moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska współpraca

Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, był gościem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Między innymi rozmawiano o współpracy wojskowej i ćwiczeniach EDRE. – To bardzo ważne doświadczenie i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił po spotkaniu szef MON.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się dziś z Ryanem McCarthy’m, sekretarzem Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Tematem spotkania była współpraca wojskowa Polski z USA. – Jesteśmy pod wrażeniem doświadczeń, jakie Wojsko Polskie zyskuje dzięki ćwiczeniom z armią Stanów Zjednoczonych – mówił tuż po rozmowach szef resortu obrony. Przypomniał, że US Army było w Polsce nawet w momencie eskalacji koronawirusa, mimo to odbyły się manewry „Defedner Europe’20 Plus”. – To było duże wyzwanie dla nas wszystkich, ale mimo tego ćwiczenie zakończyło się sukcesem – zaznaczył. Podkreślił, że właśnie zaczyna się kolejny etap tego ćwiczenia. W ramach EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercise), ponad 500 wojskowych zostanie przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Następnie żołnierze pobiorą z magazynów US Army sprzęt i ruszą na poligon do Drawska Pomorskiego, gdzie wspólnie z Polakami wezmą udział w ćwiczeniach taktycznych. – To bardzo ważne doświadczenia i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – podkreślił szef MON. Przypomniał także, że obecność żołnierzy US Army w Polsce to efekt porozumień, jakie prezydent Andrzej Duda zawarł z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem

Szef resortu przypomniał także, że Polska współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii modernizacji polskiej armii. Chodzi między innymi o możliwość kupowania sprzętu w ramach FMS (Foreign Military Sales). Jest to program, który umożliwia pozyskiwanie od Stanów Zjednoczonych usług, sprzętu i uzbrojenia. – Ten program nie jest dostępny dla każdego państwa. Dziękujemy za to, że możemy z niego skorzystać, dzięki temu wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego – podkreślił minister.

REKLAMA

O udanej polsko-amerykańskiej współpracy mówił także Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. – Od wielu lat łączy nas długotrwała i silna więź. Dzięki naszej współpracy i zaangażowaniu na rzecz NATO zwiększyło się bezpieczeństwo w regionie – zaznaczył. – Mimo że COVID-19 zmodyfikował ćwiczenie „Defender Europe’20 Plus”, udało nam się je przeprowadzić – zaznaczył.


Film: MON

Sekretarz McCarthy pogratulował także reelekcji Andrzejowi Dudzie, a także przypomniał, że niedawno Prezydent RP odwiedził Stany Zjednoczone. – Ostatnia wizyta w Stanach Zjednoczonych potwierdziła silną więź między naszymi krajami – powiedział. Dodał także, że w ubiegłym roku liderzy obu krajów podpisali dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób, w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną. – Mamy nadzieję, że już wkrótce podpiszemy kolejne – podkreślił.

Mimo że podczas konferencji nie padła żadna informacja dotycząca relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, McCarthy podkreślił rolę obecności żołnierzy USA w naszym kraju. – Obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie – powiedział. – Zwiększenie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie suwerenności – podkreślił. – To jasny sygnał, że natowscy sojusznicy są zjednoczeni i zdeterminowani do tego, aby bronić NATO i zapobiegać jakiejkolwiek agresji ze strony potencjalnych przeciwników – mówił. – Tak głębokie relacje między USA a Polską są kluczowe, jeśli chodzi o eliminowanie przyszłych zagrożeń. Stany Zjednoczone cały czas szukają nowych możliwości wzmocnienia sytuacji obronnej, pogłębiania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nadal współpracować – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik za wszystkich
 
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Ukraiński kurs na Zachód
Obrady ministrów obrony NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Miasto niezłomne składa broń
Święto sportowców w mundurach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Wojskowy saksofon do wzięcia
Włosko-polski czołg?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Nowe wojskowe karetki kupione
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze NATO na polskich drogach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Pilica – ostateczne odliczanie
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Laserowa artyleria US Army
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Rozejm dla prowadzenia wojny
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Among Us, Allies
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Amerykanie odmładzają F-16
Desant, który się nie odbył
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Gotowi na trzynastą zmianę
Brother from Overseas
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Kraby dotarły do Bolesławca
Urodzony żołnierz
Nauka pobierania wymazów
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
„Gepard’ 20” na Mazurach
Jeszcze więcej OPW
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Charytatywny rekord Buzdygana
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO