moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberbezpieczeństwo to nasz priorytet

Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa nie mają wyłącznie charakteru kinetycznego. Postępująca cyfryzacja i automatyzacja kolejnych obszarów życia sprawia, że każdego dnia coraz więcej procesów zależy od technologii i rozwiązań cyfrowych. Szacuje się, że w każdej sekundzie sieć powiększa się o 30 GB danych. Dynamicznie rozwija się koncepcja Internet of Things (IoT) – codzienne urządzenia, które nas otaczają, stają się częścią transgranicznego systemu wymiany informacji. Jednak świat cyfrowy nie może być dziś uznany za ostoję stabilności i bezpieczeństwa.

Jest to środowisko, w którym jednostki oraz zorganizowane grupy przestępcze działają aktywnie przy użyciu nowych narzędzi. W wymiarze geopolitycznym i instytucjonalnym jest jednocześnie atrakcyjnym obszarem dla wielu państw do realizowania celów politycznych, zadań wywiadowczych lub konkretnej projekcji władzy.

Cyberprzestrzeń ma praktyczny wymiar – nowoczesne technologie i narzędzia sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze, a w obecnej sytuacji zagrożenia pandemią COVID-19 oraz związanych z nią ograniczeń, rozwiązania technologiczne wręcz umożliwiają nam dalsze funkcjonowanie, w sensie zawodowym czy społecznym. Systemy teleinformatyczne i aplikacje zapewniają nam kontakt, możliwość zdalnej pracy czy kształcenia. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas przeniesienie jeszcze większej części naszej codziennej aktywności do sieci. Właśnie dlatego musimy pamiętać, że łatwość dostępu do sieci, swoboda komunikacji, wymiany doświadczeń i idei, musi iść w parze z odpowiedzialnością i dbaniem o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Cyberbezpieczeństwo niezmiennie pozostaje dla resortu obrony narodowej priorytetowym obszarem działania. Konsekwentnie realizujemy zadania i projekty ujęte w programie CYBER.MIL.PL, który w lutym 2019 r. ogłosił minister obrony narodowej. Celem naszych działań jest rozwój potencjału SZ RP w domenie cyber oraz podnoszenie bezpieczeństwa obywateli i instytucji państwa.

REKLAMA

Jednym z filarów programu jest obszar edukacji i szkolenia, a jego celem przygotowanie wyspecjalizowanego personelu, dlatego tak istotne dla resortu są wszelkie inicjatywy wspierające rozwój i kompetencje kadr eksperckich. Jedną z takich inicjatyw jest konkurs im. Mariana Rejewskiego.

Celem konkursu im. Mariana Rejewskiego jest zainteresowanie młodych, zdolnych ludzi obszarem cyberbezpieczeństwa, rozumianym przez pryzmat wyzwań i rozwiązań technicznych związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym czy kryptologią, ale także kwestii takich, jak uregulowania formalno-prawne działań w cyberprzestrzeni czy też socjotechniczne aspekty metod działania cyberprzestępców. Chcemy pokazać, że Siły Zbrojne RP są innowacyjnym środowiskiem pracy oraz służby i mają wiele do zaoferowania ekspertom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i kryptologii.

Cieszę się, że I edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem (wpłynęło 40 prac). Otrzymane prace były poddane ocenie przez grono wybitnych specjalistów z uczelni wojskowych oraz cywilnych, ekspertów Sił Zbrojnych RP, prokuratury oraz policji. W zgodnej ocenie recenzentów prace charakteryzowały się wysokim poziomem naukowym oraz dojrzałością, a wiedza ich autorów często wykraczała poza program kształcenia. To motywuje nas do dalszego działania, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji konkursu im. Mariana Rejewskiego.

Maciej Materka , szef SKW, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni

autor zdjęć: Źródło: SKW; grafika: Gerd Altmann z Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Gotowi na „Defendera”
Poszukiwania Magneto
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Partyzanci rozgromili ubeków
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicza Sona
Rubiny w walce z epidemią
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Online z mistrzami sportu
Ćwiczenia z torpedą
Widzieć i nie być widzianym
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Białe noce podhalańczyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pilot F-16 oślepiony laserem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
Army of Medics
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na zakupy do sklepu AMW
Co z tegorocznym MSPO?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy wiceminister w MON
Podchorążowie za sterami Bielików
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Specjalsi świętują
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO walczy z koronawirusem
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
MBDA w walce o „Narew”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO