moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bohaterowie wolnej Polski

Byli prześladowani, torturowani, więzieni i zabijani za to, że walczyli o wolną Polskę z komunistycznym reżimem. Władze PRL-u żołnierzy powojennego podziemia nazywały bandytami i zdrajcami, a ich ciała grzebano w zbiorowych anonimowych mogiłach. Dziś oddajemy im hołd. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


1 marca 1951 r. od godziny 20.00 w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostało kolejno rozstrzelanych strzałem w tył głowy siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z ppłk. Łukaszem Cieplińskim. – Stanowili oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej dzieło Armii Krajowej – tłumaczy Dariusz Siwek, historyk najnowszych dziejów Polski.

To wydarzenie upamiętnia obchodzony od trzech lat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Staramy się pamiętać o tych, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców w najtrudniejszych powojennych latach, kiedy zakończona wojna nie przyniosła upragnionej wolności – mówił prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień święta podczas spotkania w Belwederze z rodzinami pomordowanych.

Dzień Żołnierzy Wyklętych ma też uświadamiać rolę, jaką odegrali członkowie powojennego podziemia. Kiedy tereny Polski pod koniec II wojny znalazły się pod sowiecką okupacją, uznali oni, że walka o niepodległość kraju jeszcze się nie skończyła i podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi. Do największych podziemnych organizacji należało Zrzeszenie WiN wywodzące się z Armii Krajowej oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

Jak tłumaczy historyk, nikt z partyzantów nie zakładał wyzwolenia Polski w powstaniu. – Walkę prowadzono, by przetrwać i doczekać zmian politycznych – wyjaśnia. Liczono, że przyniosą je wybory parlamentarne, które jednak w 1947 r. zostały sfałszowane przez komunistów.

Partyzanci eliminowali funkcjonariuszy i konfidentów aparatu bezpieczeństwa, likwidowali posterunki milicji, walczyli z bandytyzmem. – To bohaterowie wolnej Polski, którzy za walkę o nią byli więzieni, torturowani, zabijani i grzebani w anonimowych grobach – mówił w Belwederze minister Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Do najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych należał m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, dowódca 5 Wileńskiej Brygady, kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, twórca łódzkiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego czy mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, dowódca Zrzeszenia WiN.


W podziemiu w 1945 r. działało ponad 200 tys. ludzi, a kolejnych kilkaset tysięcy zapewniało im aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Po ogłoszonej w tym samym roku przez władze amnestii ujawniło się ok. 50 tys. żołnierzy. – Komunistom wiedza zebrana w trakcie przesłuchań zgłaszających się osób posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcia do żołnierzy prowadzących walkę – tłumaczy Dariusz Siwek.

Końcem masowego oporu była kolejna amnestia z 1947 r. Dla wielu żołnierzy kontynuowanie walki zbrojnej po sfałszowanych wyborach straciło sens i z amnestii skorzystało ponad 70 tys. z nich. W podziemiu zostały niewielkie grupy, które były konsekwentnie rozbijane. Ostatni „leśny” żołnierz WiN sierż. Józef Franczak „Lalek” zginął w 1963 r. w walce na Lubelszczyźnie.

Władze bezwzględnie tropiły żołnierzy, pacyfikując wspierające ich wsie, organizując obławy, a schwytanych poddawano brutalnym przesłuchaniom i skazywano na wieloletnie więzienie lub karę śmierci.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1944–1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce zginęło około pięćdziesięciu tysięcy osób – straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.

Przeciwników komunistycznej władzy nie tylko prześladowano i mordowano. Władze starały się też przedstawić ich jako bandytów, oskarżając o zdradę kraju, szpiegostwo i mordowanie ludności cywilnej. Skazano ich też na zapomnienie. Dlatego zamordowanych w sfingowanych procesach żołnierzy grzebano w anonimowych zbiorowych mogiłach.

Dziś są one odnajdywane, a szczątki pomordowanych ekshumowane i identyfikowane. Na warszawskich wojskowych Powązkach, gdzie chowano więźniów aresztu na Mokotowie, IPN wydobył szczątki ok. 200 ofiar terroru komunistycznego, z których zidentyfikowano 28 osób. – Dzięki tym pracom powraca pamięć o powojennych bohaterach – mówił na spotkaniu z prezydentem Leszek Kita, syn ppłk. Aleksandra Kity, dyrektora Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, skazanego i rozstrzelanego pod fałszywym zarzutem udziału w spisku w wojsku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: www.zolnierzewykleci.pl, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Polak
1394896200
Do: CS22. Wartość walki polskich żołnierzy idących na Berlin, już od wielu lat jest znana i jej waleczna postawa ceniona. Natomiast wiedzę,pamięć o żolnierzach walczących o niepodleglą i niezależną Polskę od wplywów Rosji, ukrywano przez wiele lat,a ich samych mordowano i nazywano bandytami i wrogami Polski. Ta sama zakłamana polityka i propaganda była stosowana wzgledem poległych oficerów w katyniu oraz żolnierzy AK i powstania, itd,itd. To chyba wszystko wyjaśnia i mówi gdzie jest prawda.
2C-87-5C-99
~Antylenin
1394043660
Do CS22 Zmień lekarza bo to co piszesz na to zasługuje. Nie buduj historii Polski na podstawie filmu czterech pancernych?Popatrz na życiorysy żołnierzy wyklętych, większość z nich walczyła w II wojnie światowej w obronie Polski od z najeżdża od zachodu ale też od wschodu. To ty jesteś awanturnikiem i proponuje tobie towarzyszu święto 1 maja albo 22 lipca, tudzież imieniny Feliksa Dzierżyńskiego.
AE-FD-86-44
~CS22
1393694340
a co z tymi wszystkimi, którzy walczyli z NIEMCAMI???? chyba ktoś chce zatrzeć pamięć o prawdziwych bohaterach, którzy oddali życie i zdrowie walcząc za sprawę Narodu Polskiego z niemieckim okupantem i usiłuje wysunąć na pierwszy plan grupkę awanturników, którzy w swojej politycznej głupocie liczyli na III wojnę światową. Jednak polityczna głupota jest zbrodnią. DLATEGO NIE OBCHODZĘ TEGO HANIEBNEGO DLA KAŻDEGO UCZCIWEGO POLAKA "ŚWIĘTA"
DD-61-EA-57

Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
 
Polak najlepszym podoficerem NATO
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg niepokonany w walce
Groty dla proobronnych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Umowa na Mieczniki podpisana
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abramsy dla 1 Brygady
UE o wspólnym bezpieczeństwie
NATO ćwiczy w Gruzji
Combining Two Worlds
Lufy prosto z Huty
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Course on Diplomacy
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Desantowanie z transportowego giganta
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podwodne centrum przyszłości
V-2 leci do aliantów
Nowe książeczki wojskowe
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wisła i Narew w Sejmie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wiosłują dla Emily
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Zginęli, bo byli Polakami”
Co ze sprawdzianem z WF?
Kontyngent do zmiany
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Javelin gwarantuje skuteczność
Psy (w) WOT
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO