moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi świętują

Dziękuję Wam, żołnierzom wojsk specjalnych, za służbę. Za to, że o każdej porze dnia i nocy jesteście gotowi, by wykonać zadanie, że każdego dnia dbacie o nasze bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 13. rocznicy powstania wojsk specjalnych. Na zbiórkę w Gliwicach przyjechali specjalsi z Agatu, JWK, GROM-u, Nila i Formozy.

Spotkanie z okazji święta Wojsk Specjalnych zorganizowano na terenie Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach. Na Śląsku zameldowali się żołnierze ze wszystkich jednostek specjalnych: Komandosów z Lublińca, GROM-u z Warszawy, Formozy z Gdyni oraz Nila i Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych z Krakowa. Trzynaste urodziny wojsk specjalnych, jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, żołnierze świętowali w towarzystwie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa BBN Pawła Solocha. Gospodarzem spotkania był dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr Sławomir Drumowicz.

– Jesteśmy tu, bo wczoraj wszyscy specjalsi, ponad 3 tysiące żołnierzy, obchodzili swoje święto. Dziękujemy Wam za dotychczasową służbę dla Polski. Przekażcie proszę życzenia swoim najbliższym, tym, którzy czekają na Was w domach, kiedy wykonujecie zadania w Polsce i poza jej granicami – mówił w Gliwicach prezydent Andrzej Duda. – Jesteście gotowi o każdej porze dnia i nocy, by wykonać najtrudniejsze, specjalne zadania – podkreślił.

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył, że polskie wojska specjalne mają długą tradycję, która osadzona jest w czasach II wojny światowej i sięga cichociemnych oraz innych pododdziałów Armii Krajowej. Zwrócił uwagę także na to, że najmłodsza w wojskach specjalnych jednostka Agat, w zaledwie kilka lat osiągnęła wysoki poziom wyszkolenia. – Szybko uzyskana sprawność bojowa pokazuje jakość, przygotowanie, podejście i profesjonalizm ludzi, którzy tu służą. Sprawdziliście się już podczas zadań w Iraku, Afganistanie i Kuwejcie. To wielka duma dla Polski – zwrócił się do gliwickich specjalsów prezydent.

 

Andrzej Duda życzył wszystkim komandosom, by każde zadanie kończyło się ich szczęśliwym powrotem do domu. – Zapewniam, że będziemy dokładać wszelkich starań, żebyście byli wyposażeni w jak najlepszy sprzęt, a warunki służby były bezpieczne. Bo zawsze najcenniejszy jest dla nas człowiek – podkreślił prezydent. Wspomniał także o śmigłowcach Black Hawk dla wojsk specjalnych. – Mam nadzieję, że będzie ich więcej, że staną się standardowym wyposażeniem jednostek wojsk specjalnych, a potem innych rodzajów sił zbrojnych – dodał. Cztery średnie śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk specjalsi otrzymali pod koniec ubiegłego roku. Maszyny przeznaczone są do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych. Zostały wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, spółce należącej do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Koszt jednej maszyny to 75 milionów złotych.

Prezydent wraz z delegacją obserwował pokaz wyszkolenia taktycznego żołnierzy z wykorzystaniem dwóch Black Hawków oraz wozów M-ATV. Szturmani Agatu zademonstrowali działania podczas operacji specjalnej, której celem było zatrzymanie terrorystów i przejęcie składu broni chemicznej.

 

– Dziękuję wam, za to, że jesteście tak świetnie wyszkoleni, że zawsze można na was liczyć. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności – mówił po zakończeniu pokazu minister Mariusz Błaszczak. – Niedawno razem z prezydentem odbieraliśmy pierwsze śmigłowce, a dziś piloci z GROM-u udowodnili jakimi są świetnymi fachowcami i jak doskonale pilotują te maszyny – dodał.

Szef resortu obrony zapowiedział także dodatki specjalne dla komandosów. Otrzymają je żołnierze jednostek: Agat, Nil oraz Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – W ten sposób będzie możliwe płynne przechodzenie żołnierzy pomiędzy jednostkami (red. bez straty finansowej dla żołnierzy) – mówił minister Błaszczak. Dodatki specjalne za tzw. walkę z terroryzmem mieli przez wiele lat tylko żołnierze GROM-u. W listopadzie 2017 roku otrzymali je także specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów i Formozy.

Podczas uroczystej zbiórki prezydent i szef MON wręczyli odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom wojsk specjalnych. Pierwsza Dama spotkała się natomiast z kobietami, które służą w strukturach tego rodzaju sił zbrojnych.

Obecnie wojska specjalne tworzy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: Formozie w Gdyni, Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, GROM-ie w Warszawie i Gdańsku, Nilu w Krakowie i Agacie w Gliwicach. W ubiegłym roku powstało Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które będzie szkolić komandosów korzystając m.in. doświadczenie emerytowanych operatorów. Specjalsi współpracują z 7 Eskadrą Działań Specjalnych z Powidza, która operacyjnie – na czas ćwiczeń i misji – podlega dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu innego rodzaju działań, dzięki czemu WS są przygotowane do wykonywania najtrudniejszych misji o różnym charakterze. Operatorzy mogą działać w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Są gotowi do prowadzenia operacji w kraju i za granicą, w każdej szerokości geograficznej i strefie klimatycznej. Żołnierze WS wiele razy udowodnili, że są perfekcyjnie wyszkoleni. Brali udział w różnych misjach m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Obecnie żołnierze WS biorą udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.

Do najważniejszych sukcesów WS należy zaliczyć m.in. udział polskich operatorów w misji w Afganistanie. To właśnie tam specjalsi likwidowali składy amunicji i materiałów wybuchowych talibów, zatrzymywali najgroźniejszych przestępców i uwalniali zakładników z rąk rebeliantów.

Żołnierze polskich wojsk specjalnych pełnili także dyżur bojowy w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. W 2020 roku ponownie uzyskali zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ich dyżur w SON potrwa do końca tego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
 
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Online z mistrzami sportu
Kolejne Groty dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mały Katyń pod Augustowem
Więcej celowników z PCO dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Sto lat morskich lotów
Krwawy Wołyń
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Oficer jak biała karta...
Dogrywka „Defendera”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Odznaka dla ratowników pola walki
Prezydent Duda jedzie do USA
Szkolenie wodne podhalańczyków
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Emisariusz heroiczny
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko i policja razem przeciw COVID-19
Zmiany w kształceniu przyszłych oficerów
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Gdzie walczył Jagiełło
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Weterani znów staną na macie
PGZ będzie obecna na MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Medycyna na specjalnym poziomie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Osiem lat budowy systemu wsparcia weteranów
Nie każdy może być snajperem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO