moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraby dotarły do Bolesławca

To epokowa zmiana uzbrojenia. Z dowodzenia za pomocą sygnalizacji chorągiewkami i komend głosowych przeszliśmy na pełną cyfryzację – mówi ppłk Jacek Jackowski, dowódca 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 23 Pułku Artylerii. Kilka dni temu jednostka dostała osiem 155-milimetrowych samobieżnych haubic Krab. Zastąpią one wyrzutnie radzieckiej konstrukcji, popularne w wojsku Grady.

23 Śląski Pułk Artylerii jest trzecią jednostką w Wojsku Polskim wyposażaną w nowoczesne działa. Jak mówi jej dowódca płk Marek Wasielewski, od tego momentu zasięg rażenia jego artylerii zwiększył się dwukrotnie. – Jednocześnie bardzo skróci się czas wykonywania zadań ogniowych na stanowiskach bojowych, a to zapewnia artylerzystom większe bezpieczeństwo – dodaje pułkownik.

Do Bolesławca przyjechało osiem 155-milimetrowych haubic samobieżnych Krab, w pierwszej dostawie artylerzyści otrzymali także trzy wozy dowodzenia, wóz dowódczo-sztabowy oraz dwa wozy amunicyjne. Żołnierze nie marnują czasu. Już na początku listopada 2 bateria rozpocznie szkolenie na nowym sprzęcie. Przez pierwsze dwa miesiące artylerzyści będą uczyć się pracy bojowej na przykoszarowym placu ćwiczeń. W tym samym czasie, na przełomie listopada i grudnia, dowództwo jednostki spodziewa się dostać kolejną partię Krabów, tym razem dla 1 baterii. Prawdopodobnie nastąpi to w okolicy 4 grudnia, kiedy przypada Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii.

REKLAMA

Nowe działa, nowe załogi

Przyjmowanie nowego sprzętu w Bolesławcu to finał długiego procesu przezbrajania. 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej wyposażony był bowiem wcześniej w Grady, czyli starego typu wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-21 radzieckiej konstrukcji. W pododdziale służyło niewielu żołnierzy. W tym roku wszystko się zmieniło. Jednostka już wcześniej rozpoczęła nabór i do dywizjonu zgłaszali się doświadczeni artylerzyści z innych pododdziałów pułku, a jednocześnie prowadzono rekrutację spośród ochotników służby przygotowawczej.

Obecnie dywizjon to zespół żołnierzy doświadczonych i młodych adeptów artylerii, którzy będą zdobywać wiedzę i umiejętności już na nowym sprzęcie. – Nie można jednak mówić, że żołnierze rozpoczynający służbę w dywizjonie są nowicjuszami – zapewnia dowódca dywizjonu. Wyjaśnia, że każdy poza szkoleniem w jednostce ma za sobą sześciotygodniowy kurs w zakładach producenta haubic, czyli w Hucie Stalowa Wola. – Poza nauką teorii moi podwładni część zadań w czasie szkolenia zakładowego wykonywali na poligonie w Nowej Dębie. Zdobywali doświadczenie, wykonując zadania ogniowe amunicją bojową zarówno w dzień, jak i w nocy – podkreśla ppłk Jackowski. I dodaje, że dla żołnierzy z dłuższym stażem to epokowa zmiana uzbrojenia. – Z dowodzenia za pomocą sygnalizacji chorągiewkami i komend głosowych przeszliśmy na pełną cyfryzację – mówi dowódca. W Krabie obieg kluczowych informacji odbywa się bowiem drogą elektroniczną.

2 dywizjon czeka jeszcze wiele bardziej intensywnych szkoleń, które zaplanowano na początek 2021 roku. Docelowo jednostka zostanie wyposażona w 24 samobieżne haubice Krab, 18 wozów dowodzenia i pojazdy logistyki.

Co może Krab

Samobieżna armatohaubica Krab jest w stanie oddać sześć strzałów na minutę na odległość nawet 40 km. Poza tym działo zostało uzbrojone w karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz wyrzutnię granatów dymnych. Ma także precyzyjny system nawigacji inercyjnej, zaawansowany system kierowania ogniem i system łączności. Krab wyposażony jest również w wiele systemów bezpieczeństwa informujących m.in. o namierzaniu laserem czy skażeniu chemicznym, co zapewnia większe bezpieczeństwo pięcioosobowej załodze. Pojazd po drogach utwardzonych może poruszać się z prędkością 60 km/h.

Pierwszą jednostką Wojska Polskiego, która została wyposażona w Kraby był 11 Mazurski Pułk Artylerii z Węgorzewa. Testowe egzemplarze pojawiły się tam już cztery lata temu. U ubiegłym roku polskie haubice otrzymał 5 Pułk Artylerii.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze

~pro
1604168280
super sprzet
D2-91-B6-69

Świąteczne prezenty od AMW
 
Attention, Controlled Flight
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Obrady ministrów obrony NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
13 medali żołnierzy na ringu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
HackYeah, czyli programiści na start!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
F-16 kończą misję w Estonii
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Start w nieznane
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dominatorzy biegów na orientację
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Jakie zmiany w mundurówce?
Sąd nad systemem
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Święto sportowców w mundurach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Proobronni wspierają potrzebujących
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Armia donatorów krwi
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojskowi wspierają medyków
Żołnierze spieszą z pomocą
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Piekło „Pługa”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO