moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Skuter dla byłego komandosa

Michał Całczyński, były żołnierz 6 Batalionu Powietrznodesantowego, dostał trójkołowy skuter, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie się przemieszczać. Sprzęt podarowała prywatna firma, którą o pomoc poprosiło wojsko. Do tej pory podczas każdego wyjścia z domu Michał potrzebował pomocy drugiej osoby. Teraz to się zmieni.


Specjalistyczny skuter przekazała jedna ze śląskich firm produkujących wózki inwalidzkie. Były żołnierz dostał go podczas święta garnizonu w Katowicach, którego instytucje opiekują się chorym. – Chcieliśmy, aby wręczenie skutera miało uroczysty charakter, a Michał był bohaterem dnia – mówi płk Krzysztof Radwan, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. To żołnierze z garnizonu pomogli znaleźć sponsora, który przekazał sprzęt dla niepełnosprawnego kolegi.

Od 2011 roku Michał jest inwalidą pierwszej grupy. Podczas służby został przygnieciony przez wojskowy pojazd i doznał ciężkiego uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim.

– Do wypadku samochodowego doszło w sierpniu, gdy przygotowywałem się do wyjazdu na XI zmianę do Afganistanu. Jechałem właśnie na pierwsze ćwiczenia – opowiada były komandos.

Choć stracił zdrowie w czasie przygotowań do misji, nie mógł być zakwalifikowany jako poszkodowany poza granicami kraju. – Tym bardziej pomaganie Michałowi to nasz obowiązek – podkreśla płk Radwan.

Trójkołowy skuter został dostosowany do wagi i wzrostu niepełnosprawnego mężczyzny. Od zwykłego skutera różni się konstrukcją, ponieważ jego centralną część stanowi trójkątna platforma. Pojazd ma też dwa silniki: elektryczny i spalinowy oraz sterowany elektrycznie bieg wsteczny obsługiwany ręcznie.

Wystarczy, by osoba niepełnosprawna wjechała wózkiem inwalidzkim na sterowaną pilotem platformę i zablokowała jego koła. Potem może już ruszać w drogę. – Pojazd jest ubezpieczony i zarejestrowany. Poruszanie się na nim nie wymaga posiadania prawa jazdy, bo silnik ma pojemność zaledwie 50 centymetrów sześciennych – mówi były żołnierz.

Do tej pory podczas każdego wyjścia z domu potrzebował pomocy drugiej osoby. – Teraz to się zmieni. Będę mógł samodzielnie pojechać do centrum miasta, załatwić swoje sprawy – cieszy się były komandos.


Nie po raz pierwszy żołnierze z jednostki pomogli Michałowi. W ubiegłym roku razem z katowickim sztabem wojskowym i władzami Siemianowic Śląskich zorganizowali piknik charytatywny. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rehabilitację poszkodowanego.

Dowództwo gliwickiego batalionu wspólnie z władzami miasta postarały się też o zamianę mieszkania byłego żołnierza – z czwartego piętra na parter. Potem zostało ono dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego komandosa. Poszerzono drzwi, zlikwidowano próg przy wyjściu na balkon, wyremontowano i odpowiednio wyposażono całą łazienkę. Przy klatce schodowej dzięki pieniądzom zebranym przez wojsko zamontowana została też specjalna platforma, by chory mógł bez problemu dostać się do mieszkania.

Michał Całczyński zdążył oswoić się z niepełnosprawnością. Spotyka się z ludźmi, a ostatnio dzięki Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich zapisał się na kurs nauki programu Pakiet Office. Po wakacjach zamierza też spróbować swoich sił w klubie sportowym w wyciskaniu sztangi lub pływaniu. – Chcę się rozwijać, zdobywać kolejne kwalifikacje, iść do przodu. Jak się ma zdrowe ręce i głowę, to można zrobić wszystko – przekonuje były komandos.

Michała można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Fundacji Pomocy „Nowy Świat” (KRS 0000227340) ul. Kossutha 11, 40-866 Katowice, BPH S.A. 23 1060 0076 0000 3200 0138 4481, z dopiskiem: dla Michała Całczyńskiego.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Robert Laskowski

dodaj komentarz

komentarze

~calek28
1375898700
no i wkoncu michal mozesz jakos w miare normalnie funkcjonowac :) 1 czlowiek odebral ci sprawnosc fizyczna ale nie odebral ci sily i walki o zycie !
A6-E5-0A-EF

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Patrioty z polskimi przyczepami
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Piekło „bazówki”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Dołącz do zawodowców
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Sukcesy sportowców w mundurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Polskie porty bardziej otwarte
Partyzanci rozgromili ubeków
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Rubiny w walce z epidemią
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pracowity tydzień flotylli
Obradowała Rada Gabinetowa
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Tryumf pod Czarnobylem
Sztandar na gruzach, wśród chmur
NATO walczy z koronawirusem
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Wojsko wesprze LPR
Akcja krwiodawstwa proobronnych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Odpowiedz na alarm
Poszukiwania Magneto
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Armia medyków
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Gotowi na „Defendera”
MBDA w walce o „Narew”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Transport pod specjalnym nadzorem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Opowiedz swoją historię
Pilot F-16 oślepiony laserem
Woda z Odry zdatna do picia
Nowy tor przeszkód zawiszaków
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Trening przed misją
Trenuj jak Navy SEALs
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Perkozy zastąpią Mi-2
Na zakupy do sklepu AMW
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO