moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal

Podchorążowie WAT wzięli udział w Best Hacking League, hackathonie w którym rywalizują studenci z uczelni technicznych. Opracowana przez nich aplikacja „GeoTrashing”, służąca do lokalizowania i likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci, okazała się najlepszym z dziewięciu zgłoszonych projektów w kategorii software i zaprowadziła przyszłych oficerów na pierwsze miejsce na podium.

Best Hacking League to wydarzenie organizowane od kilku lat przez Politechnikę Warszawską. Do tej pory mogli w nim brać udział tylko studenci tej uczelni, jednak w tym roku do rywalizacji zostali zaproszeni także przedstawiciele innych szkół wyższych. Wyzwanie podjęli między innymi podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Studenci czwartego roku Wydziału Cybernetyki WAT: sierż. pchor. Dominik Dawidziak, sierż. pchor. Adrian Malik, sierż. pchor. Piotr Zdun oraz plut. pchor. Norbert Waszkowiak, utworzyli drużynę „Coddiers” i przystąpili do działania.

REKLAMA

Każda z drużyn, która zgłosiła się do udziału w hackathonie, musiała zdecydować, w jakiej dziedzinie chce rywalizować. Do wyboru były zadania z kategorii hardware (polegające na stworzeniu prototypu urządzenia zgodnego z przedstawioną przez organizatora specyfikacją i tematyką) oraz software (należało opracować aplikację rozwiązującą konkretny problem). „Coddiersi” zdecydowali się na tę drugą opcję i przystąpili do opracowania rozwiązania, które ma „pomóc ludziom oszczędzić czas, pieniądze lub środowisko”. Mieli na to 24 godziny. W niecałą dobę powstała aplikacja „GeoTrashing”, dzięki której użytkownicy mogą w prosty sposób rejestrować lokalizację nielegalnych wysypisk śmieci. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Komisja konkursowa doceniła kreatywność zespołu i funkcjonalność stworzonego oprogramowania, uznając, że jest to najlepszy z dziewięciu projektów zgłoszonych w kategorii software.

– Jestem dumny z moich podwładnych. Swoim zaangażowaniem i kreatywnością pokazali, że studenci WAT liczą się w cybernetycznej grze. Ich pracę obserwuję na co dzień i dostrzegam postępy, jakie robią w dziedzinie programowania, która stanowi przyszłość wojskowości – ocenia ich dowódca por. Przemysław Kamela.

Podpułkownik Rafał Kasprzyk, pełniący obowiązki zastępcy dziekana Wydziału Cybernetyki WAT, zaznacza, że podchorążowie warszawskiej Akademii od lat, bez najmniejszych kompleksów, biorą udział w konkursach informatycznych i odnoszą w nich znaczące sukcesy. – Te osiągnięcia są zasługą przede wszystkim samych podchorążych, którzy poświęcają niemal cały swój czas wolny, aby rozwijać pasję do informatyki – mówi.

Sami podchorążowie przyznają, że udział w Best Hacking League był dla nich emocjonującą przygodą, która motywuje do dalszych działań. Już teraz zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji rozgrywek. – Dzięki pomocy naszego opiekuna, ppłk. Kasprzyka, pokonaliśmy konkurencję i zwyciężyliśmy. Wierzę, że następnym razem rezultat będzie taki sam – zapowiada sierż. pchor. Piotr Zdun, kapitan drużyny „Coddiers”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: cyber.mil, sierż. pchor. Adrian Malik / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny dzień walki z koronawirusem
 
Trudny egzamin przed misją
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Armia Fight Night znów w akcji
155 mm dla US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Tarzan” wróci do domu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Krok po kroku do cyberwojska
Na straży niebieskiej linii
Obrady ministrów obrony NATO
Trudny rok na misjach
Agenci wywiadu na bobslejach
Amerykanie odmładzają F-16
Kwalifikacja odbędzie się …
Jest Warszawa
Żydzi od Andersa
Najlepsi wśród „górali”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Powstali przeciw carskiej potędze
Wojsko – plan na życie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Dama odeszła do historii
Saperzy zimą otworzą ogień
Hartowanie spadochroniarzy
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Wojsko walczy z COVID-19
Meta podsumowała komandoskie biegi
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nurkowie w głębinach
Laserowa artyleria US Army
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Na rozgrzewkę – zapasy
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w mundurówce?
Kutno w sieci LogHubs
IBCS dla Polski
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kuźnie oficerskich kadr
Komandosi znad Garigliano
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Jakie zmiany w umundurowaniu?
WBH upublicznia swoje archiwa
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Co musi umieć kierowca czołgu
Taktyka w Górach Izerskich
Pustynna burza wokół Husajna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO