moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie

Dobiega końca „Astral Knight”, wielonarodowe ćwiczenia sił powietrznych USA. Ich celem była integracja sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów bałtyckich. – Dziękuję partnerom z Polski za wkład, dzięki któremu ćwiczenia stały się sukcesem – mówi gen. dyw. Derek France, z Dowództwa Sił Powietrznych USA na Europę i Afrykę.

Scenariusz „Astral Knight ʼ20” zakładał wystąpienie fikcyjnego kryzysu militarnego, który poprzedzał uruchomienie 5 Artykułu NATO, a co za tym idzie konieczność zorganizowania kolektywnej obrony jednego z członków Sojuszu. W czasie trwania ćwiczeń doskonalono umiejętności obrony przed pociskami balistycznymi i manewrującymi oraz załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Szkolenie obejmowało prowadzone w przestrzeni powietrznej Polski i państw bałtyckich operacje, które były wspomagane przez symulatory oraz programy komputerowe. – Trening zaplanowano na podstawie wniosków płynących z zeszłorocznej edycji ćwiczeń. Jego nadrzędnym celem było zintegrowanie, a następnie dowodzenie różnymi platformami i systemami powietrznymi oraz siłami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówi gen. dyw. Derek C. France z Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Europę i Afrykę.

– Nasze zadania były przede wszystkim defensywne i polegały na obronie strategicznych miejsc, takich jak miasta. Muszę przyznać, że część realizowanych wspólnie z Amerykanami przedsięwzięć jeszcze półtora roku temu wydawała się niemożliwa – przyznaje gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – Dziś możemy stwierdzić, że udało nam się osiągnąć pełną integrację w zakresie komunikacji oraz dzielenia się danymi potrzebnymi do prowadzenia operacji – dodaje oficer.

REKLAMA

W ćwiczeniach wzięły udział różnego rodzaju statki powietrzne, w tym amerykańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle, latające cysterny KC-135 Stratotanker i KC-10 Extender, samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry oraz bombowce B-52, a także polskie myśliwce F-16, samoloty wielozadaniowe Su-22 oraz śmigłowce Mi-17. – Przy takim zróżnicowaniu platform, systemów i centrów zarządzania oraz niewielkiej liczbie ekspertów, którzy wiedzą, jak działają te sieci, integracja jest bardzo dużym wyzwaniem. Pomimo tego udało nam się wyciągnąć wiele istotnych wniosków, co bez wątpienia przełoży się na nasze możliwości obronne – podkreśla gen. France.

Ważnym elementem „Astral Knight ʼ20” były ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, prowadzone równolegle z operacjami w powietrzu. – Przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu kierowania ogniem, także z użyciem ostrej amunicji, które skupiały się na wykorzystaniu systemów krótkiego zasięgu. Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego treningu jest zrozumienie wzajemnych możliwości, a także synchronizacja obrony przeciwlotniczej z państwami bałtyckimi oraz Polską – zaznacza gen. bryg. Gregory Brady, dowódca 10 Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

W ramach ćwiczeń obrony przeciwrakietowej zostały wykorzystane m.in. amerykańskie zestawy Patriot. – To jedna z wielu korzyści dla Polski. Obecnie czekamy na dostawę baterii Patriot oraz na myśliwce V generacji F-35. W tym czasie możemy uczyć się od amerykańskich kolegów, jak wspólnie wykorzystywać możliwości tych systemów. Trudno to przecenić – dodaje gen. Starzyński.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
 
Gotowi na trzynastą zmianę
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Lesson on How to Overcome Difficulties
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Wilk kontra dywersanci
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pyta o Tallboya
Roczny test na Bałtyku
Urodzony żołnierz
Rozejm dla prowadzenia wojny
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Amunicja z Meska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Terytorialsi w punktach Test&Go
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Jeszcze więcej OPW
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Terytorialsi na okręcie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Miasto niezłomne składa broń
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
AWL stawia na liderów
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Ukraiński kurs na Zachód
Święto sportowców w mundurach
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Pszczoły i weterani
Polsko-amerykańska współpraca
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Step in the Right Direction

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO