moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca „Czarnej Dywizji”

Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania – powiedział do żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek. Nowy dowódca żagańskiej jednostki zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dariusza Parylaka, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją. 

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj w Żaganiu. Na placu gen. Maczka z rąk ustępującego ze stanowiska dotychczasowego dowódcy gen. dyw. Dariusza Parylaka sztandar przejął gen. bryg. Piotr Trytek. W uroczystości udział wzięli m.in. gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, żołnierze „Czarnej Dywizji” i mieszkańcy miasta. – Dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. To jeden z najważniejszych etapów w mojej służbie wojskowej – mówił ustępujący ze stanowiska generał Parylak. – Siłą tej dywizji są tradycje. Te z dziś, wczoraj i poprzednich wieków – dodał oficer, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją Zmechanizowaną. Z kolei obejmujący obowiązki, nowy dowódca pancerniaków podkreślał, że jest świadomy wyzwań, jakie czekają go jako dowódcę 11 Dywizji. – Stoję przed wami jako dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jako dowódca „Czarnej Dywizji”.

– Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania i jak ważne są dla was tradycje i symbole – mówił gen. Trytek. – Wiem, że będziecie zaskakiwać mnie swoją kreatywnością i inicjatywą. Wierzę, że w codziennej służbie będę miał w was partnerów i lojalnych współpracowników – podkreślił.

REKLAMA

Nowy dowódca przyjął sztandar Czarnej Dywizji oraz symboliczne wyróżniki 11 LDKPanc w kolorze czarnym: beret, krawat i naramiennik. – Przejąłem sztandar, założyłem czarny beret i czarny naramiennik. Od dziś jestem jednym z was i jestem z tego bardzo dumny – podkreślił.

O ustępującym i nowym dowódcy 11 Dywizji mówił także generał Mika. Dowódca generalny zwrócił uwagę na ich doświadczenie, umiejętności dowódcze i doświadczenie sztabowe. – To niezwykle wymagająca dywizja. Dywizja, która nie wybacza błędów. 11 LDKPanc czerpie siłę z tradycji i żołnierskiego honoru. Przed panem potężne wyzwanie, ale życzę samych sukcesów – zwrócił się do nowego dowódcy generał Mika.

Gen. bryg. Piotr Trytek ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dziś AWL). Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu. Zajmował szereg stanowisk dowódczych np. w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie, a następnie 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Zdobywał doświadczenie także jako sztabowiec. Służył m.in. jako szef Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępca szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie.

Gen. dyw. dr Dariusz Parylak, który został dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służbę w wojsku rozpoczął w 1990 roku. Jako podporucznik dowodził plutonem czołgów w 5 Pułku Zmechanizowanym, podległym 12 DZ. Potem służył na różnych stanowiskach w 12 i 36 Brygadzie Zmechanizowanej, 6 i 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także w Dowództwie Wojsk Lądowych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
 
Pilica – ostateczne odliczanie
Miasto niezłomne składa broń
Gotowi na trzynastą zmianę
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Urodzony żołnierz
Rozejm dla prowadzenia wojny
Szef MON ma koronawirusa
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Laserowa artyleria US Army
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Włosko-polski czołg?
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
„Gepard’ 20” na Mazurach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Brother from Overseas
Żołnierze NATO na polskich drogach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe wojskowe karetki kupione
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Coraz więcej chętnych do armii
Święto sportowców w mundurach
Ukraiński kurs na Zachód
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Obrady ministrów obrony NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amunicja z Meska
Charytatywny rekord Buzdygana
Among Us, Allies
F-16 kończą misję w Estonii
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Nauka pobierania wymazów
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jeszcze więcej OPW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO