moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów

Organizacje pozarządowe, które podczas epidemii wspierają m.in. kombatantów, mogą ubiegać się o dotacje na swoje działania. Konkurs w tej sprawie ogłosił Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Główną ideą jest wsparcie seniorów w życiu codziennym – zakupy i dowóz artykułów spożywczych czy środków ochrony osobistej. Łączna kwota dotacji na ten cel to 900 tys. zł.

 

To już drugi w tym roku konkurs, który Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłosił w trosce o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Wiosną, w związku z trwającą w Polsce epidemią, Urząd przekazał na wsparcie kombatantów milion złotych. Członkowie organizacji pozarządowych, które wtedy otrzymały dofinansowanie, codziennie przez trzy miesiące dostarczali kilkuset weteranom z całego kraju ciepłe posiłki i środki ochrony osobistej.

– Te działania umożliwiły udzielenie osobom potrzebującym szerokiej pomocy w codziennych czynnościach i ograniczenie ich kontaktów z innymi do niezbędnego minimum. Teraz, w związku z drugą falą zachorowań, podjąłem decyzję o uruchomieniu kolejnego programu dotacyjnego w okresie jesienno-zimowym. Ta pomoc to nasz obowiązek – mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

REKLAMA

Konkurs adresowany jest do m.in. organizacji pozarządowych i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego. Mogą one zgłaszać do UdsKiOR projekty różnego rodzaju przedsięwzięć dotyczących pomocy kombatantom, działaczom opozycji antykomunistycznej oraz ofiarom represji wojennych i powojennych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią. – Chodzi tu np. o drobne, codzienne zakupy, ale też okresowe dostarczanie niezbędnych artykułów spożywczych i produktów codziennego użytku, pomoc w realizacji recept, bez odpłatności za same leki. Dotacja może być przeznaczona także na przygotowanie i dostarczenie potrzebującym kombatantom paczek z długoterminową żywnością, co realizowane było już podczas pierwszej edycji konkursu – mówi Julita Turos, rzecznik prasowy Urzędu. Pieniądze z dotacji będą też mogły zostać przeznaczone na pokrycie kosztów zakupów oraz kosztów dostarczenia środków ochrony sanitarnej, takich jak np.: rękawiczki jednorazowego użytku, maseczki ochronne oraz odzież ochronna.

– To niezwykle ważne, by w tym trudnym czasie ci, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę, nie byli sami. O naszych bohaterów narodowych musimy dbać każdego dnia. Oni ryzykowali swoim życiem i zdrowiem, abyśmy mogli być wolni. Dziś my okazujmy im wdzięczność poprzez pomoc – dodaje Jan Józef Kasprzyk.

Projekty dotyczące wsparcia należy przesłać w formie skanu jako plik pdf na adres email: info@kombatanci.gov.pl do 5 listopada tego roku. W sumie łączna kwota dotacji to 900 tys. zł. Pieniądze będą mogły być wykorzystane wyłącznie na realizację zadania w terminie do 17 grudnia.

O wyborze zwycięskich wniosków zdecyduje komisja konkursowa. Pod uwagę będą brane m.in. deklarowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób biorących udział w projekcie, a także przewidywana kalkulacja kosztów.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pracuje na rzecz weteranów walk o niepodległość, kombatantów, ofiar represji wojennych i powojennych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej. W tym roku na pomoc indywidualną dla kombatantów Urząd przeznacza najwyższą od lat kwotę – niemal 30 mln zł (wcześniej było to 15 mln).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnow/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Piekło „Pługa”
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Jakie zmiany w mundurówce?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
HackYeah, czyli programiści na start!
Amerykanie odmładzają F-16
Święto sportowców w mundurach
Ukraiński kurs na Zachód
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Świąteczne prezenty od AMW
Wojskowi wspierają medyków
Dominatorzy biegów na orientację
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Laserowa artyleria US Army
13 medali żołnierzy na ringu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze spieszą z pomocą
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Start w nieznane
Sąd nad systemem
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Proobronni wspierają potrzebujących
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Obrady ministrów obrony NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Armia donatorów krwi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Attention, Controlled Flight
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO