moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO

Podczas trwającego trzy doby szkolenia szturmani szkolili się w taktyce typowej dla wojsk powietrznodesantowych. Spadochroniarze posługiwali się nowymi pojazdami Aero 4x4 i m.in. ćwiczyli ich szybki załadunek. Zaplanowali i przeprowadzili szturm na stanowisko dowodzenia przeciwnika.

Na podkarpacki poligon pojechało około stu żołnierzy. Wszyscy służą w 1 kompanii szturmowej w 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie. – Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować trzydobowe zajęcia. Przez długi czas nie było to możliwe, bo prowadziliśmy działania związane z koronawirusem – mówi por. Mikołaj Joks, dowódca 1 kompanii szturmowej. Oficer wyjaśnia, że podlegli mu spadochroniarze od początku marca działają na froncie walki z COVID-19. Początkowo pomagali w przygotowaniu nowych miejsc dla chorych w krakowskich w szpitalach, a od półtora miesiąca wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w patrolowaniu południowej granicy kraju. Zajmują się także pobieraniem materiału do badań od osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. – Tego typu zgrupowania poligonowe są niezbędne, by utrzymywać ciągle wysoki poziom wyszkolenia. Tylko tak możemy zagwarantować jak najlepsze wykonanie zadań – przyznaje por. Joks.

Dla spadochroniarzy trening jest teraz niezwykle istotny, bo przygotowują się oni do międzynarodowych ćwiczeń „Defender 20”. Nie będą jednak, jak pierwotnie zakładano, desantować się i działać na Litwie, a na poligonie w Drawsku Pomorskim. Natowskie manewry zostały ograniczone ze względu na pandemię koronawirusa.

REKLAMA

– W tym roku szkoliliśmy się już na poligonie Lipa, w Żaganiu i Wędrzynie. Teraz ponownie pojechaliśmy na poligon Lipa. Chodziło nie tyle o naukę nowych umiejętności, co doskonalenie tych już zdobytych – podkreśla dowódca 1 kompanii. Szturmani na poligon ruszyli z etatowym wyposażeniem, czyli karabinkami Grot, zmodernizowanymi karabinami maszynowymi, lekkimi moździerzami Antos oraz wyrzutniami przeciwpancernych pocisków Spike. Na poligonie pojawiły się także nowe pojazdy aeromobilne Aero 4x4. – Każda okazja do szkolenia z nowym systemem jest dla nas ważna – mówią spadochroniarze.

Podstawowym zadaniem wozów Aero, i tak były one wykorzystywane podczas szkolenia poligonowego, jest transport wyposażenia na zrzutowisku, przewóz rannych oraz holowanie broni artyleryjskiej. Każdy żołnierz mógł przećwiczyć szybki załadunek pojazdów. Na Aero przewożono m.in. indywidualne wyposażenie szturmanów, ale także skrzynie z pociskami ppk Spike czy stukilogramowe zasobniki ZT-100.

Poza szkoleniem z wykorzystywania pojazdów aeromobilnych spadochroniarze ćwiczyli także taktykę typową dla wojsk powietrznodesantowych. – Działaliśmy dokładnie tak, jakbyśmy właśnie zostali zrzuceni z pokładu samolotu transportowego – mówi por. Joks. – Zaczęliśmy więc od szybkiego zejścia ze zrzutowiska do rejonu zbiórki po desantowaniu. Tam odtworzyliśmy ugrupowanie bojowe i rozpoczęliśmy marsz do bazy – opowiada dalej dowódca kompanii.

Spadochroniarze zaplanowali, a następnie przeprowadzili szturm na stanowisko dowodzenia przeciwnika, potem stworzyli tzw. przyczółek desantowy. Zgodnie z taktyką wojsk powietrznodesantowych taki przyczółek żołnierze muszą utrzymać do czasu nadejścia sił głównych.

Było to pierwsze w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej szkolenie żołnierzy w sile kompanii od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Żołnierze w drodze na poligon i z powrotem stosowali się do zaleceń sanitarnych, tzw. zachowywali dystans i używali maseczek ochronnych. W czasie ćwiczeń zasłaniali usta i nos szalokominiarkami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mariusz Bieniek

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wesprze LPR
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Piekło „bazówki”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Patrioty z polskimi przyczepami
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Perkozy zastąpią Mi-2
Odpowiedz na alarm
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
Poszukiwania Magneto
Armia medyków
Dołącz do zawodowców
F-16 kończą misję w Estonii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Na zakupy do sklepu AMW
Pracowity tydzień flotylli
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Polskie porty bardziej otwarte
Trenuj jak Navy SEALs
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Woda z Odry zdatna do picia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Partyzanci rozgromili ubeków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trening przed misją
Gotowi na „Defendera”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Opowiedz swoją historię
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Online z mistrzami sportu
Transport pod specjalnym nadzorem
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
MBDA w walce o „Narew”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Tryumf pod Czarnobylem
Rubiny w walce z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO