moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polka będzie pracować nad reformą NATO

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, powołał zespół ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Zmiany mają doprowadzić m.in. do wzmocnienia współpracy politycznej pomiędzy państwami członkowskimi. W składzie dziesięcioosobowego zespołu znalazła się była polska minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, która ma pomóc określić przyszłość NATO. Grupa zaproponuje zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz zwiększenie zakresu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami” – poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W zespole znalazła się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europosłanka PiS. – Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jestem w tym gremium jedynym przedstawicielem Europy Środkowej – podkreśla Fotyga. Oprócz niej w składzie grupy znaleźli się m.in. Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, Wess Mitchell, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA czy prof. John Bew, historyk dyplomacji z King's College w Londynie. Zostali oni wybrani z ponad stu kandydatów zaproponowanych przez państwa członkowskie. Każde z nich mogło zgłosić trzech kandydatów.

Fotyga tłumaczy, że planowana reforma ma dotyczyć nie tyle sfery wojskowej, co politycznej. – Mandat został sformułowany dość ogólnie, jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, niebawem zapewne propozycje zostaną skonkretyzowane. W przyszłym tygodniu zespół spotka się po raz pierwszy. Oczywiście będzie to posiedzenie prowadzone zdalnie, w formie wideokonferencji – mówi Fotyga i dodaje, że epidemia koronawirusa jest dla NATO bardzo poważnym wyzwaniem. – Sojusz włącza się w walkę z pandemią. Może wykorzystać tutaj wiedzę związaną ze zwalczaniem broni biologicznej. Te doświadczenia można przenieść na sferę cywilną – przekonuje.

REKLAMA

Pomysł powołania zespołu, który pracowałby nad zmianami w funkcjonowaniu NATO, narodził się przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Londynie. Przywódcy spotkali się tam przede wszystkim po to, by uczcić 70-lecie Paktu Północnoatlantyckiego. Krótko przed uroczystością doszło jednak do tarć. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” zarzucił Stanom Zjednoczonym dystansowanie się od reszty członków. „Brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgową NATO” – mówił. Słowa te skrytykowali zarówno Jens Stoltenberg, jak i amerykański prezydent Donald Trump. Z drugiej strony on sam kilkakrotnie krytykował europejskich przywódców za to, że wbrew ustaleniom nie przeznaczają na obronność dwóch procent PKB. Do tego, tuż przed londyńskim szczytem NATO, prezydent Turcji Recep Erdogan zagroził, że zablokuje plan obrony dla Polski i państw bałtyckich, jeśli Sojusz nie uzna za terrorystów członków kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, którzy walczą w Syrii. Natowscy przywódcy nie chcieli się na to zgodzić. Ostatecznie Erdogan ustąpił, a plan obrony został przegłosowany.

Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że trzeba powołać tzw. Radę Mędrców, która podpowiedziałaby, co należy zmienić, by NATO silne od strony wojskowej, wzmocnić i usprawnić politycznie. Plan reformy ma być gotowy w 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Didier Bauweraerts / Unia Europejska.

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Specjalsi świętują
MBDA w walce o „Narew”
Przeciwlotnicza Sona
Polskie porty bardziej otwarte
Patrioty z polskimi przyczepami
Sukcesy sportowców w mundurach
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pracowity tydzień flotylli
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poszukiwania Magneto
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 kończą misję w Estonii
Podchorążowie za sterami Bielików
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Widzieć i nie być widzianym
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pilot F-16 oślepiony laserem
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Partyzanci rozgromili ubeków
Na misjach święta inne niż zwykle
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ćwiczenia z torpedą
Na zakupy do sklepu AMW
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Amerykanie odmładzają F-16
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO