moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ewakuują DPS z Zielonej Góry

W niedzielę po południu rozpoczęła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze. Zakażonych koronawirusem jest tam 72 podopiecznych i około 35 pracowników. Żołnierze przewożą chorych pensjonariuszy do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Po ewakuacji DPS-u terytorialsi i wojskowi chemicy przeprowadzą odkażanie budynków. 

Decyzję o ewakuacji Domu Kombatanta w Zielonej Górze podjął wojewoda lubuski Władysław Dajczak po tym, jak w placówce wykryto ognisko COVID-19. Koronawirusa zdiagnozowano u 72 podopiecznych i 35 pracowników.

Wojewoda zwrócił się o pomoc do wojska. Wczoraj w Domu Kombatanta zameldowało się 45 żołnierzy z 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny. Terytorialsom z 12 Wielkopolskiej Brygady OT pomaga 15 żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 15 żołnierzy z 15 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. W akcję są zaangażowani także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz cywilni medycy.

REKLAMA

– Ewakuację rozpoczęliśmy już w niedzielę w nocy – mówi ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik prasowa 12 Brygady OT. – W pierwszej kolejności do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim transportujemy chorych. Później rozpoczniemy ewakuację osób, u których nie wykryto COVID-19. Ci będą przewożeni do wskazanych przez wojewodę lubuskiego placówek medycznych – wyjaśnia.

Dla żołnierzy to nie pierwsza tego typu akcja. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa terytorialsi ewakuowali zakażonych pensjonariuszy z dziewięciu domów pomocy społecznej. Siedem operacji przeprowadziła 12 Wielkopolska Brygada OT. – Żołnierze wiedzą, że muszą działać delikatnie. Mamy do czynienia z osobami starszymi, w różnym stanie psychofizycznym. Niekiedy trzeba im pomóc zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja nie jest dla nich komfortowa. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim czas reakcji – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. Jak wyjaśnia rzecznik wojsk obrony terytorialnej, płk Marek Pietrzak, tego typu działania są prowadzone przez doraźnie powoływane zespoły interwencji kryzysowych (ZIK). – Tworzą je żołnierze różnych specjalności. Trzon ZIK tworzą terytorialsi, których w trakcie działania wspierają żołnierze z innych rodzajów sił zbrojnych – wyjaśnia oficer.

Jak informują żołnierze, zaraz po zakończeniu ewakuacji pensjonariuszy i pracowników DPS-u rozpocznie się dekontaminacja pomieszczeń. Wcześniej jednak pracownicy Domu Kombatanta będą musieli zabezpieczyć rzeczy osobiste ewakuowanych i posegregować te przeznaczone do utylizacji, czyli m.in. odzież, materace i pościel. Dopiero puste i oczyszczone budynki można poddać dezynfekcji. Odkażanie będzie prowadzone za pomocą opryskiwaczy ciśnieniowych, następnie pomieszczenia mają być ozonowane. – Kolejnym etapem naszej pracy będzie szkolenie podopiecznych i pracowników DPS. Chodzi o to, by wiedzieli, jak minimalizować ryzyko transmisji wirusa. Potem pomożemy w przygotowaniu placówki do normalnego funkcjonowania – wyjaśnia ppor. Jasińska-Pawlikowska.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych od początku wybuchu pandemii koronawirusa objęli opieką ponad 820 domów pomocy społecznej. Do wielu dostarczali żywność i leki, pomagali w opiece nad pensjonariuszami. Prowadzali także ewakuacje placówek, w których było najwięcej zakażonych. By usprawnić pomoc żołnierzy, pod koniec kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Urodzony żołnierz
 
Brother from Overseas
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Nowe wojskowe karetki kupione
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Żołnierze NATO na polskich drogach
Święto sportowców w mundurach
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Among Us, Allies
Gotowi na trzynastą zmianę
Jeszcze więcej OPW
„Gepard’ 20” na Mazurach
Pilica – ostateczne odliczanie
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojskowy saksofon do wzięcia
Nauka pobierania wymazów
F-16 kończą misję w Estonii
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Miasto niezłomne składa broń
Komisje sejmowe o umowie z USA
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ochotnik za wszystkich
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Obrady ministrów obrony NATO
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Charytatywny rekord Buzdygana
Włosko-polski czołg?
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Kraby dotarły do Bolesławca
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Desant, który się nie odbył
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Rozejm dla prowadzenia wojny
Amerykanie odmładzają F-16
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO