moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nabór na wojskowe studia trwa

Choć wojskowe uczelnie zawiesiły zajęcia, rekrutacja na studia odbywa się bez problemów. Pracownicy czterech akademii odbierają telefony, odpowiadają na e-maile i przyjmują dokumenty. Kandydaci na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej mogą je składać do końca marca, ci którzy chcą studiować na pozostałych uczelniach wojskowych mają czas do końca kwietnia.

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu zajęć w wojskowych akademiach od 12 do 25 marca. Nie oznacza to jednak wstrzymania działalności uczelni. Cały czas prowadzą one rekrutację na studia wojskowe. Ta, zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli akademii, odbywa się bez większych przeszkód.

Poczta, internet i telefon

REKLAMA

Do końca kwietnia na wnioski od kandydatów czeka Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. – Nasza uczelnia funkcjonuje i przystosowuje się do zmian jakie zaszły w związku z sytuacją epidemiczną. Administracja normalnie funkcjonuje i wszelkie sprawy są załatwiane drogą elektroniczną lub telefoniczną. Kandydaci cały czas mogą rejestrować się za pomocą internetu – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Podobnie jest w Wojskowej Akademii Technicznej. – Sekcja ds. rekrutacji jest czynna, ale preferujemy kontakt telefoniczny lub mailowy. Wypełnione przez ochotników wnioski o powołanie do służby kandydackiej mogą być przesyłane pocztą tradycyjną lub ostatecznie złożone w dniu sprawdzianu sprawności i rozmowy kwalifikacyjnej w lipcu – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Pracuje także sekcja rekrutacji Akademii Wojsk Lądowych. Jej pracownicy na bieżąco odpowiadają na maile, odbierają telefony od zainteresowanych i przyjmują dokumenty. Uczelnia apeluje jednak, aby kandydaci nie przynosili ich osobiście, tylko wysyłali pocztą.

Podobnie jest w Lotniczej Akademii Wojskowej. – Biuro obsługujące kandydatów pracuje bez zmian. Ale u nas, w odróżnieniu od pozostałych trzech uczelni, termin rejestracji elektronicznej upływa w ostatnim dniu marca. O jego zmianie mogą, w obecnej sytuacji, zdecydować przełożeni – mówi mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik prasowy LAW.

Co po rekrutacji?

Po złożeniu wniosku kandydat będzie musiał przejść kolejne etapy procedury kwalifikacyjnej, m.in. spotkanie z wojskową komisją lekarską oraz psychologiem, aby potwierdzić zdolność do zawodowej służby. Nie wiadomo jeszcze, czy z powodu zagrożenia epidemią, terminy tych badań nie zostaną przesunięte. Co wtedy? – Jeżeli kandydat do dnia egzaminów sprawnościowych nie zdąży z badaniami, w dniu egzaminu będzie zobowiązany przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego. Wcielenie do służby podchorążych pierwszego roku odbywa się pod koniec sierpnia. Liczymy, że do tego czasu kandydaci staną przed komisjami. Orzeczenie o zdolności do służby jest niezbędne, by można było rozpocząć studia wojskowe – wyjaśnia por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL.

W szczególnej sytuacji jest dęblińska Szkoła Orląt. Tu bowiem kandydaci na kierunki lotnicze muszą przejść dodatkowe, specjalistyczne badania oraz sprawdzające tzw. szkolenie selekcyjne. Te pierwsze odbywają się w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i na razie zostały wstrzymane. Podobnie jest ze szkoleniem selekcyjnym. – Jesteśmy gotowi je przeprowadzić, ale zapadły decyzje, by także ono zostało zawieszone. Mamy natomiast jeszcze trochę czasu, aby je zrealizować – mówi mjr Kossowska.

W roku akademickim 2020/2021 studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie przygotowała w sumie 800 miejsc, AWL – 365, Akademia Marynarki Wojennej 130, a Lotnicza Akademia Wojskowej 116.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Bomby w Odrze
 
Początek katyńskiej zbrodni
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Rajd porucznika „Podkowy”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
PKW Orlik na półmetku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Rakiety w celu
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Defense Without Politics
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Programiści w walce z koronawirusem
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Poprad w kolejnej jednostce
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Żadnej kapitulacji
Następca RPG-7
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Gwiezdne wojny” Reagana
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Gen. Mika jest już zdrowy!
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Nowa misja polskich żołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Nieoczekiwany test z gotowości
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
As w potrzasku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Certyfikacja na „Tarczowni”
Ochotnik do Polski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sukcesy sportowców w mundurach
Trzy cele na ścieżce
Sześć dekad pod wirnikiem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO