moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krótsza „unitarka” dla ochotników

Najpierw dwutygodniowe szkolenie e-learningowe, potem 3,5 tygodnia praktycznych, intensywnych zajęć w jednostkach – to nowy model szkolenia podstawowego dla osób chcących wstąpić do wojska. Dzięki niemu, powołania do służby będą odbywały się częściej, a w szkoleniach będzie mogło wziąć udział więcej ochotników. Zmiany wejdą w życie 1 września. Dwa tygodnie później ruszą pierwsze szkolenia.

Już w przyszłym tygodniu wojsko ma ogłosić wprowadzenie nowego systemu rekrutacji w swoje szeregi. Ma on zoptymalizować proces naboru do czynnej służby wojskowej i sprawić by był on prostszy i szybszy. Zgodnie z decyzją MON, nowymi elementami systemu staną się m.in. wojskowy portal rekrutacyjny, który umożliwi aplikację do wojska przez Internet oraz Wojskowe Centra Rekrutacji, gdzie kandydat w ciągu jednego dnia załatwi wszelkie formalności.

Jednym z założeń reformy było też opracowanie i wdrożenie zunifikowanego modelu szkolenia podstawowego w ramach czynnej służby wojskowej. Przez ostatnie kilka tygodni zajmowali się tym specjaliści ze Sztabu Generalnego WP z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7. Dokument jest już gotowy, ma obowiązywać od 1 września. – Znowelizowany program dotyczy wyłącznie szkolenia podstawowego, które przechodzą ochotnicy do służby. Zmiany miały na celu urealnić to szkolenie i bardziej dopasować je do rzeczywistości. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu – tłumaczy płk Krzysztof Żerański z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych – P3/P7 Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Zdalna nauka regulaminów

Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie modułu zdalnego. Każdy ochotnik z chwilą powołania otrzyma login i hasło do platformy e-learningowej (serwis ruszy za kilka dni). Zanim kandydat zostanie wcielony w szeregi armii, będzie musiał samodzielnie przyswoić podstawową wiedzę teoretyczną. – W module zdalnym została zawarta problematyka, którą ochotnicy mogą zrealizować w ramach samokształcenia. W ciągu dwóch tygodni będą mieli do zaliczenia w sumie 44 godziny teorii – wyjaśnia płk Żerański. Wśród zagadnień znajdą się: regulaminy, kształcenie obywatelskie, zagadnienia prawne, a także teoretyczne podstawy strzelectwa, terenoznawstwa, łączności, ochrony i obrony obiektów i szkolenia medycznego. – Będziemy mieli stały wgląd w realizowany przez ochotnika proces kształcenia. Będzie widać jakie ma braki, z czym ma problemy, co na dalszym etapie szkolenia umożliwi nam wyrównanie tej wiedzy. Sam moduł będzie się zresztą kończył sprawdzianem wiedzy – mówi oficer ze Sztabu Generalnego.

Później ochotników czeka szkolenie praktyczne, realizowane w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Zgodnie z nowymi założeniami, czas jego trwania zostanie skrócony z 47 dni do 27 dni (z 7 do 3,5 tygodnia). Szkolenie będzie za to bardziej intensywne, bo zajęcia będą się odbywać sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku po 10 godzin, a w sobotę – do 6 godzin. Szkolenie obejmie w sumie 152 godziny zajęć. – Założeniem tego etapu jest, by ochotnicy osiągnęli niezbędny w naszej ocenie poziom umiejętności potrzebnych żołnierzowi. To m.in. zasady żołnierskiego działania i zachowania się na polu walki, prowadzenie ognia z etatowej broni strzeleckiej oraz udzielanie sobie i kolegom pomocy na polu walki – wyjaśnia płk Żerański.

Więcej szkoleń dla ochotników

W ramach modułu stacjonarnego program przewiduje też tzw. dni dyspozycyjne. Jeśli dany ochotnik wyrazi akces wstąpienia do zawodowej służby wojskowej, będzie mógł w tym czasie przejść niezbędne badania lekarskie, odbyć rozmowy kwalifikacyjne czy załatwić procedury kadrowe. Inni będą mogli w czasie dni dyspozycyjnych uzupełnić braki szkoleniowe z etapu teoretycznego.

Całe szkolenie zakończy się egzaminem końcowym i przysięgą wojskową. Ci, którzy nie zdecydują się na dalszą, zawodową służbę wojskową, zostaną przeniesieni do rezerwy i otrzymają status żołnierza rezerwy.

Przyjęte rozwiązania sprawią, że szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, będą się odbywać znacznie częściej niż teraz i będzie w nich mogło wziąć więcej osób. Tak stanie się już w tym roku. Zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego WP, do końca roku 2020 zaplanowano sześć terminów powołań na szkolenia: 14 IX-10 X, 28 IX-24 X, 12 X-7 XI, 26 X-21 XI, 9 XI-5 XII, 23 XI-19 XII.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Tyszko

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Start w nieznane
Świąteczne prezenty od AMW
F-16 kończą misję w Estonii
Sąd nad systemem
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
13 medali żołnierzy na ringu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Armia donatorów krwi
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Żołnierze spieszą z pomocą
Amerykanie odmładzają F-16
Proobronni wspierają potrzebujących
Laserowa artyleria US Army
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Attention, Controlled Flight
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Piekło „Pługa”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Święto sportowców w mundurach
Dominatorzy biegów na orientację
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
HackYeah, czyli programiści na start!
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Wojskowi wspierają medyków
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Jakie zmiany w mundurówce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO