moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Po przymusowym wodowaniu statku powietrznego, gdy jego załoga znajdzie się w wodzie, liczy się każda minuta. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował nową wersję morskiego ubioru pilota: MUP – Rescue Pack, który w takiej sytuacji pozwoli załodze dłużej przeżyć w zimnej wodzie w oczekiwaniu na pomoc.

– Ubiór przeznaczony jest dla załóg wojskowych statków powietrznych. Zabezpiecza lotników przed hipotermią w przypadku wodowania po awaryjnym opuszczeniu statku powietrznego – mówi inż. Mirosław Napurka z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. System morskiego ubioru pilota o nazwie „MUP – Rescue Pack” to jeden z produktów, które ITWL zaprezentował na kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Jest to następca obecnie używanego morskiego ubioru pilota MUP-1 i MUP-1s, opracowanego przez ITWL pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. – W związku ze zmieniającymi się wymaganiami i rosnącymi potrzebami lotnictwa wojskowego gruntownie zmodernizowaliśmy ubiór zgodnie z potrzebami polskich lotników, z uwzględnieniem ich uwag i wymagań – tłumaczy kmdr rez. inż. Andrzej Czarnecki z ITWL-u.

Dodaje, że konstruktorzy MUP – Rescue Pack musieli pogodzić dwie przeciwstawne potrzeby: ochronę w sytuacji awaryjnej oraz maksymalny komfort codziennego użytkowania. – Strój musi być szczelny, ale nie może uciskać, wodoodporny, ale jednocześnie oddychający – podaje inżynier.

Opracowano trzy wersje ubioru dostosowane do specyfiki zadań każdego z członków załogi: P – dla pilota, N/T – dla nawigatora i technika pokładowego oraz R – dla ratownika. W każdej wersji podstawą ubioru jest suchy kombinezon wykonany z tkanin wodoszczelnych, oddychających, trudnopalnych, iskroodpornych i antystatycznych. – Zastosowano w nim trójwarstwowe laminaty, wodoszczelne zamki błyskawiczne, a uszczelnienia przy nadgarstkach i szyi zmieniono z gumowych na neoprenowe, które są bardziej elastyczne i zapewniają większy komfort noszenia – wylicza inż. Napurka.

Wersja dla pilota jest podstawowa, w przypadku stroju dla nawigatora wzmocniono materiał na kolanach i siedzeniu, kombinezon ma też trochę inny kształt, pozwalający na większą swobodę ruchu. Z kolei ratownik ma dodatkowo inną uprząż, zbliżoną konstrukcją do wspinaczkowej, w komplecie jest też ubiór piankowy dla nurków oraz buty, na które można założyć specjalne krótkie płetwy.

Każda z tych wersji ma dodatkowe wyposażenie złożone z zimowej i letniej, oddychającej i odprowadzającej wilgoć bielizny termoaktywnej oraz ocieplaczy zimowych i letnich, chroniących przed wyziębieniem. Elementy te uszyto z tkanin antystatycznych i trudnopalnych. Do tego dochodzą buty ratownicze z podeszwą antystatyczną i olejoodporną. Są one łatwe w zapinaniu dzięki systemowi ściągania pokrętłem, zamiast stosowania sznurówek. Elementem MUP – Rescue Pack jest też kamizelka taktyczna do przenoszenia akcesoriów z uprzężą asekuracyjną, służącą do podjęcia żołnierza z wody. Można do niej dołączyć dodatkowe wyposażenie, np. światła sygnalizacyjne czy dwukomorową kamizelkę ratowniczą.

Cały strój w przypadku znalezienia się lotnika w wodzie zapewnia mu ochronę przed hipotermią przez ponad sześć godzin w temperaturze wody 2 stopni Celsjusza (dotąd były to cztery godziny).

Sprzęt został opracowany przez ITWL we współpracy ze spółką Konfexim-2 z Siechnic koło Wrocławia, producentem skafandrów do nurkowania, i jest od paru miesięcy testowany w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej. – W razie potrzeby po testach możemy jeszcze wprowadzić modyfikacje zgodnie z życzeniami lotników – zapewnia kmdr Czarnecki.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Lesson on How to Overcome Difficulties
 
Jeszcze więcej OPW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Urodzony żołnierz
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Rozejm dla prowadzenia wojny
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Terytorialsi na okręcie
Terytorialsi w punktach Test&Go
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Step in the Right Direction
AWL stawia na liderów
NATO pyta o Tallboya
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Amunicja z Meska
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Roczny test na Bałtyku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pszczoły i weterani
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Gotowi na trzynastą zmianę
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miasto niezłomne składa broń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Polsko-amerykańska współpraca
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Święto sportowców w mundurach
Ukraiński kurs na Zachód
Wilk kontra dywersanci
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO