moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg za rok, ale pomnik Andersa powstaje

W związku z epidemią koronawirusa organizatorzy zdecydowali o przełożeniu „Biegu na Monte Cassino” na maj 2021 roku. Osoby, które wykupiły pakiety, mogą pozostawić je na przyszły rok lub oddać i otrzymać zwrot pieniędzy. Cały czas trwa natomiast budowa pomnika gen. Władysława Andersa we włoskim Cassino. Inwestycję można wspierać wykupując na ten cel cegiełki.

16 maja uczestnicy „Biegu na Monte Cassino” mieli po raz kolejny wbiec na słynne włoskie wzgórze, aby uczcić pamięć żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, którzy zdobyli Monte Cassino 18 maja 1944 roku, torując aliantom drogę do Rzymu. – Niestety, z powodu sytuacji związanej z epidemią koronawirusa zdecydowaliśmy o przełożeniu biegu na przyszły rok – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” i organizator „Biegu na Monte Cassino”.

Jak informuje sportowiec, impreza odbędzie się za rok, w sobotę 15 maja 2021 roku o godz. 17. Wszystkie zasady biegu pozostają te same: 10-kilometrowa trasa z centrum Cassino na liczące 591 metrów wzgórze, gdzie mieści się opactwo benedyktyńskie. Takie same będą też pakiety startowe oraz limit numerów dla polskich biegaczy wynoszący 1057 miejsc, czyli tyle, ilu naszych żołnierzy spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Zawodnicy wybierają też jednego z Polaków, który poległ walcząc o wzgórze i biegną z nazwiskiem bohatera umieszczonym na numerze startowym.

REKLAMA

– Osoby, które wykupiły pakiety startowe na tegoroczny bieg mają dwie opcje: mogą pozostawić je na przyszły rok i jednocześnie rezerwować nazwisko wybranego żołnierza – tłumaczy organizator. Można też zwrócić pakiet i otrzymać zwrot pieniędzy. W tej sprawie należy pisać na adres: biuro@biegnijwarszawo.pl lub info@biegmontecasssino.pl.

Biegowi w 2021 roku będzie towarzyszyć, tak jak było w tegorocznych planach, trekking na Monte Cassino. Odbędzie się 18 maja historycznym szlakiem, jakim zdobywali wzgórze polscy żołnierze. Wędrówka zostanie poprowadzona po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Znajdą się na niej plansze informacyjne w miejscach związanych z walkami.

– Bieg został przełożony, cały czas trwa natomiast budowa pomnika gen. Władysława Andersa, dowódcy 2KP i jego podkomendnych, który stanie w Cassino – podkreśla Mamiński. Rzeźba generała powstaje w Gdyni, a jego autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński. Z kolei w centrum Cassino przygotowywany jest skwer pod pomnik. Zgodnie z projektem włoskiego architekta Giacomo Bianchi, memoriał będzie przedstawiał postać gen. Andersa na tle 12-metrowego muru z marmuru z wygrawerowanymi nazwiskami poległych polskich żołnierzy oraz mapą szlaku bojowego 2 Korpusu.

Inwestycję miała zasilić część pieniędzy ze sprzedaży pakietów startowych na bieg. 100 zł z każdej opłaty miało zostać przeznaczone na budowę monumentu. – Dlatego teraz każdy, kto pozostawi swój pakiet na przyszły rok, wesprze budowę – dodaje Mamiński.

Budowę pomnika można też wspierać wykupując na ten cel cegiełki. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza „Sporting” prowadzone w banku BNP PARIBAS pod numerem: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Koszt memoriału to ok. 700 tys. zł., a cegiełki na ten cel wynoszą: 100 zł, 1000 zł, 3000 zł lub 5000 zł.

Każda osoba, która przekaże wpłatę, otrzyma w ramach podziękowań specjalny certyfikat. Ofiarodawcy mogą też do końca marca przesłać Klubowi Biegacza „Sporting” do Międzyzdrojów swój kamień lub kamienie. Zostaną one zawiezione do Cassino i wmurowane w podłoże monumentu. Złoży się na niego 10 tys. polskich kamieni, płaskich otoczaków o długości ok. 810 cm i grubości 23 cm. Ofiarodawcy otrzymają też specjalny link, dzięki czemu będą mogli śledzić online budowę pomnika w Cassino.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Zarzycki, mat. organizatora, grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Żadnej kapitulacji
 
Poprad w kolejnej jednostce
AMW wspiera przedsiębiorców
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Początek katyńskiej zbrodni
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Walka z niewidzialnym wrogiem
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Strategiczny most powietrzny
USA nie zacznie wojny z Iranem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Nieoczekiwany test z gotowości
Wirtualny dzień otwarty
Legioniści wciąż się szkolą
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja polskich żołnierzy
Sześć dekad pod wirnikiem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Trzy cele na ścieżce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Defense Without Politics
PKW Orlik na półmetku
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Rajd porucznika „Podkowy”
Programiści w walce z koronawirusem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rakiety w celu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
As w potrzasku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Następca RPG-7
Misje w cieniu pandemii
H.E.L.P. na pandemię
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Obradowała Rada Gabinetowa
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Gen. Mika jest już zdrowy!
Gorąca północ
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sztuka szukania niedoskonałości
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Sukcesy sportowców w mundurach
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO