moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Spośród 824 domów opieki społecznej aż 536 wspiera WOT. Terytorialsi zajmują się m.in. dostarczaniem żywności i pobierają materiały do badań na COVID-19. Przeprowadzili również sześć ewakuacji – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Za pomoc żołnierzom podziękowała dzisiaj także Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowie resortów obrony oraz rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowali dotychczasowe działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych. Minister Marlena Maląg poinformowała, że w całym kraju na wsparcie domów pomocy społecznej przeznaczono w sumie około 1 mld zł. Część tych środków pochodzi z funduszy unijnych. – Czas pokazać na konkretach i liczbach, jak wspieraliśmy samorządy, które odpowiadają za prowadzenie domów pomocy społecznej – mówiła na konferencji prasowej w Niedabylu (woj. mazowieckie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Poinformowała, że rząd przekazał wsparcie finansowe oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu placówek, m.in. płyny do dezynfekcji, rękawice, maseczki, kombinezony i przyłbice. – Na pomoc DPS-om zabezpieczyliśmy miliard złotych, z czego 380 milionów złotych jest już przekazywanych przez regionalne ośrodki pomocy społecznej. Część tych pieniędzy będzie przeznaczona także na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników – podała minister Maląg.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała również, że w Polsce działają obecnie 824 domy pomocy społecznej, a 25 z nich objętych jest kwarantanną. Covid potwierdzono u 0,42 proc z 80 tys. pensjonariuszy. – Bardzo dziękuję ministrowi obrony narodowej za wsparcie. Dziękuję także wojskom obrony terytorialnej. Terytorialsi byli wszędzie tam, gdzie ich pomoc była potrzebna – podkreśliła minister Maląg.

REKLAMA

Minister obrony Mariusz Błaszczak zaznaczył, że żołnierze od pierwszego dnia walczą z pandemią koronawirusa. – Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom, także w sytuacji epidemii – mówił. Podkreślił, że szczególne zasługi na froncie walki z COVID-19 mają wojska OT. – To piąty rodzaj sił zbrojnych, najmłodsza formacja, która się jeszcze tworzy. Ale już się sprawdzili. Są bardzo zaangażowani i ofiarni – zaznaczał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że WOT objęło wsparciem 536 domów pomocy społecznych. Żołnierze zajmują się nie tylko dostarczaniem żywności, lecz także pobierają wymazy do badań w kierunku koronawirusa. – Mieliśmy też sześć przypadków, gdy żołnierze WOT prowadzili ewakuację pensjonariuszy DPS-ów – podał szef resortu obrony. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie wojsk operacyjnych w walkę z COVID-19, m.in. jednostek logistycznych czy chemicznych, które odkażają szpitale i domy opieki.

Szef MON spotkał się w Niedabylu także z żołnierzami, którzy pobierają materiał biologiczny od pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Podziękował również personelowi placówki za opiekę nad podopiecznymi w czasie kwarantanny.

Żołnierze od początku epidemii koronawirusa udzielają pomocy pensjonariuszom domów pomocy społecznej w całym kraju. W ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi dostarczają żywność i środki ochrony przeciwepidemicznej do DPS-ów, pobierają wymazy do badań na obecność koronawirusa i zapewniają wsparcie logistyczne oraz opiekę. Pobrali już blisko 63 tys. wymazów, z czego 28 tys. właśnie w DPS-ach.

Aby lepiej koordynować pomoc dla placówek opiekuńczych, w kwietniu w każdym województwie powołano zespoły interwencji kryzysowych. Ich głównym celem jest wsparcie ewakuacji, a także przywracanie placówek do normalnego funkcjonowania. ZIK są kierowane do działania na wniosek głównego inspektora sanitarnego lub wojewody. Do tej pory zostały użyte 49 razy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Online z mistrzami sportu
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Sztandar na gruzach, wśród chmur
F-16 kończą misję w Estonii
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trenuj jak Navy SEALs
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Woda z Odry zdatna do picia
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wesprze LPR
Sukcesy sportowców w mundurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Armia medyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Opowiedz swoją historię
Na zakupy do sklepu AMW
Pracowity tydzień flotylli
Dołącz do zawodowców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MBDA w walce o „Narew”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy wiceminister w MON
Odpowiedz na alarm
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Amerykanie odmładzają F-16
Trening przed misją
Na misjach święta inne niż zwykle
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Patrioty z polskimi przyczepami
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Perkozy zastąpią Mi-2
Gotowi na „Defendera”
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO walczy z koronawirusem
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie porty bardziej otwarte
Rubiny w walce z epidemią
Partyzanci rozgromili ubeków
Transport pod specjalnym nadzorem
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Tryumf pod Czarnobylem
Obradowała Rada Gabinetowa
Piekło „bazówki”
Poszukiwania Magneto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO