moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strategia z podpisem prezydenta

Budujemy system bezpieczeństwa i tworzymy warunki do rozwijania go w przyszłości. Pracując nad nową strategią uwzględniliśmy zmiany, jakie w kwestiach bezpieczeństwa zaszły w ciągu ostatnich pięciu lat – mówił dziś prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP określa kierunki i działania państwa związane z bezpieczeństwem i obronnością. Dotyczy kwestii militarnych, ale także politycznych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, a nawet ekologicznych. Opracowaniem strategii zajmuje się międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 30 kwietnia dokument został przyjęty przez rząd, a następnie przesłany przez premiera do prezydenta. Dziś zwierzchnik sił zbrojnych zatwierdził strategię, która ma zastąpić wytyczne przyjęte w grudniu 2014 roku.

– Przygotowanie dokumentu zajęło kilka lat. Odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia, ale uwzględnia też potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że ostatnia strategia była opracowywana w czasie, gdy sytuacja bezpieczeństwa Polski była zupełnie inna. – W 2014 roku na terenie Polski nie było wojsk Sojuszu. W międzyczasie był szczyt NATO w Warszawie, dziś w naszym kraju stacjonuje ponad 4 tys. żołnierzy amerykańskich, a także wojskowi z innych państw NATO. Mamy dziś w Polsce rzeczywistą, wschodnią flankę Sojuszu. To oczywisty element bezpieczeństwa naszego kraju, ale i państw bałtyckich oraz państw NATO południowej części Europy – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył też, że mówiąc o bezpieczeństwie militarnym nie sposób pominąć zwiększenia liczebności polskiej armii o 30 tysięcy żołnierzy, powstania nowego rodzaju sił zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej oraz 40 procentowego wzrostu na modernizację polskiej armii.

REKLAMA

Film: KPRP

– Te zmiany są ogromne. Inwestycje w wojsko, wszystko to, w co wyposażamy i wciąż chcemy wyposażać naszą armię, znamionuje nowoczesność. To też element strategii – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent dodał też, że prace nad strategią trwały niemal do ostatniej chwili. Dokument dotyczy też bowiem bezpieczeństwa zdrowotnego. W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, strategia musiała zostać uzupełniona o kwestie związane z zagrożeniem epidemicznym. – Życie i wydarzenie, z którymi zetknęliśmy się w ostatnim czasie, pokazały, że to są właśnie te zagrożenia, na których przyjście musimy być zawsze gotowi – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał też o znaczeniu współpracy infrastrukturalnej, politycznej i gospodarczej w ramach Trójmorza, budowie gazoportu w Świnoujściu, a także strategicznego projektu Baltic Pipe. – Bardzo się cieszę, że udało nam się wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym uwspółcześnić i dopasować do wymagań obecnych czasów. Kwestia budowania systemu bezpieczeństwa i tworzenia warunków do jego rozwijania w przyszłości, to obowiązek tych, którzy dziś sprawują władzę wykonawczą w Polsce. Wierzę że dzięki temu nasza ojczyzna i wszyscy mieszkający w niej obywatele będą mogli żyć spokojnie i bezpiecznie – mówił Andrzej Duda.

Strategię bezpieczeństwa mają uzupełniać inne dokumenty. To m.in. ustawa o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym, a także o obronie cywilnej i ochronie ludności. Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie międzyresortowego zespołu, który zajmie się ich przygotowaniem.

Pliki do pobrania: Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na zakupy do sklepu AMW
Amerykanie odmładzają F-16
Poszukiwania Magneto
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Trenuj jak Navy SEALs
Dołącz do zawodowców
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Polskie porty bardziej otwarte
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
NATO walczy z koronawirusem
MBDA w walce o „Narew”
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Armia medyków
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Woda z Odry zdatna do picia
Gotowi na „Defendera”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Patrioty z polskimi przyczepami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Odpowiedz na alarm
Partyzanci rozgromili ubeków
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Transport pod specjalnym nadzorem
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Pilot F-16 oślepiony laserem
Piekło „bazówki”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Tryumf pod Czarnobylem
Opowiedz swoją historię
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pracowity tydzień flotylli
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trening przed misją
Rubiny w walce z epidemią
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Perkozy zastąpią Mi-2
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Wojsko wesprze LPR
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO