moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO broni cyberprzestrzeni

NATO testuje zdolności do działań w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniach „Cyber Coalition ’20” wzięło udział prawie tysiąc żołnierzy i cywili z kilkudziesięciu państw. Wśród nich nie zabrakło także Polaków. Sojuszniczy eksperci zmierzyli się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą działanie w piątej domenie operacyjnej.

Organizowane przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT) ćwiczenia „Cyber Coalition ’20”, podczas których szkolili się eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, to jedno z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. – Ćwiczymy odpowiedzi na różne zagrożenia, testujemy nowe procedury, a także technologie w domenie cyber. Musimy upewnić się, że NATO jest gotowe na wyzwania, jakie przyniesie przyszłość – mówił podczas konferencji prasowej kontradmirał Rene Tas z ACT.

Kmdr Robert Buckles, dyrektor „Cyber Coalition ’20” dodał, że celem ćwiczeń było „wzmocnienie zdolności Sojuszu do odstraszania, obrony i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni i poprzez cyberprzestrzeń”. Wyjaśnił, że na potrzeby tych działań została utworzona fikcyjna wyspa Icebergen, zamieszkała przez dwie narodowości – należącą do NATO Andvarię i neutralną do tej pory Harbardus. Nowy rząd tej drugiej okazał się jednak niechętny sąsiadowi, jak i samemu Sojuszowi, co spowodowało tarcia między państwami. Dlatego NATO zdecydowało się wysłać na wyspę misję, przypominającą stacjonujące w Europie batalionowe grupy bojowe NATO, której zadaniem była manifestacja więzi sojuszniczych i odstraszanie potencjalnych agresorów. W rezultacie działań przeciwnika zarówno natowski kontyngent, jak administracja i siły zbrojne Andvarii stały się celem cyberataków. – Uczestnicy ćwiczeń musieli sprostać włamaniom do sieci, wykryć i powstrzymać próby szpiegostwa, manipulacji danymi, a także odeprzeć ataki na infrastrukturę krytyczną – wyjaśnił dyrektor ćwiczeń.

REKLAMA

Dr Alberto Domingo z ACT poinformował, że „Cyber Coalition ’20” były także okazją do przeprowadzenia różnych eksperymentów. Uczestnicy ćwiczeń musieli ocenić wartość operacyjną platform służących do oszustw, zweryfikować wykorzystanie koncepcji świadomości sytuacyjnej w cyberprzestrzeni, a także wykryć działania dezinformacyjne, jakie są prowadzone za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W działania „Cyber Coalition ’20” było zaangażowanych prawie tysiąc osób, zarówno żołnierzy, jak i cywili z 29 państw członkowskich Sojuszu, a także z Finlandii, Irlandii, Szwecji, Szwajcarii i Unii Europejskiej. Oczywiście wśród ćwiczących była także reprezentacja z Polski. – Od kilku lat podczas tych ćwiczeń Polskę reprezentuje bardzo silny zespół, tak też było w tym roku – mówił dyrektor ćwiczeń. – Polacy byli zaangażowani we wszystkich sektorach, jeden z nich kierował m.in. zespołem działań psychologicznych – dodał płk Constantino Russo z SHAPE.

Ćwiczenia „Cyber Coalition ’20” były 13. edycją tego rodzaju przedsięwzięć. Rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i trwały tydzień.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


IBCS dla Polski
 
Hartowanie spadochroniarzy
Nurkowie w głębinach
Dama odeszła do historii
Armia Fight Night znów w akcji
Pustynna burza wokół Husajna
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trudny rok na misjach
Obrady ministrów obrony NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko walczy z COVID-19
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Saperzy zimą otworzą ogień
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Meta podsumowała komandoskie biegi
Komandosi znad Garigliano
„Tarzan” wróci do domu
WBH upublicznia swoje archiwa
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Co musi umieć kierowca czołgu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Najlepsi wśród „górali”
Na rozgrzewkę – zapasy
Żydzi od Andersa
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Trudny egzamin przed misją
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Agenci wywiadu na bobslejach
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Taktyka w Górach Izerskich
Kwalifikacja odbędzie się …
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Na straży niebieskiej linii
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Krok po kroku do cyberwojska
Kutno w sieci LogHubs
VIII zmiana PKW gotowa na misję
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jest Warszawa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Powstali przeciw carskiej potędze
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w mundurówce?
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO