moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Wyłonienie sportowych liderów i trenerów oraz upowszechnianie sztuki walki – to cel projektu „Wojownik Niezłomny”, jaki właśnie rozpoczął się w wojskach obrony terytorialnej. W pierwszym zgrupowaniu zorganizowanym w ramach projektu wzięło udział 30 terytorialsów. – Walka wręcz hartuje żołnierski charakter – mówi płk Konrad Korpowski, szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Nazwa „Wojownik Niezłomny” nawiązuje do żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy są wśród patronów wojsk obrony terytorialnej. – Definiuje ona także cechę charakteru żołnierza WOT, którą musi się wykazać, gdy przyjdzie mu walczyć w obronie lokalnej społeczności – tłumaczy płk Konrad Korpowski, pomysłodawca przedsięwzięcia i jednocześnie szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Program został opracowany z myślą o żołnierzach obrony terytorialnej. – Celem „Wojownika Niezłomnego” jest szkolenie przyszłych instruktorów walki wręcz, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekażą podwładnym w trakcie szkoleń rotacyjnych i zajęć z wychowania fizycznego. Chciałbym, aby instruktorzy i zawodnicy w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności upowszechniali walkę wręcz, która jest jednym ze sposobów przygotowania żołnierza w czasie pokoju do działań bojowych – zauważa płk Konrad Korpowski.

REKLAMA

W Zegrzu odbyło się już pierwsze zgrupowanie (8-10 czerwca). Jego organizatorem był Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu WOT, kierowany przez płk. rez. Marka Oleszczuka i ppłk. Marka Grobla. W szkoleniu wzięło udział 30 żołnierzy-sportowców, którzy reprezentowali wszystkie brygady OT. Na treningach doskonalili oni umiejętności w kicxboxingu, boksie, brazylijskim jujitsu, judo i MMA (mixed martial arts – mieszane sztuki walki). Zajęcia prowadziło pięciu szkoleniowców. Za boks odpowiadał Piotr Luczek, kickboxing – szer. Piotr Nasulewicz (trener kadry narodowej kadetów kickboxingu), brazylijskie jujitsu – szer. pchor. Paweł Jóźwiak, judo – por. Krzysztof Ciszewski i MMA – ppor. Stanisław Ślusakowicz. – W zgrupowaniu uczestniczyli zawodnicy specjalizujący się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski. Trenowali m.in. ppor. Krzysztof Cieciura, st. szer. Justyna Haba, szer. Sylwester Borys, szer. Adrian Smeja i szer. Hubert Sulewski.

Płk Korpowski zapowiedział już kolejne zgrupowania. – Odbędą się w Zegrzu oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. Żołnierze będą ćwiczyć pod okiem najlepszej kadry trenerskiej – zapewnił oficer.

Wśród żołnierzy popularne są już podobne przedsięwzięcia: „Projekt Wojownik” czy „Wojownicy Ojczyzny”. Jednak płk Korpowski zaznacza, że nowy projekt ma nieco inną formułę. – Ich częścią wspólną jest walka wręcz natomiast podstawowe różnice są takie, że pierwszy program został opracowany dla weteranów, a drugi jest nastawiony na tworzenie ligi amatorskiej sportów walki. „Wojownik Niezłomny” jest skierowany wyłącznie do żołnierzy WOT – zaznaczył szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Terytorialsi w sportach walki nie należą do nowicjuszy. Rywalizowali się już w ogólnopolskich zawodach dla żołnierzy i służb mundurowych. Na przykład w grudniu zeszłego roku wzięli udział w III Mistrzostwach Służb Mundurowych w Sportach Walki o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Czerwcowe zgrupowanie w Zegrzu było też swoistym przeglądem kadr przed przyszłymi zawodami. Pułkownik Korpowski wierzy, że reprezentacja WOT będzie walczyć o miejsca na podium w różnych dyscyplinach sportów walki. – Obserwowałem zawodników w trakcie treningów i muszę przyznać, że ich zaangażowanie i umiejętności robią wrażenie. Ważne jest też, aby poprzez wyniki sportowe pokazali innym żołnierzom WOT, że można realizować naprawdę ambitne cele – podkreślił pułkownik. Dodał, że projekt „Wojownicy Niezłomni” związany jest też z przygotowaniem zawodników do Gali Sportów Walki o Puchar Dowódcy WOT, która odbędzie się w listopadzie 2020 roku w Zegrzu.

SZUS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe „oczy” dla Jastrzębi
 
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Polsko-amerykańska współpraca
Jeszcze więcej OPW
Terytorialsi w punktach Test&Go
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi na okręcie
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Roczny test na Bałtyku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
AWL stawia na liderów
Święto sportowców w mundurach
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pszczoły i weterani
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Coraz więcej chętnych do armii
Gotowi na trzynastą zmianę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Step in the Right Direction
F-16 kończą misję w Estonii
Lesson on How to Overcome Difficulties
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Wilk kontra dywersanci
Ukraiński kurs na Zachód
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Urodzony żołnierz
Nowe wojskowe karetki kupione
Miasto niezłomne składa broń
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amunicja z Meska
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO