moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga kadencja prezydenta Dudy

Przysięgą przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję prezydenta RP. – Będę prezydentem spraw ważnych dla wszystkich Polaków – mówił podczas orędzia. Na pl. Piłsudskiego w asyście wojskowej Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. – Polski żołnierz służbą dla Ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości – podkreślał.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. głosów i został wybrany na urząd prezydenta. Dziś w Sejmie odbyła się uroczystość zaprzysiężenia głowy państwa. W sali plenarnej podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, Andrzej Duda złożył przysięgę oraz wygłosił orędzie inaugurujące drugą kadencję na urzędzie Prezydenta RP.

– Wierzę w dobrą przyszłość naszej Ojczyzny. Wychodzimy ku niej z radością i nadzieją, bo już nie raz przekonaliśmy się, że razem, wspólnie i solidarnie potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych – mówił Duda. Podkreślił, że przez najbliższych pięć lat będzie realizował swój program, w którym najważniejsze będą dla niego sprawy dotyczące całego narodu. – Przewodnia myśl mojej prezydentury: będę prezydentem polskich spraw. Te kluczowe to: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. To one właśnie symbolizują Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością – zaznaczył Andrzej Duda.

REKLAMA

W kwestii bezpieczeństwa prezydent podkreślił, że każdy obywatel ma prawo czuć się bezpiecznie, a obowiązkiem władz jest mu to zapewnić. Dodał, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym, o dobrej i stabilnej pozycji na arenie międzynarodowej. – Aby to bezpieczeństwo umacniać musimy kontynuować proces modernizacji służb mundurowych. Musimy nadal rozwijać nasze siły zbrojne oraz nasze zdolności kooperacyjne z obecnymi na naszym terytorium siłami sojuszniczymi, szczególnie z armią amerykańską. Musimy działać na rzecz umocnienia więzi euroatlantyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To nasze zadania na przyszłość – mówił.

Prezydent nawiązał także do zbliżających się obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Zaapelował, by tę wyjątkową rocznicę świętować ponad podziałami. – To nasz wielki, narodowy triumf. Zwycięstwo, które Polskę, Europę i świat uratowało przez zbrodniczą tyranią. Przeżyjmy te dni wspólnie, w poczuciu narodowej jedności i dumy z Polski – dodał prezydent.

Następnie, w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odebrał meldunki od gen. dyw. Roberta Głąba, dowódcy Garnizonu Warszawa oraz mjr. Pawła Olszewskiego, komendanta Służby Ochrony Państwa. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela prezydent wziął udział w mszy świętej w intencji ojczyzny, a potem na Zamku Królewskim uczestniczył w uroczystości objęcia przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

„Dziękuję wam, żołnierze, za nieustanną gotowość”

W dniu rozpoczęcia drugiej kadencji, prezydent Duda przyjął też zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Wojskowa uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jako pierwszy przemówienie na placu Piłsudskiego w Warszawie wygłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podkreślił, że podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wielokrotnie dawał dowody tego, jak ważne są dla niego bezpieczeństwo Polski i obywateli oraz dobro Wojska Polskiego. – Jednym z licznych tego przykładów jest wydarzenie, które miało miejsce dwa dni temu. Pani prezydencie, bardzo dziękuję za wszystkie starania, które zaowocowały utworzeniem V Korpusu USA Army w Polsce. Sojusz polsko-amerykański rośnie w siłę, ale równie dobrze rozwija się współpraca w ramach NATO, której efektem jest stacjonowanie w naszym kraju pododdziałów sojuszniczych – mówił szef MON.

Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki zaangażowaniu prezydenta poprawiły się też warunki służby żołnierzy oraz pracowników wojska, wzrósł prestiż armii i zaufanie społeczeństwa. Rośnie także liczba chętnych do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych, a także środki finansowe przeznaczane na modernizację armii. – Do tej pory nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów i korzyści, ale równie dużo wyzwań stoi jeszcze przed nami. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest wartością bezcenną. Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz jego wzmocnienia – mówił szef MON.

Prezydent przybył na pl. Piłsudskiego w asyście szwadronu kawalerii Wojska Polskiego. Uroczystość przyjęcia zwierzchnictwa odbywała się z asystą kompanii honorowej, pocztu proporca prezydenta RP i orkiestry wojskowej.

Prezydent Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że 6 sierpnia to dla polskich żołnierzy historycznie ważna data. – Tego dnia, 1914 roku o 2.42 z ulicy Oleandry w Krakowie wyruszyła I Kompania Kadrowa, która była początkiem odradzające go się wojska niepodległej i suwerennej Polski. Sześć lat później, dokładnie 100 lat temu, 6 sierpnia 1920 roku Marszałek Józef Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji obronnej, która doprowadziła do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. To daty mocno wpisane w historię polskiego oręża i polskiego żołnierza. To jest właśnie etos walki, heroizmu i zwycięstwa. Apeluję z tego miejsca do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach. Taką wspólną sprawą jest kwestia Wojska Polskiego i jego rozwoju – mówił Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował wszystkim żołnierzom za mijające pięć lat. Podkreślił, że każdy z nich swoją służbą dla ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości i polskich bohaterów walczących w wielkich bitwach. – Ten etos nosicie dziś w sercu. Dziękuję wam za waszą nieustanną gotowość i obiecuję, że przez następne pięć lat będę czynił wszystko, by was wspierać – mówił Andrzej Duda. Zapewnił przy tym o dalszej realizacji rozpoczętych programów modernizacji armii i dążeniu do zwiększenia wydatków na wojsko. – Jesteśmy państwem bezpiecznym dzięki wam. Możecie na mnie liczyć jako zwierzchnika sił zbrojnych. Niech żyje Polska, niech żyje Wojsko Polskie! – zakończył swoje przemówienie.

Na czele sił zbrojnych

Obowiązki prezydenta określa Konstytucja. Jako najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mianuje on szefa Sztabu Generalnego i innych najważniejszych dowódców polskiej armii, nadaje stopnie wojskowe, podejmuje decyzje o mobilizacji i kierowaniu żołnierzy do działań zagranicą. Ta ostatnia prerogatywa ma zastosowanie w sytuacji konfliktu zbrojnego i konieczności wzmocnienia armii sojuszniczych, prowadzenia misji pokojowych czy zapobiegania aktom terroryzmu i ich skutkom.

W czasie pokoju prezydent sprawuje pieczę nad wojskiem za pośrednictwem ministra obrony narodowej, zaś na czas wojny mianuje, na wniosek premiera, naczelnego dowódcę sił zbrojnych. Organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Do obowiązków prezydenta należą także: zatwierdzanie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego i wydawanie Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej RP. Prezydent zatwierdza także plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego, kieruje ich przebiegiem, może również uczestniczyć w odprawach kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej.

Andrzej Duda pozostanie na stanowisku prezydenta do 2025 roku, sprawując zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Nadchodzi Armia Fight Night!
 
„Aviation Detachment” w Łasku
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Trenują, aby szkolić innych
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Promocja oficerska w AWL
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Laserowa artyleria US Army
Następca Honkera na MSPO
Bohaterska obrona wzgórza 385
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Kraken dla Kormoranów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Kaper” przeciw terrorystom
Ochotnik do Auschwitz
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kabina do zadań specjalnych
Ku czci roku 1918 i 1920
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybciej do wojska
Zamek na poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
A więc wojna...
Dekady za wcześnie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Groty dla podchorążych WAT-u
Ryzykowne remedium
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Polsko-amerykańska współpraca
16 Dywizja najlepsza!
Defilada na święto dywizji
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zostań studentem ASzWoj
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defendery 2020: RobUV
„Rosyjski walec” na polskich Kresach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO