moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych

Nauczyciele chcący uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego będą mogli podnieść swoje kompetencje zawodowe na podyplomowych studiach w Akademii Sztuki Wojennej. Nowy kierunek powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Zajęcia praktyczne dla nauczycieli koordynatorów certyfikowanych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, październik 2020 r. Fot. CSŁiI

Akademia Sztuki Wojennej jest uczelnią wojskowo-cywilną. Zajmuje się m.in. kształceniem wojskowych i cywilnych kadr na potrzeby bezpieczeństwa i obronności. – Zależy nam, by nasi absolwenci dysponowali nowoczesną wiedzą i byli dobrze przygotowani do realizacji zadań nie tylko w strukturach Sił Zbrojnych RP, lecz także administracji publicznej i instytucjach związanych z bezpieczeństwem i obronnością – mówi płk dr hab. Leszek Elak, prorektor ASzWoj. Oferta edukacyjna Akademii jest sukcesywnie rozszerzana. W tym roku nowością są studia podyplomowe adresowane do nauczycieli i osób chcących zostać pedagogami w tzw. klasach mundurowych.

 

REKLAMA

Wykształcona kadra

Pierwszy z kierunków – doskonalenie zawodowe w zakresie realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego – powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwa Obrony Narodowej. Adresowany jest do absolwentów studiów nauczycielskich, którzy chcieliby uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego. To nowa formuła klas mundurowych, które rozpoczęły funkcjonowanie 1 września 2020 roku. Obecnie działa ich w sumie 130.

– Będziemy z roku na rok zwiększać limit tworzonych OPW, a docelowo będzie mogło się w nich kształcić 10 tys. uczniów. Wiąże się to oczywiście z rosnącym zapotrzebowaniem na odpowiednio wykształconą kadrę nauczycielską i instruktorską. Zależy nam, by liczba wyszkolonych przyszłych rekrutów szła w parze z jakością nauczania – mówi gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kształcenie słuchaczy obejmie dwa semestry w formie weekendowych zjazdów. – Program studiów będzie się składał z czterech modułów, spójnych z programem nauczania młodzieży w OPW. Oznacza to, że nauczyciele będą uczyć się dokładnie tego samego, czego później będą uczyć swoich uczniów – wyjaśnia płk Elak.

W programie znajdą się więc podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego, czyli kwestie dotyczące m.in. musztry, regulaminów wojskowych i dyscypliny, a także elementy szkolenia prawnego oraz logistycznego (budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zabezpieczenie logistyczne, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa i BHP). Pedagodzy będą też zgłębiać wiedzę m.in. z zakresu szkolenia bojowego, w tym strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego i obrony przed bronią masowego rażenia. Czekają ich też zajęcia z taktyki, rozpoznania, łączności i terenoznawstwa. Studia zakończą w czerwcu przyszłego roku.

Edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach

Nie jest to jedyna oferta adresowana do grona pedagogicznego. Uczelnia oferuje też studia dla nauczycieli chcących uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz dla osób, które chciałby zdobyć uprawnienia nauczycielskie w tym zakresie. Dwusemestralne studia na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa dla nauczycieli będą się odbywać w systemie zjazdowym, a do 40% zajęć – metodą e-learningu. Absolwenci będą mogli uczyć tego przedmiotu zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej.

Taki sam kierunek powstał z myślą o tych, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia nauczycielskie w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. W tym przypadku od kandydatów wymagany jest dyplom studiów wyższych na określonych kierunkach. Wśród nich są m.in.: bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne, publiczne, inżynieria bezpieczeństwa, bezpieczeństwo i higiena pracy, obronność, wojskoznawstwo. Oprócz treści dotyczących przedmiotu słuchacze będą też uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach przygotowujących do pracy w zakresie psychologiczno-pedagogicznym i dydaktycznym. Studia potrwają trzy semestry.

Kandydaci, którzy chcą aplikować na jeden z trzech kierunków, mogą już składać wnioski. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu: 261-814-438 (w godz. 8:00–15:00), pisząc na adres e-mail: rekrutacja.aszwoj@akademia.mil.pl lub odwiedzając stronę internetową AszWoj.

Studia są płatne. Przy płatności jednorazowej to 4000 zł, semestralnej – 2020 zł za semestr, a miesięcznej – 515 zł za każdy miesiąc.

Akademia Sztuki Wojennej (do października 2016 roku działała jako Akademia Obrony Narodowej) to spadkobierczyni Wyższej Szkoły Wojennej, która powstała w 1919 roku. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Prowadzi m.in. kursy doskonalące i kwalifikacyjne. Akademia kształci także cywilów na studiach I, II i III stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Obrady ministrów obrony NATO
Attention, Controlled Flight
HackYeah, czyli programiści na start!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Sąd nad systemem
Żołnierze spieszą z pomocą
F-16 kończą misję w Estonii
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Proobronni wspierają potrzebujących
Jakie zmiany w mundurówce?
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Piekło „Pługa”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Ukraiński kurs na Zachód
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Start w nieznane
Świąteczne prezenty od AMW
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto sportowców w mundurach
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Wojskowi wspierają medyków
Laserowa artyleria US Army
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Dominatorzy biegów na orientację
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Armia donatorów krwi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
13 medali żołnierzy na ringu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO