moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto terytorialsów

Motto wojsk obrony terytorialnej brzmi „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Te słowa są wcielane w życie codziennie – mówił w Radomiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To właśnie tam odbyła się uroczystość z okazji święta najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Szef MON nadał dziś dowództwu WOT odznakę pamiątkową, a 6 Brygada OT otrzymała sztandar.

List do uczestników uroczystości skierował zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. – W ciągu kilku lat istnienia wojsk obrony terytorialnej stały się one integralną częścią Wojska Polskiego, potrzebnym uzupełnieniem wojsk operacyjnych, a jednocześnie podmiotem integrującym obywateli, którym leży na sercu troska o bezpieczeństwo ojczyzny – napisał prezydent. – Jestem dumny, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych tak profesjonalnie wywiązuje się z zadań, które zostały przed nimi postawione i spełnia pokładane w nich nadzieję – dodał.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych nie bez powodu świętuje 27 września. Tego dnia obchodzimy bowiem rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (1939 rok). – Było ono fenomenem w skali europejskiej, było dowodem męstwa, odpowiedzialności i ofiarności i zaangażowania narodu polskiego w walkę z okupantami – niemieckim i rosyjskim. To Polskie Państwo Podziemne stanowiło o tym, że mimo okupacji Polska przetrwała – mówił w niedzielę szef MON. Zwrócił także uwagę, że żołnierze WOT dziedziczą tradycję Armii Krajowej, a wielu patronów poszczególnych jednostek to żołnierze walczący w szeregach AK, którzy po wojnie byli prześladowani przez władze komunistyczne. – Odwołanie się do ich służby, ofiarności jest niezwykle ważne dla budowania postaw współczesnych żołnierzy – podkreślił.

REKLAMA

Szef resortu obrony mówił także o tym, że formacja cały czas się rozwija – dziś w jej szeregach służy 26 tysięcy żołnierzy, których zadaniem jest przede wszystkim pomoc poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. Dodał, że to właśnie terytorialsi stali „na pierwszej linii frontu walk z rozprzestrzeniającym się koronawirusem”. – Motto WOT to „zawsze gotowi zawsze blisko” i te słowa są wcielane w życie codzienne – podkreślił.

W dniu święta terytorialsów minister obrony zaznaczył, że szkolą się oni wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych, a także armii sojuszniczych, najczęściej Stanów Zjednoczonych. – To niezwykle ważne doświadczenia, które podnoszą zdolności Wojska Polskiego i dają bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślił.

O historycznej tożsamości oraz o wyzwaniach, jakie czekają WOT mówił dowódca tej formacji – gen. dyw. Wiesław Kukuła. – Wojska obrony terytorialnej dorastają na wartościach, o które walczyli nasi poprzednicy. Zapewniam, że ten imperatyw moralny jest fundamentem kultury organizacyjnej w WOT – mówił. Generał ocenił, że rok 2020 był czasem próby dla terytorialsów. Wynikało to z wyjątkowej sytuacji w kraju i konieczności walki z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19. – Dziękuje, że na co dzień stawiacie czoła własnym słabościom i wyzwaniom, które niesie ze sobą służba wojskowa. Jestem z was dumny – zwrócił się do żołnierzy generał.

Sztandar i odznaka

Głównym punktem obchodów było wręczenie 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm Witolda Pileckiego, sztandaru. Jego fundatorem była radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent m.in. karabinków Grot, i społeczność Mazowsza. – Jestem pewien, że pod tym znakiem będziecie godnie pełnić swoją służbę dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – zwrócił się do żołnierzy minister Błaszczak. – Wręczenie sztandaru to najważniejsze wyróżnienie dla jednostki i wielka nobilitacja dla jej żołnierzy – podkreślił płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 BOT.

Od dziś dowództwo wojsk obrony terytorialnej ma także odznakę pamiątkową. Zaprojektował ją ppłk Artur Sarzyński, weteran, a także Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego klasy komandorskiej. Odznaka pamiątkowa terytorialsów ma kształt krzyża kawalerskiego. W centralnej części znajduje się wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej, a na ramionach skrót DWOT. Na rewersie znajduje się natomiast łacińska wersja motta terytorialsów – Semper Paratus Semper Prope (Zawsze gotowi zawsze blisko). Odznaka ma kolor srebrny, ale niektóre jej elementy są czarne – w ten sposób autor projektu chciał nawiązać do malowanych smolistą farbą znaków Polski Walczącej, jakie polscy patrioci malowali na murach budynków w okupowanej Warszawie. – Chciałem stworzyć odznakę, która będzie noszona z dumą i godnością, odznakę która będzie nawiązywała do naszych tradycji – mówi ppłk Artur Sarzyński. Dziś, jako pierwszy, otrzymał ją z rąk ministra Błaszczaka, gen. dyw. Kukuła.

Minister Błaszczak wręczył także pamiątkowe ryngrafy terytorialsom, którzy szczególnie zaangażowali się w pomoc społeczeństwu podczas walki z pandemią koronawirusa. – Wyróżniłem 14 żołnierzy, ale dziękuję za służbę wam wszystkim – zaznaczył minister.

Uroczyste obchody święta wojsk obrony terytorialnej zakończyło złożenie wiązanek pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze

~rgrt186
1601314680
Z jednej strony minister wyróżnia za walkę z COVID a z drugiej zabierają pieniądze za pobyt na kwarantannie. Typowa logika PIS.
62-D8-E7-01

Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
 
Gotowi na trzynastą zmianę
Polsko-amerykańska współpraca
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pszczoły i weterani
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Miasto niezłomne składa broń
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Jeszcze więcej OPW
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Święto sportowców w mundurach
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi w punktach Test&Go
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Lesson on How to Overcome Difficulties
Terytorialsi na okręcie
NATO pyta o Tallboya
Step in the Right Direction
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wilk kontra dywersanci
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Amunicja z Meska
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Roczny test na Bałtyku
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Laserowa artyleria US Army
AWL stawia na liderów
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Urodzony żołnierz
Rozejm dla prowadzenia wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO