moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pszczoły i weterani

Zakończył się projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Ponad 60 byłych uczestników misji przez kilka miesięcy zgłębiało wiedzę na temat pszczelarstwa. Dla jednych była to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych pożytecznych owadach, dla innych zajęcia stały się formą terapii po trudnych przeżyciach na misji.

Sprawowanie opieki nad pszczołami pomaga żołnierzom zwalczyć lęk i stres pourazowy. Wiedzą o tym Amerykanie, którzy zachęcają byłych wojskowych do takiej formy terapii. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Fundacja „Bliżej Pszczół” postanowili przenieść amerykańskie doświadczenia na rodzimy grunt. – Kto z uczestników kursu wiedział wcześniej, że mamy w Polsce 474 gatunki pszczół, w tym tylko kilka miodowych? – pyta Leszek Trytek z Fundacji. Gdy znalazł on w internecie informacje o pozytywnym oddziaływaniu pszczół na psychikę zajmujących się nimi osób (amerykańskich żołnierzy), pomyślał, że warto podobne warsztaty zorganizować w Polsce. I tak powstał projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Zajęcia teoretyczne odbywały się w formie webinaru, praktyczne zaś na terenie pasieki w Złotokłosie koło Warszawy. Prowadzili je Elwira i Leszek Trytkowie.

– Przez kilka miesięcy obserwowałem niesłabnący entuzjazm uczestników kursu. Niektórzy musieli przejechać kilkaset kilometrów, by wziąć udział w zajęciach praktycznych. To najlepiej świadczy o tym, że nasz projekt trafił w dziesiątkę – mówi Leszek Trytek. Weterani uczyli się, jak zbudować ule, wytapiać wosk, zbierać miód i oczywiście jak funkcjonuje pszczela rodzina. Część kursantów miała już doświadczenia związane z pszczelarstwem, ale chcieli pogłębić swoją wiedzę. Innych zaciekawiła taka forma aktywności i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

– Jestem pod wrażeniem zaangażowania uczestników kursu – przyznaje Natalia Grzeszczuk, psycholog z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Na pytanie, jak pszczoły wpływają na psychikę obcujących z nimi osób, Natalia Grzeszczuk odpowiada, że podobnie jak konie czy psy podczas hipoterapii czy dogoterapii. Podkreśla, że nie ma jednej metody radzenia sobie ze stresem pourazowym. Jedni biegają, drudzy wolą sporty walki i biorą udział np. w Projekcie „Wojownik”. Są także tacy, którzy potrzebują kontaktu z naturą i obcowania ze zwierzętami. – Praca z pszczołami wycisza, choć wiele się dzieje wokół ula. Trzeba się skupić, aby wejść w ich świat – dodaje.

Kpr. Łukasz Wojciechowski, weteran ranny podczas I zmiany PKW w Iraku, zastanawia się nad założeniem własnej pasieki. – To było hipnotyzujące doświadczenie, gdy mogłem obserwować pracę pszczół w ulu, jak królowa, trutnie i robotnice tworzą jeden żywy organizm, krzątają się w ulu, nie wchodząc sobie w drogę – opowiada. – Wtedy zapomina się o stresie.

Ppłk Elżbietę Chorzemską-Aloksa, weterana z Afganistanu, pszczoły fascynowały od dawna. Przekonanie, że należy je szanować wyniosła z domu, więc –gdy nadarzyła się okazja – skorzystała z kursu. Po kilkumiesięcznych zajęciach wie, że praca z nimi sprawia jej przyjemność i także myśli o postawieniu w ogrodzie uli. Z kolei st. chor. sztab Michał Puchta, weteran IX zmiany PKW w Iraku oraz X PKW w Afganistanie, ma już cztery ule, a uzyskanym miodem obdarowuje rodzinę i znajomych. Zastanawia się także nad zastosowaniem apiterapii (łac. apis – pszczoła, grec. therapia – leczenie) w leczeniu chorego na autyzm synka.

Na zakończenie kursu weterani odebrali certyfikaty ukończenia warsztatów „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Niewykluczone, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
„Gepard’ 20” na Mazurach
Żołnierze NATO na polskich drogach
Gotowi na trzynastą zmianę
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Nowe wojskowe karetki kupione
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Wojskowy saksofon do wzięcia
Nauka pobierania wymazów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Kraby dotarły do Bolesławca
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Brother from Overseas
Święto sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
F-16 kończą misję w Estonii
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Jeszcze więcej OPW
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Charytatywny rekord Buzdygana
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ochotnik za wszystkich
Komisje sejmowe o umowie z USA
Włosko-polski czołg?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Urodzony żołnierz
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Miasto niezłomne składa broń
Rozejm dla prowadzenia wojny
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Pilica – ostateczne odliczanie
Ukraiński kurs na Zachód
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Among Us, Allies
Desant, który się nie odbył

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO