moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opiniowanie po nowemu

Podczas tegorocznego opiniowania żołnierze będą oceniani nie tylko za dyspozycyjność, trafność podejmowanych decyzji czy jakość wykonywania zadań, ale też – po raz pierwszy – za wyszkolenie bojowe. W arkuszu oceny pojawią się też informacje o absencji żołnierza, a skala punktowa będzie bardziej elastyczna niż dotąd. Zmiany dotyczą około 112 000 zawodowców.

Każdy żołnierz zawodowy jest opiniowany przez przełożonego raz w roku (w okresie między 15 sierpnia a 15 października). Po sześciu latach obowiązywania przepisów dotyczących opiniowania, MON postanowił je znowelizować. W tym roku żołnierze będą oceniani już według nowych zasad.

 

REKLAMA

Ważne wyszkolenie żołnierza

Jakie zatem zmiany czekają żołnierzy? Nowości dotyczą na przykład tej części arkusza opinii, w której przełożony ocenia kompetencje i predyspozycje żołnierza. Do dziewięciu dotychczas obowiązujących kryteriów (odnoszących się np. do odpowiedzialności, determinacji, odporności na stres czy trafności i szybkości podejmowania decyzji), doszły dwa kolejne. Ocenie ma podlegać wyszkolenie bojowe żołnierza. Tu ważna będzie nie tylko wiedza nabyta w czasie edukacji w wojskowych akademiach i na kursach szkoleniowych, ale również umiejętności zdobyte np. podczas ćwiczeń z wykorzystaniem środków bojowych, bo w ten sposób żołnierz uczy się działać w warunkach stresu, rozwija też umiejętności współpracy w zespole.

Drugą z nowości są kryteria dodatkowe. Przełożony będzie mógł przyznać żołnierzowi punkty np. za zaangażowanie w wykonywanie dodatkowych obowiązków służbowych lub pełnienie nieetatowych funkcji, a także za udział w inicjatywach społecznych promujących postawę patriotyczną i proobronną.

Bez zmian pozostała natomiast kwestia oceny wywiązywania się z obowiązków i zadań żołnierza. Pod uwagę będą nadal brane: dyspozycyjność, jakość i terminowość wykonywania obowiązków i zadań, samodzielność i inicjatywa, planowanie i organizacja pracy. Podobnie rzecz ma się z oceną za sprawność fizyczną, która wciąż będzie miała duży wpływ na końcową ocenę z rocznego opiniowania służbowego. Żołnierz, który nie zaliczy sprawdzianu z WF-u, będzie mógł z opiniowania otrzymać co najwyżej ocenę dostateczną.

Więcej danych o L-4

Jako nowość w arkuszu oceny pojawiła się tabela zawierająca informację o nieobecnościach żołnierza w okresie od 15 sierpnia ubiegłego roku do 14 sierpnia bieżącego roku. Te dane będą wypełniane przez kadry na podstawie danych uzyskanych z systemu informatycznego. Absencje zostały podzielone na: nieusprawiedliwione, spowodowane tymczasowym aresztowaniem, zastosowaniem dyscyplinarnych środków zapobiegawczych lub przebywaniem na zwolnieniu lekarskim (z wyjątkiem L-4, za które żołnierz zachowuje 100% wynagrodzenia). Dzięki takiemu rozwiązaniu dowódca zyska wiedzę na temat dyspozycyjności danego żołnierza i będzie mógł, w bardziej obiektywny sposób, ocenić wywiązywanie się przez niego z obowiązków i zadań służbowych.

Przepisy wprowadzają też bardziej elastyczną niż dotychczas skalę punktową oraz dodatkowe przedziały punktowe pozwalające na dokładniejszą ocenę żołnierza. W sumie żołnierz będzie mógł uzyskać maksymalnie 100 punktów – 56 punktów za wywiązywanie się z obowiązków lub realizację zadań służbowych oraz 44 punkty w ramach oceny kompetencji i predyspozycji (w tym 4 punkty za kryteria dodatkowe). W przypadku zdobycia poniżej 26 punktów żołnierz otrzyma dwójkę. By zasłużyć na ocenę bardzo dobrą konieczne będzie uzyskanie od 78 do 92 punktów. Żołnierz, który zdobędzie ich co najmniej 93, otrzyma ocenę wzorową.

Rozporządzenie zostało opublikowane 26 lutego. Wejdzie w życie po dwóch tygodniach, czyli 12 marca. Nowe przepisy dotyczą około 112 000 żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
 
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Leopardy w natarciu
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Jedyna taka brygada
Kolejne Herculesy dla wojska
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nowe książeczki wojskowe
Jak wojsko walczy z pandemią
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Łączenie dwóch światów
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Polska stawia na fregaty Miecznik
Course on Diplomacy
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Sportowy jubileusz
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Opiniowanie po nowemu
Siły powietrzne czekają na F-35
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kierunek: certyfikacja
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Rosomaki na okrętach
Kuźnie oficerskich kadr
Udany weekend żołnierzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Getto walczy
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nowy karabin z Tarnowa
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
„Wolverine Strike” odpiera atak
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Sto sekund do zagłady
Łask czeka na myśliwce V generacji
Złoto ustrzelone w Indiach
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Kurs na dyplomację
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsze kroki na linie
Kraby na „Bizonie ‘21”
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Mężny duch dla ratowników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO