moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków

Wojskowi ratownicy medyczni i żołnierze z wykształceniem medycznym będą mogli podczas epidemii koronawirusa wesprzeć cywilną służbę zdrowia – zdecydował dziś minister Mariusz Błaszczak. Wcześniej medycy w mundurze będą musieli ukończyć specjalne kursy. W najbliższych dwóch tygodniach przeszkolenie medyczne przejdzie też kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Z każdym dniem zaangażowanie wojska w działania mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa jest coraz większe. Żołnierze dostarczają żywność osobom potrzebującym, udzielają wsparcia psychologicznego, pomagają w transporcie sprzętu medycznego. Współpracują też z innymi służbami mundurowymi, np. razem z policjantami biorą udział w patrolach, podczas których kontrolują przestrzeganie obostrzeń związanych z epidemią, a razem z pogranicznikami pełnią służbę na polskich granicach.

Wojskowi włączają się także w działania mające wesprzeć pracowników służby zdrowia. – Do pracy w cywilnych szpitalach zostało oddelegowanych 300 wojskowych ratowników medycznych – poinformował w czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

REKLAMA

Szef MON podpisał decyzję o przeszkoleniu medycznym żołnierzy, którzy w razie potrzeby i w sytuacjach związanych z epidemią mogliby wspomóc cywilną służbę zdrowia. Chodzi tu o żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), żołnierzy z tytułem ratownika (po ukończonym kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – KPP) oraz wojskowych bez wykształcenia medycznego. Ci ostatni mieliby się zająć wsparciem działań w obszarze medycznym. – Planujemy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni przeszkolenie medyczne mające przygotować do działania w warunkach epidemii przejdzie kilkanaście tysięcy żołnierzy. Gdy zajdzie potrzeba, będą oni w gotowości do wsparcia medyków w opiece nad pacjentami zarażonymi koronowirusem. Ratownicy medyczni przejdą z kolei kursy specjalistyczne – mówił szef MON.

Szkolenia w jednostkach wojskowych mają zostać przeprowadzone z wykorzystaniem form nauki na odległość (e-learning) przy wsparciu instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Żołnierze zostaną zapoznani m.in. z podstawowymi informacjami dotyczącymi SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19, aktualnymi wytycznymi organów Wojskowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasadami posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej. Tematyka szkolenia obejmie też zasady organizacji pracy personelu medycznego oraz udzielania pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym, czyli potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS-CoV-2.

Żołnierze wchodzący w skład personelu medycznego zostaną też przeszkoleni w zakresie pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W razie potrzeby będą mogli wesprzeć w tym zakresie organy Inspekcji Sanitarnej.

Nie jest to pierwsze wsparcie, jakiego wojsko udziela cywilnej służbie zdrowia. Kilka dni temu terytorialsi zostali skierowani do pomocy pracownikom placówek medycznych przy pobieraniu wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Część wojskowych z OT pomaga przy produkcji środków ochrony indywidualnej, m.in. w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych, oraz w transporcie tych środków do szpitali. W gotowości jest także około 150 podchorążych z Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szef MON zdecydował również, że do dyspozycji cywilnych lekarzy jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze spieszą z pomocą
 
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sąd nad systemem
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Obrady ministrów obrony NATO
Dominatorzy biegów na orientację
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Attention, Controlled Flight
HackYeah, czyli programiści na start!
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Start w nieznane
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Armia donatorów krwi
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Jakie zmiany w mundurówce?
Świąteczne prezenty od AMW
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Święto sportowców w mundurach
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Proobronni wspierają potrzebujących
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
13 medali żołnierzy na ringu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Amerykanie odmładzają F-16
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO