moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Majówka u pancerniaków

Majówka dla wielu z nas kojarzy się z sielanką i piknikiem, lecz dla pancerników z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) to czas intensywnej, wytężonej pracy związanej z przygotowaniem czołgów do zbliżających się zadań i szkolenia poligonowego, w tym ćwiczeń Anakonda-20. 

Utrzymanie gotowości pododdziałów wojskowych do wykonywania zadań to nie tylko szkolenie na poligonach, czy placach ćwiczeń, ale także obsługa sprzętu i wszystkie czynności obsługowo-naprawcze. Gdy jedni żołnierze, pełnią służbę realizując zadań związanych z minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w głąb kraju - między innymi strzegąc granicy państwowej, inni wzmagają działania obsługowo-naprawczych sprzętu wojskowego.

„Realizując zadanie na granicy państwowej, wzmacniając Straż Graniczną, pomagając Policji, jak i władzom lokalnym, nie zapominamy o naszej podstawowej funkcji, jaką jest szkolenie wojsk. Dzięki temu, że zmniejszyła się aktywność jednostek na poligonach, możliwa jest realizacja dużego przeglądu technicznego i naprawy bieżące sprzętu wojskowego. W ten sposób, możemy przygotować sprzęt do kolejnego wysiłku szkoleniowego, jakim rysuje się na horyzoncie ćwiczenie Anakonda-20”. – wyjaśnia gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 11LDKPanc.

REKLAMA

„Majówka techniczna” to termin który stał się w Czarnej Dywizji synonimem szczególnej dbałości o sprzęt techniczny, w tym czołgi T-72 eksploatowane przez 34BKPanc. Codzienny wysiłek wkładany przez załogi czołgów oraz żołnierzy służb technicznych w zachowanie sprawności sprzętu i uzbrojenia oraz jak najlepsze jego przygotowanie, poprzez kompleksową obsługę jest podstawowym czynnikiem, wpływającym na przyszłą jego niezawodność.

„Dbałość o sprawność techniczną w głównej mierze spoczywa na użytkowniku danego sprzętu. Żołnierze załóg czołgów wykonują niezbędne zabiegi konserwacyjne zespołów i podzespołów, wymieniają oleje i płyny eksploatacyjne, a także usuwają wykryte usterki” – mówi ppłk Sławomir Jędrzejak, dowódca batalionu czołgów.

Obsługi i skomplikowane remonty są możliwe dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia specjalistów mechaników oraz dostępnej infrastruktury garażowej, a także bazy remontowej.

„Jakkolwiek T-72 są czołgami o stosunkowo nieskomplikowanej budowie, to choćby przez wzgląd na gabaryty poszczególnych podzespołów i charakter sprzętu, do obsługi i napraw wymagana jest szeroka wiedza specjalistyczna, doświadczenie i odpowiednie zaplecze techniczne. Należy pamiętać, że prace obsługowe, czy naprawcze przy sprzęcie są doskonałym elementem szkolenia na żywym organizmie, a im więcej scenariuszy przećwiczymy w parku sprzętu technicznego, tym mniej zaskoczy nas na polu walki. Jeśli dobrze poznasz sprzęt wojskowy, jego budowę, zasady działania oraz możliwości taktyczne to podczas wykonywania zadań będziesz w stanie kompleksowo i komplementarnie wykorzystać jego możliwości, toteż każdy kolejny dzień majówki technicznej jest dla nas niewątpliwą wartością dodaną” – opisuje ppor. Piotr Zubaszewski.

We wszystkich jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji obsługiwany i naprawiany jest zarówno sprzęt gąsienicowy, jak i kołowy. Żołnierze oraz pracownicy cywilni wykorzystują stanowiska kanałowe, specjalistyczne stanowiska obsługi i naprawy, stacje diagnostyczne, spawalnie, urządzenia działów obróbki i skrawania, a także malarnie i lakiernie. Wykorzystanie hal remontowych pozwala po zdiagnozowaniu ewentualnej usterki, na jej szybkie i sprawne usunięcie.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Opowiedz swoją historię
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pilot F-16 oślepiony laserem
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dołącz do zawodowców
Poszukiwania Magneto
Patrioty z polskimi przyczepami
Tryumf pod Czarnobylem
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Rubiny w walce z epidemią
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Partyzanci rozgromili ubeków
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Nowy wiceminister w MON
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Obradowała Rada Gabinetowa
Odpowiedz na alarm
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Trenuj jak Navy SEALs
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy tor przeszkód zawiszaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Online z mistrzami sportu
Na zakupy do sklepu AMW
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
MBDA w walce o „Narew”
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Perkozy zastąpią Mi-2
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO walczy z koronawirusem
Armia medyków
Gotowi na „Defendera”
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko wesprze LPR
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Piekło „bazówki”
Woda z Odry zdatna do picia
Transport pod specjalnym nadzorem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Trening przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO