moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w kształceniu przyszłych oficerów

Więcej ćwiczeń, metodyki, warsztatów z przywództwa, a także nowe przedmioty: bezpieczeństwo cybernetyczne, profilaktyka antykorupcyjna i działania niekinetyczne – MON znowelizował „Standard Kształcenia Wojskowego dla kandydatów na oficerów”. Zgodnie z nim, ważniejsze od zdobycia teoretycznej wiedzy mają być umiejętności praktyczne podchorążych.

Fot. st. szer. Patryk Szymaniec

W lutym tego roku minister obrony Mariusz Błaszczak powołał kilkunastoosobowy zespół, którego zadaniem było przygotowanie koncepcji zmian dotyczących kształcenia przyszłych oficerów. Chodziło m.in. o uatrakcyjnienie rekrutacji dla kandydatów na studia wojskowe czy opracowanie nowych zasad kształcenia obcokrajowców studiujących na polskich akademiach wojskowych.

Jednym z najważniejszych zadań zespołu było jednak przygotowanie nowelizacji „Standardu Kształcenia Wojskowego dla kandydatów na oficerów”. To kluczowy dokument zawierający minimalne wymagania w zakresie edukacji przyszłych podporuczników. – Spełnienie tych wymagań jest niezbędne do zdobycia kompetencji przyszłego oficera, niezależnie, czy ktoś kształci się na cybernetyka, artylerzystę czy chemika. Standard na nowo definiuje kwalifikacje, jakie powinien uzyskać przyszły oficer w trzech kategoriach: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych – wyjaśnia płk Dariusz Chrząszcz, naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wojskowego w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Dodaje, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami oficer ma być predysponowany do wypełniania wielu ról: dowódcy, lidera, kierownika zajęć, dydaktyka, instruktora. – Zaproponowane rozwiązania powinny zapewnić przyszłemu podporucznikowi możliwość szybkiej adaptacji do nowych warunków zawodowej służby i płynnego wejścia w struktury oraz zadania jednostki i pododdziału – podkreśla pracownik MON.

REKLAMA

Płk Dariusz Chrząszcz przypomina, że poprzedni „Standard…” obowiązywał od 2014 roku. Od tego czasu wiele się w armii zmieniło – pojawił się nowy sprzęt i wyposażenie, weszły nowe przepisy i procedury, zmieniła się też struktura armii. – To wszystko sprawiło, że musieliśmy dostosować dokument do aktualnych potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed siłami zbrojnymi – zauważa. Po kilku miesiącach prac dokument jest gotowy. Kilka dni temu decyzję o jego wprowadzeniu podpisał szef MON.

Najważniejsza praktyka

Jakie zatem zmiany czekają podchorążych? Jedną z nowości będzie skrócony czas trwania szkolenia podstawowego, od którego zaczyna się nauka w wojskowej akademii. Zamiast dotychczasowych siedmiu tygodni, teraz będzie ono trwało ok. trzech (co najmniej 123 godziny). – Nie oznacza to jednak, że przyszli oficerowie nauczą się mniej. Po prostu część programu przenieśliśmy do modułu oficerskiego – wyjaśnia płk Chrząszcz. W praktyce skrócenie tzw. unitarki sprawi, że osoby przyjęte na studia wojskowe, będą rozpoczynały służbę kandydacką – nie jak dotąd w lipcu, a w połowie września. Ten etap, jak dotychczas, będzie się kończył egzaminem.

Fot. mjr Remigiusz Kwieciński 

Po odbyciu szkolenia podstawowego podchorążowie rozpoczną kształcenie według programu studiów, w tym realizację modułu oficerskiego. W sumie, bez szkolenia podstawowego, specjalistycznego i praktyk dowódczych, obejmie on ok. 700 godzin. Nauka będzie bardziej praktyczna niż dotychczas. – W poprzednim dokumencie największy nacisk był położony na zdobywanie wiedzy. Teraz bardziej będą się liczyć umiejętności, dodatkowe kwalifikacje czy uprawnienia. Przechodzimy więc z trybu „wiem” na tryb „umiem” – mówi płk Chrząszcz.

Podchorążych czeka więc znacznie więcej praktycznych zajęć, ćwiczeń i warsztatów. Te ostatnie staną się dominujące np. na zajęciach z przywództwa wojskowego, gdzie podchorążowie będą zdobywać praktyczne umiejętności z zakresu technik zarządzania, budowania zespołu i autorytetu, opiniowania, a także stawiania podwładnym czytelnych zadań. Więcej ćwiczeń kształtujących umiejętności indywidualne i metodyczne będzie też na zajęciach m.in. z taktyki, rozpoznania, topografii, podstaw eksploatacji sprzętu wojskowego, zabezpieczenia inżynieryjnego oraz obrony przez bronią masowego rażenia. Podchorążowie częściej będą ćwiczyć z użyciem gogli noktowizyjnych i termowizyjnych oraz urządzeń nawigacyjnych.

Fot. Michał Zieliński

W trakcie studiów będą też brać udział w szkoleniach i treningach w ośrodku szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR) i „tunelu skażeń” na poligonie w Drawsku. – Będą tam zdobywać umiejętności m.in. z zakresu ochrony przed bojowymi środkami trującymi i substancjami promieniotwórczymi, nauczą się stawiania zasłon dymnych i sprawdzania szczelności filtracyjnych masek przeciwgazowych w atmosferze skażonej. To istotne, by takie czynności realizować w takich właśnie warunkach – mówi płk Chrząszcz. Z kolei w ramach szkolenia strzeleckiego podchorążowie będą przechodzić kurs bezpiecznego posługiwania się bronią BLOS na poziomie A i B, a także zdobywać umiejętności niezbędne do prowadzenia szkolenia w roli instruktora i kierownika zajęć.

Nowości w programie

Jako nowe przedmioty w programie studiów pojawią się: profilaktyka antykorupcyjna, bezpieczeństwo cybernetyczne oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Dotychczasowy „CIMIC” stanie się częścią przedmiotu „działania niekinetyczne”, a w miejsce przedmiotu „SERE A” (Survival, Evasion, Resistance, Escape) pojawią się podstawy survivalu lub – w przypadku pilotów, przyszłych oficerów wojsk aeromobilnych i rozpoznawczych – „SERE B”. Także w tym przypadku główny nacisk zostanie położony na praktyczne zajęcia w terenie.

Tak jak dotychczas przyszli oficerowie będą zdobywać kompetencje z historii sztuki wojennej i historii Polski, zagadnień ochrony informacji niejawnych, komunikacji społecznej, a także zasad działalności wychowawczej i profilaktyki dyscyplinarnej (wcześniej jako oddzielne przedmioty). W module oficerskim nie zabraknie: podstaw dowodzenia, gotowości mobilizacyjnej i bojowej, wybranych zagadnień bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, ochrony środowiska, połączonego wsparcia ogniowego oraz obrony przeciwlotniczej.

Każdy podchorąży będzie też przechodził szkolenie medyczne. W minimum programowym znalazły się m.in. założenia taktyczno-medyczne opieki nad poszkodowanym w warunkach pola walki (Tactical Combat Casualty Care – TCCC) i procedury ewakuacji medycznej – MEDEVAC i CASEVAC. – Minima określone w „Standardzie” każda akademia wojskowa może rozszerzyć. W zakresie szkolenia medycznego już wcześniej zrobiła tak np. Akademia Wojsk Lądowych i Wojskowa Akademia Techniczna, które do programu nauki podchorążych wprowadziły szkolenia Combat Lifesaver CLS, czyli ratownika pola walki – tłumaczy płk Chrząszcz.

Nowością jest również umożliwienie kandydatom kształconych w ramach pięcioletnich studiów wojskowych nabycie uprawnień do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego z żołnierzami.

Wprowadzony „Standard”, poza studiami wojskowymi, dotyczy też m.in. kształcenia przyszłych podporuczników w studium oficerskim, kształconych na potrzeby uzupełnienia rezerw osobowych i szkoleń terytorialnej służby wojskowej. W zależności od formy kształcenia „Standard” będzie realizowany jednak w różnym wymiarze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec, mjr Remigiusz Kwieciński, Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~zaskoczony
1595222940
I bardzo dobrze bo po co inżynierowi po np WAT matematyka i fizyka jak wystarczy praca na sprzęcie. Może w związku z tym zmienić status Akademii wojskowych na ten amerykański np z "Akademii Policyjnej".
D2-48-6C-FE

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Druga kadencja prezydenta Dudy
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Tak się zostaje prymusem
Cud Piłsudskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Szarża „Hallerczyka”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Amerykanie odmładzają F-16
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Łączność: fundament operacji specjalnej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Hekatomba na Woli
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Chemicy do zadań specjalnych
Strzelnice dla terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Chwała powstańcom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Not Contaminated With Routine
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO