moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.

Zwyciężyły filmy: „Wieczna zima”, „Draugen” oraz „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”. To laureaci najważniejszych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Za całokształt twórczości uhonorowano dokumentalistkę Alinę Czerniakowską. Konkursom towarzyszyły dyskusje artystów, historyków oraz świadków najnowszej historii.

– Na festiwalu ważni są świadkowie historii. Zaczynamy się mierzyć z tym, że ciągle odchodzą, a przecież musimy ich upamiętnić. W tym roku w symboliczny sposób uhonorowaliśmy hallerczyków, którzy oddali swe życie w wojnie 1920 roku oraz bohaterów Grudnia ’70 – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. Podkreślił, że w tym roku festiwal zyskał międzynarodowy charakter, gdyż po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych.

 

REKLAMA

Festiwal miał dwa oblicza. Projekcje odbywały się w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym oraz w innych miejscach, uzupełniane projekcjami NNW Live – telewizji festiwalowej nadającej online. Cztery festiwalowe dni (24–27.09.2020 r.) wypełniły pokazy filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, a także wystawy i promocje książek. Ponad sto tytułów rywalizowało w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz filmów dokumentalnych polskich i międzynarodowych, także 13 filmów fabularnych z całego świata.

Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzymała polska dokumentalistka Alina Czerniakowska, autorka ponad stu filmów dokumentalnych i reportaży. – Gdy dostaję nagrody za swoją twórczość, zawsze sobie myślę, że wykonuję po prostu swój zawód. Robię to, co do mnie należy, najlepiej jak potrafię. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Swoją zasługę upatruję natomiast w tym, że nigdy nie zmieniłam poglądów i zawsze uparcie walczyłam o prawdę – mówiła Alina Czerniakowska.

W ramach debiutującej kategorii, czyli w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, pokazano obrazy z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu i Japonii. Był wśród nich m.in. „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego oraz „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Wygrał film z Węgier „Wieczna zima” (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza, opowiadający o węgierskich robotnikach skazanych na przymusowe roboty w donieckich kopalniach i ich walce o zachowanie, w tych koszmarnych warunkach, ludzkiej godności. – To bardzo piękny film. Ciężki i mroczny o czasach wojny. Świetne kino – ocenił przewodniczący jury konkursu Lech Majewski.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych o Nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego rywalizowały 23 produkcje. Wygrał „Draugen” w reżyserii Dagmary Drzazgi, którego bohaterem jest Wojciech Bógdoł. Mimo że został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii, podjął walkę w konspiracji, bo jeszcze w Polsce poprzysiągł, że „nie będzie służyć Niemcom”.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie obejrzeli 26 obrazów. Główną nagrodę – Złoty Opornik zdobył „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”, który wyreżyserowali Magdalena Piejko i Damian Żurawski. Bohaterem tego filmu jest ksiądz Stanisław Orzechowski, duszpasterz akademicki oraz ludzi pracy i Solidarności z Wrocławia.

Najlepszym dokumentem radiowym okazał się materiał „Sześciu z Żagania” Kamila Hypkiego o najsłynniejszej ucieczce z czasów II wojny światowej. Uczestniczyło w niej sześciuset lotników, w tym sześciu Polaków. Natomiast w konkursie na najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej wyróżniono teledysk „Auschwitz” Norberta Smolińskiego i Gabrysi Ostrowskiej.

Nagroda im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego, przyznawana za umiejętne opowiadanie historii w literaturze, trafiła do Bronisława Wildsteina. Nagrodę zaś im. Janusza Krupskiego otrzymali: Dariusz Walusiak za film „Prawo do Polski” oraz Krzysztof Brożek za „Raport z Auschwitz”. Ten ostatni obraz nagrodził także dyrektor festiwalu za artystyczne przełożenie historii na język filmu.

Od kilku lat nagrodę na Festiwalu NNW przyznaje prezes Telewizji Polskiej. W tym roku otrzymał ją film „Konspirator” Sławomira Koehlera poświęcony, pozostającym w cieniu, działaczom Solidarności.

Wręczono także liczne wyróżnienia, m.in. Drzwi do Wolności. Otrzymali je: pośmiertnie prezes IPN w latach 2005–2010 Janusz Kurtyka, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz, historyk prof. Nikołaj Iwanow oraz Maciej Łopiński – dziennikarz, polityk, jeden z bliskich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Patronat nad XII Międzynarodowym Festiwalem NNW objął prezydent RP Andrzej Duda, który w liście do jego uczestników napisał: „Zainteresowanie artystów historią narodową to świadectwo tego, jak bardzo ważna jest ona dla nas”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Amunicja z Meska
Terytorialsi w punktach Test&Go
Urodzony żołnierz
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Lesson on How to Overcome Difficulties
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Jeszcze więcej OPW
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Terytorialsi na okręcie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Step in the Right Direction
Wilk kontra dywersanci
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pszczoły i weterani
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
AWL stawia na liderów
NATO pyta o Tallboya
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Gotowi na trzynastą zmianę
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto sportowców w mundurach
Roczny test na Bałtyku
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Miasto niezłomne składa broń
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO