moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W 2021 roku więcej miejsc na studiach wojskowych

W przyszłym roku studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1475 kandydatów na oficerów. Do wyboru będą mieli piętnaście kierunków na czterech wojskowych uczelniach. Kandydaci po raz drugi będą mogli aplikować np. na logistykę ekonomiczną w Wojskowej Akademii Technicznej. W Akademii Wojsk Lądowych, poza znanymi kierunkami jak: dowodzenie, nawigacja czy mechatronika, nowością będzie informatyka.

Limit miejsc na studiach wojskowych jest corocznie określany przez resort obrony narodowej. Liczba kandydatów na oficerów, którzy będą mogli rozpocząć kształcenie wynika bowiem z potrzeb kadrowych armii, a konkretniej z konieczności uzupełnienia stanowisk podporuczników w momencie, gdy po pięciu latach ukończą oni edukację w wojskowej akademii.

Zgodnie z przygotowanym w resorcie obrony narodowej projektem rozporządzenia w roku akademickim 2021/22 studia mundurowe będzie mogło rozpocząć w sumie 1475 osób. Do wyboru będą oni mieli piętnaście kierunków na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

REKLAMA

Większe limity w trzech uczelniach

Tradycyjnie najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Studia w tej uczelni będzie mogło rozpocząć 837 osób (w tym roku 800). W ofercie edukacyjnej jest 11 kierunków. Najwięcej, bo 222 osób będzie studiować elektronikę i telekomunikację, a tyle samo kandydatów co w tym roku zostanie przyjętych na informatykę (107) oraz kryptologię i cyberbezpieczeństwo (116).


Kurs technik alpinistycznych i ratownictwa górskiego w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. AWL

Więcej miejsc będzie na kierunku lotnictwo i kosmonautyka (było 44, będzie 70) i mechatronika (104 / 110), a mniej na mechanice i budowie maszyn (83 / 45) i logistyce (45 / 40). W ofercie po raz drugi pojawi się za to uruchomiony w tym roku kierunek – logistyka ekonomiczna. Tu przyjętych zostanie 12 osób. Do wyboru będą też: budownictwo (50), geodezja i kartografia (40) oraz chemia (25).

Akademia Marynarki Wojennej przyjmie 135 kandydatów na podchorążych (ostatnio 130). Do wyboru, podobnie jak w przypadku ostatniego naboru, będzie pięć kierunków. To: informatyka (22 miejsca), mechanika i budowa maszyn (11), mechatronika (16), nawigacja (44) i systemy informacyjne w bezpieczeństwie (42).

Podchorążowie z piątego roku Lotniczej Akademii Wojskowej szkolili się na samolotach M-346 Bielik. Fot. Urszula Krzemińska / 4 SLSz

Więcej miejsc dla kandydatów na oficerów przygotowała też Lotnicza Akademia Wojskowa. Tu indeksy otrzymają w sumie 153 osoby (tegoroczny limit wynosił 116). 80 kandydatów rozpocznie studia na kierunku lotnictwa i kosmonautyki, 43 na nawigacji, a 30 na logistyce.

Więcej miejsc dla informatyków

Nieco mniej kandydatów niż w tym roku będzie mogło podjąć studia w Akademii Wojsk Lądowych. Tegoroczny limit miejsc w tej uczelni MON określił na 365, w przyszłym ma on wynieść 350.

Kandydaci będą mieli do wyboru trzy dotychczas funkcjonujące kierunki. To dowodzenie (253 miejsca), logistyka (30) oraz inżynieria bezpieczeństwa (47). Jako nowość pojawi się kierunek informatyka o profilu praktycznym, na którego prowadzenie uczelnia otrzymała pozwolenie MNISW w maju tego roku. Powstanie kierunku było podyktowane tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększonym zapotrzebowaniem wojska na oficerów – specjalistów w dziedzinie informatyki i tym samym koniecznością ich kształcenia. Na ten kierunek zostanie przyjętych w sumie 20 kandydatów. Będą to 7-semestralne studia I stopnia, po których ukończeniu podchorąży uzyska tytuł inżyniera.


Podchorążowie WAT na szkoleniu specjalistycznym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, lipiec 2019 r. Fot. kpt. Krzysztof Baran

– By zostać oficerem, konieczne jest jednak posiadanie tytułu magistra. Dlatego nasi absolwenci – inżynierowie będą od semestru letniego w roku akademickim 2024/2025 kontynuować edukację na 3-semestralnych studiach II stopnia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej – mówi por. Roksana Trawka, rzecznika prasowa AWL. Dodaje, że taką współpracę umożliwia podpisana 1 lipca umowa między uczelniami. – Porozumienie z WAT-em ma na celu zapewnienie ciągłości kształcenia kandydatów na oficerów i zabezpieczenie interesów podchorążych. Niemniej jednak, jako Akademia, będziemy dążyć do uzyskania uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku informatyka, tak aby nasi studenci mogli ukończyć studia w AWL – mówi por. Trawka.

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi będą musiały złożyć wniosek do rektora komendanta danej uczelni. Kandydaci do LAW będą mieli jak dotąd czas na rejestrację do 31 marca, a osoby zainteresowane studiami w trzech pozostałych uczelniach – do 31 maja.

Szczegółowe zasady przyszłorocznej rekrutacji zostaną określone w uchwałach senatów akademii wojskowych. Nie jest wykluczone, że nabór w akademiach w: Warszawie, Gdyni i Wrocławiu będzie się odbywać według nowych zasad – tzw. odwróconej procedury naboru. W praktyce kandydaci najpierw zdawaliby egzaminy wstępne, a dopiero po ich zaliczeniu i wstępnym zakwalifikowaniu na listę, byliby kierowani na badania, mające zdecydować o ich zdolności do służby zawodowej. W przypadku kandydatów do LAW, zasady rekrutacji miałyby pozostać bez zmian. Tam bowiem niezbędnym elementem naboru jest przejście szkolenia tzw. preselekcyjnego, które poprzedzone jest m.in. specjalistycznymi badaniami w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oraz wojskowej pracowni psychologicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, AWL, Urszula Krzemińska / 4 SLSz, kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
 
Sąd nad systemem
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
13 medali żołnierzy na ringu
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Start w nieznane
Ukraiński kurs na Zachód
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dominatorzy biegów na orientację
Piekło „Pługa”
Święto sportowców w mundurach
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
HackYeah, czyli programiści na start!
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Komisje sejmowe o umowie z USA
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Proobronni wspierają potrzebujących
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze spieszą z pomocą
Obrady ministrów obrony NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Laserowa artyleria US Army
Attention, Controlled Flight
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Armia donatorów krwi
Wojskowi wspierają medyków
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Świąteczne prezenty od AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO