moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO walczy z koronawirusem

Obrady ministrów obrony NATO, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, odbyły się on-line. – Pandemia nie spowodowała, że inne zagrożenia zniknęły. Misja NATO pozostaje niezmienna, musimy zapewnić bezpieczeństwo i być w gotowości operacyjnej – mówił podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony NATO zdominował temat epidemii koronawirusa. – Omówiliśmy sytuację i uzgodniliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nadal móc wspierać się nawzajem – mówił tuż po spotkaniu szef NATO. Zaznaczył, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem dla wszystkich państw i ma ogromny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na gospodarkę, a co za tym idzie, jej konsekwencje możemy odczuwać jeszcze przez długi czas. – Jednak ten kryzys pokazał, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni – podkreślił.

Stoltenberg zaznaczył także, że siły zbrojne państw NATO odgrywają bardzo ważną rolę w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak mówił, członkowie Sojuszu zrealizowali ponad sto misji, których celem był transport personelu medycznego i środków umożliwiających leczenie chorych. Wojska zbudowały też 25 szpitali polowych, dostarczyły 25 tysięcy łóżek. Do działania zostało zaangażowanych też ponad cztery tysiące wojskowych przedstawicieli personelu medycznego. Dodał także, że sojusznicy zadeklarowali dalsze zaangażowanie w walkę w COVID-19.

REKLAMA

Ministrowie obrony omówili także możliwe skutki geopolityczne pandemii. – Niektórzy mogą usiłować wykorzystać spowolnienie gospodarcze jako okazję do inwestowania w kluczowe branże i infrastrukturę, a to może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo – powiedział. – Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski, jednak musimy być przygotowani do ochrony naszych kluczowych zdolności i społeczeństwa – dodał.

Jednak, jak mówił Stoltenberg, pandemia koronawirusa nie spowodowała, że inne zagrożenia z jakimi musi mierzyć się NATO zniknęły. – Wręcz przeciwnie. Nasi potencjalni przeciwnicy mogą starać się wykorzystać sytuację do realizacji własnych interesów – zaznaczył. Wyjaśnił, że sytuacja w Iraku i Afganistanie nadal pozostaje niestabilna. Sojusz odnotowuje też „stałe tempo rosyjskiej działalności wojskowej”. Dlatego ministrowie obrony NATO poruszyli także kwestie związane z obroną i odstraszaniem. – Nasza misja pozostaje taka sama: musimy zapewnić spokój i stabilność. Podejmujemy wszelkie środki, aby chronić nasze siły zbrojne, jednak cały czas musimy być w gotowości operacyjnej – zaznaczył.

Podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. Fot. MON

Szefowie resortów pochylili się także nad kwestią dezinformacji. Jak mówił Stoltenberg, sojusznicy zgodzili się, iż trzeba jej przeciwdziałać. – Będziemy identyfikować i ujawniać każdą dezinformację. Każda fałszywa narracja zostanie przeciwstawiona faktom – zaznaczył.

Spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Zazwyczaj szefowie resortów spotykają się Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Tym razem, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, obrady odbyły się on-line za pośrednictwem bezpiecznego łącza. Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. W dyskusji, poza członkami NATO, uczestniczyli także przedstawiciele Szwecji, Finlandii, a także Unii Europejskiej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na „Defendera”
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Przeciwlotnicza Sona
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pracowity tydzień flotylli
Widzieć i nie być widzianym
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rubiny w walce z epidemią
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Partyzanci rozgromili ubeków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Białe noce podhalańczyków
„Spartan” znów na Mazurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy wiceminister w MON
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Podchorążowie za sterami Bielików
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poszukiwania Magneto
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Army of Medics
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Sukcesy sportowców w mundurach
Patrioty z polskimi przyczepami
Na zakupy do sklepu AMW
Obradowała Rada Gabinetowa
Specjalsi świętują
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MBDA w walce o „Narew”
Ćwiczenia z torpedą
Pilot F-16 oślepiony laserem
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO