moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraken dla Kormoranów

Sonar obserwacji bocznej Katfish wraz z autonomicznym systemem wodowania to kolejne nowoczesne urządzenie, z którego będą mogły skorzystać załogi dwóch budowanych właśnie niszczycieli min typu Kormoran II. Kanadyjska firma Kraken Robotics Inc. dostarczy je Polsce najpóźniej jesienią przyszłego roku.

Sonar Katfish służy do przeczesywania morskiego dna w poszukiwaniu min i niewybuchów. Urządzenie działa w oparciu o technologię apertury syntetycznej, która pozwala na uzyskiwanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jest on przesyłany na pokład okrętu w czasie niemal rzeczywistym, dzięki czemu marynarze mogą na bieżąco oceniać zarejestrowane obiekty. Mało tego, dzięki konstrukcji sonaru jednostka pływająca, nawet holując go, może zachować znaczącą prędkość.

Już wkrótce z urządzenia skonstruowanego przez kanadyjską firmę Kraken Robotics Inc. będą mogły skorzystać załogi budowanych właśnie niszczycieli min typu Kormoran II. – Do korzystania z sonaru zostaną przystosowane obie jednostki seryjne: ORP „Albatros” i ORP „Mewa” – informuje Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji w przedsiębiorstwie Remontowa Holding SA. – Część wyposażenia będzie się na stałe znajdować na obu okrętach. Natomiast sonar obserwacji bocznej Katfish 180 Towed SAS System wraz z autonomicznym systemem wodowania ALARS będzie okrętowany każdorazowo na tej z jednostek, której misja będzie wymagała korzystania z tego typu sprzętu – dodaje.

REKLAMA

Sprzęt powinien zostać dostarczony do Stoczni Remontowa w Gdańsku, gdzie budowane są obydwa okręty, najpóźniej 1 listopada przyszłego roku. „Nasza firma jest zaszczycona mogąc pracować z partnerem tak znaczącym dla NATO. Spodziewamy się, że ten kontrakt stanie się silnym bodźcem także dla innych państw Sojuszu. Jeżeli Polsce udałoby się wyeksportować Kormorany, zyskalibyśmy szanse na sprzedaż naszych urządzeń na kolejnych zagranicznych rynkach” – podkreśla Karl Kenny, szef firmy Kraken, w komunikacie opublikowanym na stronie firmy.

Kormoran II to seria nowoczesnych niszczycieli min, konstruowanych z myślą o polskiej marynarce. Prototypowa jednostka ORP „Kormoran” trafiła do służby jesienią 2017 roku. Weszła w skład 13 Dywizjonu Trałowców, przyporządkowanego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt cały czas jeszcze przechodzi badania eksploatacyjno-wojskowe. Ostatnio przebywał na Morzu Północnym, na krótko zawijając do portu w szkockim Edynburgu.

W stoczni Remontowa trwa budowa kolejnych dwóch jednostek z serii Kormoran II. W październiku ubiegłego roku został tam zwodowany ORP „Albatros”, stoczniowcy położyli też stępkę pod ORP „Mewa”. Kadłuby obydwu, tak jak w przypadku prototypu, są budowane z amagnetycznej stali. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ryzyko zainicjowania detonacji miny, która reaguje na pole magnetyczne przepływającej nad nią jednostki. Zgodnie z projektem wszystkie Kormorany zostaną też wyposażone w pędniki cykloidalne, zapewniające dużą zwrotność. Jednostki seryjne będą jednak miały nieco inne wyposażenie niż prototyp. Załogi skorzystają na przykład z pojazdów Double Eagle Sarov, które służą do identyfikacji min morskich oraz podkładania pod nie ładunków wybuchowych i mogą pracować nawet przy silnych prądach. Dostaną też do dyspozycji autonomiczne pojazdy podwodne Gavia, w ich najnowszej konfiguracji. Urządzenia przeczesują dno morskie z dużą dokładnością, także bezpośrednio pod swoim kadłubem. Sarov i Gavia zastąpią dwa inne pojazdy podwodne wykorzystywane na ORP „Kormoran” – Double Eagle Mk III oraz Morświn. Inna zmiana wiąże się z pokładową armatą. Pierwszy z Kormoranów został wyposażony w 23-milimetrowego Wróbla, podczas gdy kolejne dwa otrzymają 35-milimetrowy zestaw OSU-35 Tryton.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: krakenrobotics.com

dodaj komentarz

komentarze

~dzikiJOE
1600712760
2055 no moze max 2060 i to nie jest zart, szybciej sie nie da
41-D2-65-48
~ja
1600365180
Kiedy wymiana archaicznego Wróbla 2x23mm na działo 35mm? ktoś coś wie?
87-BC-C5-01

Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
 
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Polsko-amerykańska współpraca
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Pszczoły i weterani
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Rozejm dla prowadzenia wojny
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Amunicja z Meska
Terytorialsi w punktach Test&Go
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Terytorialsi na okręcie
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wilk kontra dywersanci
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Lesson on How to Overcome Difficulties
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Laserowa artyleria US Army
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
AWL stawia na liderów
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO pyta o Tallboya
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto sportowców w mundurach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Urodzony żołnierz
Gotowi na trzynastą zmianę
Roczny test na Bałtyku
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miasto niezłomne składa broń
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Amerykanie odmładzają F-16
Step in the Right Direction
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Jeszcze więcej OPW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO