IFF (Identification Friend or Foe). Odpowiada on za bezpieczną komunikację z zainstalowanymi w samolotach, śmigłowcach i dronach specjalnymi nadajnikami (transponderami), które informują o rodzaju i pochodzeniu obiektu latającego. I pozwalają odróżnić maszyny sojusznicze od nieprzyjacielskich.

Jak działa interrogator? Urządzenie wysyła do statku powietrznego zaszyfrowane pytanie, a następnie odbiera nadesłaną odpowiedź, odkodowuje ją i w zależności od tego, czy działa jako samodzielnie czy jako część zestawu przeciwlotniczego, przekazuje dalej lub wykorzystuje do swojego działania bojowego.

REKLAMA

Z racji strategicznego znaczenia systemu IFF dla bezpieczeństwa statków powietrznych – bez niego łatwo można byłoby przez pomyłkę zestrzelić sojuszniczą maszynę – NATO dba o to, aby zastosowane w tym rozwiązaniu algorytmy szyfrujące były trudne do odkodowania przez nieprzyjaciela. Dlatego co pewien czas wprowadzana jest kolejna generacja tych interrogatorów, określana jako Mod. Obecnie trwa w Sojuszu proces wymiany generacji IFF określanej jako Mod 4 – czyli IFF Mark XII, na kolejną, oznaczoną jako Mod 5 – IFF Mark XIIA.

Polska uczestniczy w tej wymianie. W urządzenia systemu IFF Mark XIIA wyposażone są już m.in. samoloty F-16, nasze okręty – np. ORP Kormoran – czy wprowadzone do służby radary Soła i Bystra. Wszystkie one zostały jednak wyposażone w zagraniczne rozwiązania.

Teraz do służby trafią rodzime konstrukcje. Jako pierwsze otrzymają je przeciwlotnicze zestawy Poprad i Pilica. 12 marca Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał bowiem z firmą PIT-Radwar umowę na dostawę interrogatorów IKZ-50P opracowanych przez polskich inżynierów.

Za 124 urządzenia – 64 jako zamówienie gwarantowane plus ewentualnych 60 (opcja) – Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 214 mln zł (107 mln za gwarantowane zamówienia). Wojsko ma otrzymać urządzenia do końca 2024 roku.

Przedstawiciele spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie ukrywali zadowolenia z podpisania umowy. – Jako producent systemów elektroniki profesjonalnej dla wojska zawsze dbamy o to, żeby oferowane urządzenia spełniały najwyższe światowe standardy i wykorzystywały najnowsze technologie, jednocześnie zapewniając najwyższy stopień bezpieczeństwa. Cieszymy się, gdy wojsko docenia nasze starania i decyduje się na wybór naszego sprzętu – podkreślał Krzysztof Kluza, prezes PIT-Radwar.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze


VIII zmiana PKW gotowa na misję
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na rozgrzewkę – zapasy
Kuźnie oficerskich kadr
Trudny rok na misjach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Wojsko walczy z COVID-19
Kwalifikacja odbędzie się …
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
„Tarzan” wróci do domu
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Krok po kroku do cyberwojska
Symulator Orlika w Dęblinie
Powstali przeciw carskiej potędze
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
IBCS dla Polski
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Saperzy zimą otworzą ogień
Jest Warszawa
Kolejny dzień walki z koronawirusem
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
155 mm dla US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Laserowa artyleria US Army
Kutno w sieci LogHubs
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Taktyka w Górach Izerskich
Meta podsumowała komandoskie biegi
Żydzi od Andersa
Najlepsi wśród „górali”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pustynna burza wokół Husajna
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Agenci wywiadu na bobslejach
Nurkowie w głębinach
Ukraiński kurs na Zachód
Armia Fight Night znów w akcji
Trudny egzamin przed misją
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w mundurówce?
Na straży niebieskiej linii
Hartowanie spadochroniarzy
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Wojsko – plan na życie
Dama odeszła do historii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Co musi umieć kierowca czołgu
Komandosi znad Garigliano

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO