moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Think tank z siedzibą w Rembertowie

Powołane cztery lata temu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem od dziś mieści się w zabytkowym budynku na terenie Akademii Sztuki Wojennej. Zadaniem ośrodka jest przygotowywanie analiz dla resortu obrony i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. W ostatnim czasie eksperci Centrum analizowali m.in. zagrożenia dla Polski wynikające z pandemii koronawirusa.

– Centrum Badań nad Bezpieczeństwem to pionierski ośrodek w siłach zbrojnych, a przygotowywane tu analizy odpowiadają na współczesne zagrożenia polskiego bezpieczeństwa – mówił gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej podczas otwarcia nowej siedziby CBB na terenie uczelni w Rembertowie. Komendant zaznaczył, że powołane cztery lata temu Centrum każdego dnia potwierdza swoją działalnością, że jest potrzebne. – Dziś CBB otrzymuje własną siedzibę i w ten sposób symbolicznie kończy się proces jego tworzenia – stwierdził gen. Parafianowicz.

Dotąd pracownicy Centrum korzystali z gościnności w innych budynkach Akademii. – Teraz będziemy mieć lepsze warunki pracy, szybki internet, dostęp do telewizji satelitarnej i interesujących nas stacji zagranicznych, głównie azjatyckich – tłumaczył Tomasz Deptuła, dyrektor CBB. Jak dodał szef Centrum, okres pandemii był dla jego pracowników czasem szczególnie wytężonej pracy. – Badaliśmy wynikające z epidemii zagrożenia dla Polski, analizowaliśmy m.in. rozwiązania demokracji azjatyckich: Japonii i Tajwanu dotyczące walki z koronawirusem, a także sytuację w Chinach – wyliczał dyrektor.

REKLAMA

CBB to placówka naukowo-ekspercka powstała w ASzWoj w 2016 roku na potrzeby MON i innych instytucji państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronność. Specjaliści z Centrum przygotowują analizy sytuacji politycznej, ekonomicznej, kulturowej i militarnej na świecie m.in. dla ministra obrony, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, szefów Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Pracownicy Centrum prowadzą też badania nad procesami zachodzącymi w obszarze szeroko rozumianego światowego i regionalnego bezpieczeństwa, identyfikują możliwe wyzwania i zagrożenia, biorą udział w opracowywaniu rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa strategicznego, opracowują kursy i szkolenia dla analityków z dziedziny bezpieczeństwa Polski, a także wspierają ASzWoj prowadząc wykłady dla studentów i kursantów.

Centrum jest finansowane przez MON i zatrudnia ok. 30 osób. W ramach CBB działają trzy ośrodki badawcze: studiów nad wyzwaniami cywilizacyjnymi, który zajmuje się tendencjami rozwojowymi w świecie, w tym m.in. wojną informacyjną i rewolucją technologiczną; studiów przestrzeni postsowieckiej badający sytuację polityczną, militarną i gospodarczą w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR oraz badań Azji, czyli analizujący procesy związane z bezpieczeństwem państw tamtego regionu oraz ich wpływu na bezpieczeństwo Polski. – Rocznie publikujemy ok. 30 biuletynów poświęconych bieżącym zagrożeniom dla bezpieczeństwa kraju, przygotowujemy też podobną liczbę raportów na temat najpoważniejszych zjawisk i wydarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo państwa i regionu – podawał dyrektor Deptuła.

Nowa siedziba CBB mieści się w odnowionym zabytkowym budynku na terenie Akademii. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku jako budynek administracyjny dla mieszczącego się tutaj carskiego garnizonu. W okresie międzywojennym obiekt był siedzibą gen. Bruno Olbrychta, komendanta Centrum Wyszkolenia Piechoty. 11 maja 1926 roku, podczas zamachu majowego, przed tym budynkiem do żołnierzy 7 Pułku Piechoty przemawiał marszałek Józef Piłsudski zanim rozpoczął się marsz na Warszawę. Po wojnie mieściło się tu m.in. ambulatorium, przedszkole i internat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Ireneusz Kowal/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Szarża „Hallerczyka”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Amerykanie odmładzają F-16
Hekatomba na Woli
Ukraiński kurs na Zachód
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Chemicy do zadań specjalnych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Tak się zostaje prymusem
Kierunek: misja
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Na misjach święta inne niż zwykle
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Cud Piłsudskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy
F-16 kończą misję w Estonii
Not Contaminated With Routine
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO