moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

REKLAMA

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ochotnik do Auschwitz
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kabina do zadań specjalnych
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
A więc wojna...
Zamek na poligonie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kraby kontra okręt
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trenują, aby szkolić innych
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Groty dla podchorążych WAT-u
Kraken dla Kormoranów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań studentem ASzWoj
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
Promocja oficerska w AWL
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Szybciej do wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
16 Dywizja najlepsza!
Nadchodzi Armia Fight Night!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Szybsza droga do armii zawodowej
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defendery 2020: RobUV
Następca Honkera na MSPO
„Kaper” przeciw terrorystom
F-16 kończą misję w Estonii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dekady za wcześnie
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Aviation Detachment” w Łasku
Październik pod znakiem Tallboya
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ku czci roku 1918 i 1920
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ryzykowne remedium
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defilada na święto dywizji
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO