moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja krwiodawstwa proobronnych

Trwa pierwsza w historii wspólna akcja krwiodawstwa zainicjowana przez organizacje proobronne. Jej celem jest uczczenie 76. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz pozyskanie jak najwięcej krwi dla placówek służby zdrowia. Najbardziej zaangażowane stowarzyszenie otrzyma tytuł Lidera oraz przechodni puchar akcji „Krew za krew”.

Proobronni od początku pandemii aktywnie włączają się w walkę z koronawirusem. Wielu członków organizacji, na przykład, regularnie oddaje krew. Jak dotąd robili to indywidualnie albo w ramach innych akcji krwiodawstwa. Teraz, po raz pierwszy w historii, organizacje proobronne zainicjowały wspólną akcję „Krew za krew”. Data jej ogłoszenia nie jest przypadkowa.

– Mija 76 lat od zakończenia bitwy o Monte Cassino, jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Organizujemy akcję w hołdzie polskim bohaterom. Chcemy podziękować za krew przelaną przez polskiego żołnierza – mówi Damian Duda, prezes Stowarzyszenia Legia Akademicka. Dodaje, że pomysł jest także odpowiedzią na potrzeby służby zdrowia, jeśli chodzi o zapasy krwi. W związku z panującymi obostrzeniami jej niedobory w placówkach medycznych są wciąż bardzo duże.

REKLAMA

– Chcemy zmobilizować nasze środowisko, które liczy szacunkowo około 100 tys. osób. Mamy również nadzieję, że staniemy się „kulą śniegową”, która pociągnie za sobą kolejnych ochotników do oddania krwi. Tej nigdy za wiele – dodaje Marcin Korowaj, prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert”.

Dołącz do akcji

Rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do czwartku. Jej zasady są proste. Każda organizacja gotowa do współpracy musi przysłać listę zdeklarowanych krwiodawców na adres Porozumienia Organizacji Proobronnych.

Następnie chętni do donacji muszą odwiedzić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i oddać krew. Aby potwierdzić swój udział w tej konkretnej akcji, każda osoba musi poprosić o wydanie zaświadczenia z adnotacją: akcja „Krew za krew”. Następnie skan takiego zaświadczenia należy wysłać na podany wyżej adres e-mailowy. Stowarzyszenie, które odda największą ilość krwi, otrzyma tytuł Lider Akcji „Krew za krew” oraz przechodni puchar. Ci, którzy oddadzą jej nieco mniej, zostaną wyróżnieni certyfikatem jej ambasadora.

Choć akcja dopiero ruszyła, chętnych nie brakuje. – Cały czas deklarują gotowość dołączenia do niej kolejne osoby, zarówno członkowie organizacji proobronnych, jak i sympatycy naszego środowiska – mówi Marcin Korowaj.

W grupie siła

Prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert” podkreśla, że obecna sytuacja kryzysowa związana z pandemią COVID-19 paradoksalnie sprawiła, że działające dotąd w odosobnieniu organizacje proobronne postanowiły połączyć swoje siły i działać na wspólnym froncie. – Bardzo pomogła nam w tym inicjatywa gen. bryg. Artura Dębczaka, który powołał, na razie nieformalnie, Porozumienie Organizacji Proobronnych. Koordynuje ono działania środowiska i dzięki temu możemy współpracować ramię w ramię, w sposób uporządkowany, kompleksowy i, co ważne, efektywny – mówi prezes zarządu „Combat Alert”.

Dzięki wspólnym wysiłkom proobronni z kilku organizacji wspierają seniorów w zakupach niezbędnych produktów i leków. Dostarczają maseczki i drukują przyłbice, a w ramach akcji #SekcjaDezynfekcja odkażają obiekty przestrzeni publicznej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Druga kariera byłych żołnierzy
 
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybciej do wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ochotnik do Auschwitz
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Święto terytorialsów
„Kaper” przeciw terrorystom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wybuchowa edukacja
Medycy po unitarce
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Polak z Medalem NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Marynarski Katyń
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Kraby kontra okręt
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Mordercza obrona Warszawy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Zaplecze dla Rosomaków
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ogień w natarciu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
F-16 kończą misję w Estonii
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO