moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią

Wojsko jest gotowe, żeby nieść pomoc i współdziałać z cywilną służbą zdrowia w walce z koronawirusem – mówił minister Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. Podkreślił, że żołnierze lekarze dzielą się z cywilnymi kolegami doświadczeniami zdobytymi m.in. na misji we Włoszech. Ponadto terytorialsi od wiosny pomagają potrzebującym, przede wszystkim osobom starszym.

– Dziś ponad 2400 żołnierzy jest zaangażowanych w różne formy pomocy dla osób zakażonych koronawirusem – mówił w poniedziałek rano minister obrony Mariusz Błaszczak w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia. Szef MON-u tłumaczył, że wiosną te liczby były wyższe, ponieważ wojska operacyjne wspierały Straż Graniczną w ochronie zamkniętych granic państwa. – Zawsze jeżeli będzie konieczna pomoc w większym zakresie, wojsko jest gotowe taką pomoc nieść – podkreślił minister.

Pytany o szczegóły zaangażowania w walkę z epidemią Mariusz Błaszczak zaznaczył, że od wiosny wojska obrony terytorialnej wspierają przede wszystkim przebywających na kwarantannie i osoby starsze. Szef MON-u dodał, że pod opieką żołnierzy są kombatanci, ale terytorialsi przeprowadzają także ewakuacje domów pomocy społecznej. – W sobotę ze szpitala w Drezdenku [Lubuskie – przyp. red.] byli przewożeni do domu pomocy społecznej seniorzy, którzy zwalczyli COVID-19 i również w tej akcji pomagało wojsko – mówił Błaszczak.

REKLAMA

Minister zaznaczył też, że w czerwcu zakończyło się szkolenie ponad 100 tys. żołnierzy, którzy uczyli się, jak postępować z osobami zakażonymi. – Taka rzesza żołnierzy jest gotowa, żeby włączyć się w działania służby zdrowia, nie tylko wojskowej, ale również cywilnej – podkreślił Błaszczak. Dodał także, iż 14 szpitali wojskowych, w tym największy z nich – Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie – przyjmuje również osoby cywilne zakażone koronawirusem.

W czasie epidemii koronawirusa Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Jednocześnie wojsko współpracuje ze służbami medycznymi innych krajów. – Na misjach organizowanych przez WIM we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Słowenii zdobyto bardzo cenne doświadczenia – podkreślił szef resortu obrony. Przypomniał, że największą wiedzę dotyczącą epidemii Polacy zdobyli w Lombardii. – Tam zarówno lekarze, jak i ratownicy medyczni pomagali w pielęgnowaniu osób zarażonych, ale także obserwowali, w jaki sposób ta opieka jest sprawowana. Uzyskali również wiedzę dotyczącą budowy tymczasowych placówek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem – tłumaczył Błaszczak. Dodał, że ta wiedza dotyczy wielu aspektów, na przykład tego, że pomieszczenia, w których są chorzy muszą być wyższe, niż stanowi standard budowlany, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Mariusz Błaszczak zapytany o to, czy doświadczenia z Lombardii zostaną wykorzystane przy budowie szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, zaznaczył, że temat budowy szpitali tymczasowych przedstawi premier. – Wczoraj na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawialiśmy tę sprawę – mówił minister obrony.

Jednocześnie szef MON-u zapewnił: – Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, a żołnierze lekarze dzielą się wiedzą z cywilnymi lekarzami, żeby wykorzystać te metody w walce z koronawirusem w Polsce.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
 
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Ukraiński kurs na Zachód
Proobronni wspierają potrzebujących
Sąd nad systemem
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
HackYeah, czyli programiści na start!
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Piekło „Pługa”
Dominatorzy biegów na orientację
Jakie zmiany w mundurówce?
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Święto sportowców w mundurach
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
F-16 kończą misję w Estonii
Armia donatorów krwi
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
13 medali żołnierzy na ringu
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Amerykanie odmładzają F-16
Świąteczne prezenty od AMW
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Start w nieznane
Żołnierze spieszą z pomocą
Attention, Controlled Flight
Laserowa artyleria US Army
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojskowi wspierają medyków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO