moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO walczy z koronawirusem

Obrady ministrów obrony NATO, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, odbyły się on-line. – Pandemia nie spowodowała, że inne zagrożenia zniknęły. Misja NATO pozostaje niezmienna, musimy zapewnić bezpieczeństwo i być w gotowości operacyjnej – mówił podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony NATO zdominował temat epidemii koronawirusa. – Omówiliśmy sytuację i uzgodniliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nadal móc wspierać się nawzajem – mówił tuż po spotkaniu szef NATO. Zaznaczył, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem dla wszystkich państw i ma ogromny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na gospodarkę, a co za tym idzie, jej konsekwencje możemy odczuwać jeszcze przez długi czas. – Jednak ten kryzys pokazał, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni – podkreślił.

Stoltenberg zaznaczył także, że siły zbrojne państw NATO odgrywają bardzo ważną rolę w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak mówił, członkowie Sojuszu zrealizowali ponad sto misji, których celem był transport personelu medycznego i środków umożliwiających leczenie chorych. Wojska zbudowały też 25 szpitali polowych, dostarczyły 25 tysięcy łóżek. Do działania zostało zaangażowanych też ponad cztery tysiące wojskowych przedstawicieli personelu medycznego. Dodał także, że sojusznicy zadeklarowali dalsze zaangażowanie w walkę w COVID-19.

REKLAMA

Ministrowie obrony omówili także możliwe skutki geopolityczne pandemii. – Niektórzy mogą usiłować wykorzystać spowolnienie gospodarcze jako okazję do inwestowania w kluczowe branże i infrastrukturę, a to może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo – powiedział. – Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski, jednak musimy być przygotowani do ochrony naszych kluczowych zdolności i społeczeństwa – dodał.

Jednak, jak mówił Stoltenberg, pandemia koronawirusa nie spowodowała, że inne zagrożenia z jakimi musi mierzyć się NATO zniknęły. – Wręcz przeciwnie. Nasi potencjalni przeciwnicy mogą starać się wykorzystać sytuację do realizacji własnych interesów – zaznaczył. Wyjaśnił, że sytuacja w Iraku i Afganistanie nadal pozostaje niestabilna. Sojusz odnotowuje też „stałe tempo rosyjskiej działalności wojskowej”. Dlatego ministrowie obrony NATO poruszyli także kwestie związane z obroną i odstraszaniem. – Nasza misja pozostaje taka sama: musimy zapewnić spokój i stabilność. Podejmujemy wszelkie środki, aby chronić nasze siły zbrojne, jednak cały czas musimy być w gotowości operacyjnej – zaznaczył.

Podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. Fot. MON

Szefowie resortów pochylili się także nad kwestią dezinformacji. Jak mówił Stoltenberg, sojusznicy zgodzili się, iż trzeba jej przeciwdziałać. – Będziemy identyfikować i ujawniać każdą dezinformację. Każda fałszywa narracja zostanie przeciwstawiona faktom – zaznaczył.

Spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Zazwyczaj szefowie resortów spotykają się Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Tym razem, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, obrady odbyły się on-line za pośrednictwem bezpiecznego łącza. Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. W dyskusji, poza członkami NATO, uczestniczyli także przedstawiciele Szwecji, Finlandii, a także Unii Europejskiej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Patrioty z polskimi przyczepami
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
MBDA w walce o „Narew”
Ćwiczenia z torpedą
„Spartan” znów na Mazurach
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Przeciwlotnicza Sona
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na misjach święta inne niż zwykle
Partyzanci rozgromili ubeków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Agent w generalskich szlifach
Na zakupy do sklepu AMW
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pracowity tydzień flotylli
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Terytorialsi nie stracą dodatku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Army of Medics
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukcesy sportowców w mundurach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Podchorążowie za sterami Bielików
NATO walczy z koronawirusem
Obradowała Rada Gabinetowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko przeciw wirusowi
Poszukiwania Magneto
Specjalsi świętują
Akcja krwiodawstwa proobronnych
F-16 kończą misję w Estonii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Rubiny w walce z epidemią
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Białe noce podhalańczyków
Widzieć i nie być widzianym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO