moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy saksofon do wzięcia

Chcesz założyć orkiestrę, ale nie masz instrumentów? W realizacji planów może pomóc… wojsko. Właśnie rusza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie sprzętu wycofywanego z armii. Do wzięcia są m.in. instrumenty muzyczne, ale też koszarowe łóżka i menażki. Wnioski mogą składać tylko ci, których działalność jest związana z obronnością państwa lub promocją sił zbrojnych.

Fot. Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie

Nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie powojskowego mienia jest organizowany cyklicznie. W ten sposób można się stać właścicielem wycofywanego z armii sprzętu, wyposażenia, a także umundurowania. Chodzi o m.in. różnego rodzaju kuchnie polowe, zasobniki, pojazdy. Jest tylko jedno ale… – To oferta skierowana do konkretnych grup, których działalność jest związana z obronnością państwa i siłami zbrojnymi oraz porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. Wnioski mogą więc składać np. stowarzyszenia i organizacje proobronne, szkoły z klasami mundurowymi, wojskowe muzea i instytucje kultury – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, musi szczegółowo udokumentować rodzaj działalności, w tym podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat inicjatyw, przedsięwzięć czy projektów związanych z obronnością lub bezpieczeństwem. Trzeba także opisać przebieg dotychczasowej współpracy wnioskodawcy z MON-em. Niezbędne jest podanie informacji, na jaki cel zostanie przeznaczone otrzymane mienie. – Można tu wskazać np. szkolenia proobronne, promocję służby wojskowej, podtrzymywanie tradycji narodowych i patriotycznych, wsparcie przedsięwzięć aktywizujących społeczeństwo do budowy obywatelskiego zaplecza sił zbrojnych czy działalność na rzecz byłych żołnierzy i weteranów – wymienia ppłk Krzyżanowski.

REKLAMA

Konie, kuchnie i mundury

Tylko w tym roku Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało pięć naborów. W pierwszym na liście przedmiotów do wzięcia były głównie elementy umundurowania, w tym spodnie, buty i kurtki. W drugim – konie wierzchowe przekazywane przez Pułk Reprezentacyjny.

Fot. JS 4051 Włocławek

– W takich naborach bierzemy udział cyklicznie. Otrzymaliśmy już m.in. lornetkę, noże spadochronowe, mundury, plecaki, hełmy kuloodporne kevlarowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyposażyć od stóp do głów osoby wstępujące w nasze szeregi – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej z Włocławka. – Udało nam się pozyskać Fiata Ducato i łódź motorową, którą przywróciliśmy do pełnej sprawności. Ostatnio dostaliśmy też przyczepę, którą chcemy wykorzystywać do transportu namiotów, agregatów i kuchni polowych na organizowane przez nas szkolenia i obozy – dodaje i zapewnia, że nigdy nie składają wniosku tylko dlatego, że mienie jest za darmo. – Często trzeba je odebrać z odległych miejsc, w grę wchodzą więc koszty transportu. Trzeba też zainwestować w naprawę czy usprawnienie sprzętu, przechowywanie, ewentualne przeglądy i ubezpieczenia. Dlatego wnioski składamy z rozwagą – zauważa Wójcik.

W ramach trzeciego i czwartego naboru można było otrzymać m.in. samochody ratowniczo-gaśnicze Star (trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach i Chudowoli), łódź wiosłową (otrzymała ją Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Organizacji Proobronnej Bizon z Solca Kujawskiego), samochód ciężarowo-osobowy Honker (został przekazany jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi) i kuchnie polowe (MON przyznało je m.in. Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu).

Są instrumenty – będzie orkiestra

– Teraz rozpatrujemy wnioski złożone w piątym naborze. Tu w ofercie znalazł się przede wszystkim ciężki sprzęt z przeznaczeniem na cele muzealne. Chodzi m.in. o samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra, kołowy transporter opancerzony SKOT, makietę czołgu T-55, armatę przeciwpancerną kalibru 76 mm wz. 42. Łączna wartość tego sprzętu to ponad 218 tys. zł – mówi ppłk Krzyżanowski.

Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej z Włocławka z powojskowego mienia pozyskało m.in. łódź motorową. Strzelcy przywrócili ją do pełnej sprawności. Fot. JS 4051 Włocławek

Jednocześnie został ogłoszony szósty w tym roku nabór na powojskowe mienie. Tym razem do zdobycia są głównie instrumenty muzyczne: flety, klarnety, puzony, saksofony, trąbki, tuby oraz, mający najwyższą wartość, róg – waltornia Hans z 1999 roku (1829 zł.). Chętni mogą też ubiegać się o nieodpłatne przekazanie radiotelefonów, menażek ze stali nierdzewnej i łóżek koszarowych. Zainteresowane udziałem w tym naborze jest Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej. – We Włocławku oprócz Wojskowej Komendy Uzupełnień nie ma wojska, więc różnego rodzaju uroczystości odbywają się bez mundurowej oprawy muzycznej. Do naszej jednostki dołączyły ostatnio osoby grające w dętych orkiestrach strażackich, dlatego myślimy o założeniu własnej orkiestry strzeleckiej, która mogłaby muzycznie i zgodnie z ceremoniałem uświetniać wydarzenia w mieście – mówi Krzysztof Wójcik.

Wnioski należy przysłać do 6 listopada. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej (na adres: dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego – nabór wniosków nr 6/2020/BdsPZŻRP”).

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję ds. Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, do kogo trafią oferowane przedmioty, zostanie ogłoszona w ciągu 60 dni na portalu gov.pl.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, JS 4051 Włocławek

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Start w nieznane
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dominatorzy biegów na orientację
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Sąd nad systemem
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kolejny dzień walki z koronawirusem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowi wspierają medyków
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze spieszą z pomocą
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Laserowa artyleria US Army
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
13 medali żołnierzy na ringu
HackYeah, czyli programiści na start!
Jakie zmiany w mundurówce?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Świąteczne prezenty od AMW
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Obrady ministrów obrony NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Attention, Controlled Flight
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Piekło „Pługa”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Armia donatorów krwi
Święto sportowców w mundurach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO